Murat Gezici, partilerin son oy oranını açıkladı

06.05.2015
6.298
A+
A-


Türkiye adım adım seçime yaklaşırken, siyasi partiler de oylarını artırmak ve seçmenleri kendilerine çekmek için çeşitli stratejiler uyguluyorlar. Seçim vaatlerinin tek tek açıklanmasıyle birlikte yarış daha da kızıştı.

Yıllardır seçmenin nabzını tutan anket şirketleri ekonomik alandaki seçim vaatlerinin halk üzerine daha etkili olduğu görüşünde hemfikir. Konuya ilişkin Aktifhaber.com’un sorularını cevaplayan Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, partilerin seçim vaatlerini değerlendirerek, ekonomik söylemlerin muhalefete artı puan kazandıracağını belirtti.

Murat Gezici, partilerin son oy oranını açıkladı

Vaatlerin açıklanması sonrası üç büyükşehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir’de AKP ile CHP arasındaki makasın yani oy farkının git gide daraldığını ifade eden Gezici, CHP’nin yüzde 28.5’u bulan oy oranının ekonomik söylemlere devam etmesiyle 30 bandına yükselmesinin mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

Ekonomik söylemlerin en çok MHP’nin oy oranına etki edeceğini söyleyen Gezici, seçimin kaderini belirleyecek olan 4 kesimi sıraladı.

SON OY ORANLARI

Murat Gezici partilerin son oy oranlarını da açıkladı: “Son anketimize göre AKP’nin oy oranı 38-39 bandında. Cumhuriyet Halk Partisi 28 bandında, Milliyetçi Hareket Partisi 18-19 bandında. HDP ise 11 civarında görülüyor.

İŞTE O AÇIKLAMALAR:

EKONOMİK SÖYLEMLER MUHALEFETE ARTI PUAN GETİRECEKTİR

İktidarın ve muhalefetin bütün kampanyasının içeriğiyle ilgili söylemlere baktığımız zaman en önemli ayrıntının şu olduğunu görüyoruz; iktidar ekonomik söylemler yerine Türk milliyetçiliği, Kürt milliyetçiliği ve muhafazakarlık üzerine yoğunlaşmış durumda. Başörtüsünü kullanmıştır aynı zamanda. Ama muhalefet 1989 yılından bu yana ilk defa kampanyasına ekonomik söylemler koymuştur. Halka kulak vermiştir, halkın en önemli sorunlarına değinmiştir. Ekonomik söylemler muhalefete artı puan getirecektir, nitekim bunu görebiliyoruz. AKP’den bir miktarı Milliyetçi Hareket Partisi’ne, bir kısmı HDP’ye, bir kısmının da Cumhuriyet Halk Partisi’ne gittiğini görüyoruz.

ÜÇ BÜYÜK ŞEHİRDE CHP VE AKP ARASINDAKİ MAKAS GİTTİKÇE DARALIYOR

Özellikle 3 büyükşehir olan İstanbul, Ankara, İzmir’de halkın ekonomik koşullarının, şartlarının giderek ağırlaşmasından dolayı CHP ve AKP arasındaki makas gittikçe daralıyor. Cumhuriyet Halk Partisi özellikle büyük bir başarıya doğru gidiyor. Milliyetçi Hareket Partisi de 3 büyükşehirde oylarını çok ciddi oranda artırmıştır. Özellikle İstanbul’da oylarını yüzde 12 civarında tuttuğunu görüyoruz. Bu da AKP’yi giderek zor duruma sokuyor. AKP’nin oy oranları ciddi oranda düşüyor.

CHP’NİN EKONOMİK YÖNDEKİ SÖYLEMLERİ HALK NEZDİNDE TUTMUŞTUR

Vaatlerin açıklanmasının ardından özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin oylarını yüzde 26’lardan yüzde 28.5’a çıkardığını görüyoruz. 1989 yılından sonra Cumhuriyet Halk Partisi ilk defa oylarını yüzde 26’nın üzerine çıkarmıştır. Yani yüzde 28.5’a çıkarmıştır. Bunun ana sebebi; yaptığı ekonomik söylemler tutmuştur, halk inanmıştır. Halkın yüzde 74’ü Cumhuriyet Halk Partisi’nin söylemlerini benimsiyor, inanıyor.

CHP BU KAMPANYA VE SÖYLEMLERLE OYLARINI YÜZDE 30’UN ÜZERİNE TAŞIYABİLİR

CHP’nin vaatlerinde etkili olanlar birinci derecede emekliye çift ikramiye, mazotun 1.5 lira olması tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara büyük bir katkı sağlayacak, taşeron işçiliğin sona ereceğini ifade etmesi ve de asgari ücretin 1500 TL olması halk üzerinde büyük bir heyecan oluşturmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi’ni yüzde 30’un üzerine taşıyabilecek bir kampanya haline gelmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilk defa kampanyası çok etkili olmuştur ve gündem oluşturmuştur, gündemi belirlemiştir. AKP bunu eleştirmekle birlikte de bunu doğrulamıştır. Yani bunun üzerine yoğunlaşması da bunun bir göstergesidir.

