MHP’nin Genel Seçimlerde Oyu Yüzde Kaç Olur?

26.02.2015
3.834
A+
A-


Radikal yazarlarından İsmail Hakkı Cengiz’in bugünkü yazısında MHP’nin yüzde 20’leri görebileceğini yazdı.

Tarafsız anket şirketlerinin MHP’nin yükselişini gördüğünü iddia eden Cengiz, dünkü yazısında da 2011 seçimlerine göre 2014 yerel seçimlerinde MHP oylarının yüzde 40’a yakın arttığın yazmıştı.

İşte İsmail Hakkı Cengiz’in o yazısı:

7 Haziran seçimlerine yönelik anketlerin yıldız partisi MHP gibi gözüküyor… MHP’nin, 2011 seçim sonuçlarına göre sıçrama yaptığı anlaşılıyor.

MHP'nin Genel Seçimlerde Oyu Yüzde Kaç Olur?

Haddizatında, MHP’nin sıçrama yaptığını görmek için “yönlendirme” amaçlı anketlere bakmaya da lüzum yok! 2014 yerel seçim sonuçları MHP’deki sıçramayı açık-seçik gösteriyor.

Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı 2014 seçim sonuçlarını dün hatırlatmıştım. Orada, 2011’de %13 oy alan MHP’nin, (Cihan Haber Ajansı’na göre) %17,79’a çıktığı, yani oylarını 5 puana yakın artırdığı görülüyor. Bu, üç sene içinde yüzde 40’a yakın bir yükseliş demek!

Gelelim 2015’e… Anketlere bakıyoruz… İktidar yanlısı araştırma şirketleri, MHP’yi yüzde 15’lerde gösteriyorlar…
Bu doğru olabilir mi?

Daha 9-10 ay önce yüzde 18’e yakın oy almış olan parti, ne hata yaptı da 3 puan birden kaybetti?

Tam tersine, geçen yılki seçim sonuçlarının gösterdiği üzere, iktidar yıpranma, aşınma sürecinde, MHP ise yükselme sath-ı mahallinde…

Evet, MHP lideri atak değil, laf ebesi değil, çok “karizmatik” gözükmüyor ama halk onun sükûnetini, ağırbaşlı tavrını seviyor…

Ülkücü Gençliği sokaklardan uzak tutma, olaylara karıştırmama siyasetini beğeniyor. Hatta onun bu özelliğini rakipleri bile takdir ediyor.

Öte yandan, bölücülüğe verilen taviz, bölücülüğün azgınlaşması, ona karşı en kararlı duruşu sergileyen “Milliyetçi” partiye olan teveccühü artırıyor.

Hâl böyle olunca, MHP oylarının 2014’e göre düşmesi değil yükselmesi beklenir. Nitekim nispeten tarafsız anketler MHP’nin 20’lere ulaştığını gösteriyor.

Aslında, yanlı anketlerin MHP’yi 15’ten aşağı gösterememesi de bu partinin yüzde 20’ye ulaştığının bir kanıtıdır.
Hatırlayalım; 2011 seçimleri arefesinde, yanal anketler MHP’yi barajın altında gösteriyorlardı. Sonuç ne oldu? MHP yüzde 13 aldı!

Demek ki yanal anketler MHP’yi, asgarî yüzde 30 eksik gösteriyorlar… Eh, şimdi gösterdikleri 15 puana yüzde 30 eklerseniz, zaten 20’yi bulduğunu görürsünüz!

MHP ÖNSEÇİM YAPACAK MI?

Milliyetçi Hareket Partisi’nin önseçim yapacağına dair hiçbir emare göremiyorum.

Ne teşkilatlardan böyle bir talep, ne yönetimde bu yönde bir kıpırdanma!

Hal böyle olunca; MHP, belki yüzde 20’yi aşacak ama eğer önseçim yapmazsa benim oyumu alamayacak!

ETİKETLER:
YORUMLAR - 2 YORUM
  1. orcan dedi ki:

    çok yaşa mhp

  2. ADNAN AY dedi ki:

    Yorumunuz MHP 1 20