Metropoll ve ANAR Araştırma Şirketlerinin Erken Seçim Anket Sonuçları

30.08.2015
12.789
A+
A-


Metropoll ve ANAR Araştırma Şirketlerinin yaptığı son erken genel seçim anketi yayınlandı. 1 Kasım 2015’te yapılacak erken seçimlere yönelik olarak yapılan anketlerde, sonuçların 7 Haziran seçimlerinden pek de parklı olmadığı ortaya çıktı.

AKP hükümeti kuramayınca, Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği gibi 1 Kasım’da erken seçime gidileceğini açıkladı.

Metropoll ve ANAR Araştırma Şirketlerinin Erken Seçim Anket Sonuçları

Hükümet kurma görevi verilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim kabinesindeki isimleri belirlemek için milletvekillerine teklifler götürecek. Partiler de seçim için hazırlıklara başladı. Öte yandan araştırma şirketleri de tekrar partilerin oy oranlarıyla ilgili anketler yayınlıyor.

2 farklı anket şirketinin verdiği bilgilere göre 1 Kasım’da yapılacak erken seçimde, 7 Haziran’da seçimlerinde alınan sonuçlardan çok da farklı bir tablo beklenmiyor.

ANAR: UZUN YILLAR TEK PARTİ İKTİDARI YAŞANMAYACAK

AK Parti’ye yakınlığıyla tanınan Ankara Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ANAR) sahibi İbrahim Uslu, CNN Türk’teki canlı yayında Türkiye’de uzun yıllar bir daha ‘tek parti iktidarı’ yaşanmayacağını ve koalisyonların Türkiye’yi yöneteceğini öngördü. “Güneydoğu’da yaşanan terör HDP’yi tehdit etmiyor.” diyen Uslu, AKP’nin yüzde 30 olan Diyarbakır’daki oyunun bomba patladıktan sonra yüzde 14’lere düştüğünü açıkladı.

METROPOLL: AKP’NİN TEK BAŞINA İKTİDAR OLABİLECEK GÜCÜ YOK

7 Haziran Seçimlerini en doğru bilen Metropoll Araştırma Şirketi’nin sahibi Özer Sencar da, AKP’nin tek başına iktidar olabilecek oyu alamayacağını açıkladı. Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan Sencar, CHP ve HDP’nin oyunda artış olduğunu belirtti, MHP’nin ise oy kaybettiğini vurguladı. Sencar’ın verdiği bilgiye göre, HDP’nin artışı partiler arasında sıralamayı değiştirmese de milletvekili sayısı bakımından HDP’yi üçüncü parti yapıyor.

Metropoll’ün araştırmasına göre, oy oranları ve çıkarabilecekleri milletvekilleri sayısı şöyle:

AKP yüzde 41,7’lik oyla 259,
CHP yüzde 25,5’lik oyuyla 133,
Yüzde 15,7’lik oy diliminde görülen MHP, 74 milletvekili çıkarabilirken,
Yüzde 14,7’lik oy alacağı öngörülen HDP’nin Meclis’te 84 sandalyeye ulaşacağı belirtiliyor.

YORUMLAR - 3 YORUM
  1. pınar dedi ki:

    evet ayse

  2. pınar dedi ki:

    evet aynen

  3. koray dedi ki:

    metropol araştırma bile artık gaz veremiyor akp ye