EKONOMİK SÖYLEMLER EN ÇOK MHP’NİN İŞİNE YARAYACAKTIR

Milliyetçi Hareket Partisi’nin de bu hafta vaatlerini açıklamasıyla birlikte bundan sonra trend yakalama ihtimali yüksek. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi oylarını artırmaya devam edecektir. Milliyetçi Hareket Partisi de vaatlerini açıkladı bununla birlikte büyük bir hareketlilik yaşayacaktır. Çünkü seçime yaklaştıkça bu söylemler daha da artacak, konuşulacaktır. AKP’den kopan oyların neredeyse yüzde 50-55’e yakını Milliyetçi Hareket Partisi’ne normalde gidiyor. Bundan sonra da ekonomik söylemleriyle birlikte de oylar gelecektir. Bunlar da AKP içerisinde gönülsüz seçmeni etkileyecektir. AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 34’ü ben gönülsüz oy veriyorum deyip alternatif bulamadığını ifade ediyordu, vaatleri bekleyen kararsız bir seçmen vardı. Bu ekonomik söylemler birinci olarak Milliyetçi Hareket Partisi’nin işine yarayacaktır, ikinci Cumhuriyet Halk Partisi’nin sonra da HDP’ye yarayacaktır.

SARAY’IN VARLIĞI GEÇİM SIKINTISI ÇEKEN VATANDAŞI RAHATSIZ EDİYOR

Halk diyor ki; benim ve ülkenin en önemli sorunu ekonomik sorunlardır, ben yoksullaştım diyor. Sonrasında işsizleştim diyor. İşsizlerin oranı Türkiye’de yüzde 22. Aynı zamanda yoksulluğun bu kadar bariz şekilde görülmesi, ülkede krizin baş göstermesi ve aynı zamanda da Saray’ın varlığı vatandaşı rahatsız ediyor. Yani, ben yoksulluk içerisinde yaşarken Saray’ın varlığı beni rahatsız ediyor diyen büyük bir kitle var. Bu kadar ekonomik sıkıntı yaşayan halkın oranı yüzde 69 ve ben geçinemiyorum diyenlerin oranı da yüzde 47. Geçinemediğini belirten bu seçmen AKP’nin içerisinde çok daha fazla. AKP’ye oy verenler yaklaşık yüzde 55 geçinemiyorum diyor.

TÜRKİYE’DE SEÇMENLER GENELLİKLE EKONOMİK SÖYLEMLER ÜZERİNE OY VERMEYİ TERCİH EDİYOR

Vaatler çok işe yarayacaktır. Biz Norveç değiliz. İnsan hakları ve demokrasiye göre oy verme oranı çok az. Türkiye’de seçmenler genellikle ekonomik söylemler üzerine oy vermeyi tercih ediyorlar.

PARTİLERİN SON OY ORANLARI

Son anketimize göre AKP’nin oy oranı 38-39 bandında. Cumhuriyet Halk Partisi 28 bandında, Milliyetçi Hareket Partisi 18-19 bandında. HDP ise 11 civarında görülüyor.

SEÇİMİ NE BELİRLEYECEK?

Seçimi belirleyecek etkenlerin birincisi, partilere oy veren gönülsüz seçmen, ikincisi kararsız seçmen, üçüncüsü 18 ile 24 yaş grubu arasındaki gençler, aynı zamanda da yoksulluğu en ağır şekilde hisseden kadınlar. Dört faktör belirleyecek seçimin kaderini. Ve bu saydığım kitleler arasında AKP’ye oy vermeyeceğin diyenlerin oranı yüzde 80 civarında. En çok oy verecekleri parti MHP, ikinci CHP, üçüncü HDP.

ETİKETLER:
YORUMLAR - 7 YORUM
 1. tc dedi ki:

  Mustafa mıstık, seni gidi trolcükkk..!
  Mustafaaaa,
  Kuyayim o kafayaaaa..!
  Nasıl, kafiyeli oldu değil mi..?
  Aldığın haram parayla ona buna trollük yapıp muhalefete de sallıyorsun millet de yiyor mu sanıuırsun sen ve ağa babaların..?
  Tabelalardan tc’yi , Atatürk heykellerini ve büstlerini kaldıran bir parti ve yöneticileri mi milli ve Türk..?
  Asgari ücret özel sektörde veriliyor peki devlet kurumunda taşeron olarak çalışan ne alıyor,kimden alıyor asgari ücretini..?
  Ayrıca asgari ücreti belirleyen kim, devlet değil mi..?
  İktidarınızın da foyası meydana çıktı anam, sizi gidi pis hırsızlar,hırsız sevici vatan haini haram yiyici, kan emici trolcükler..!

 2. nevzat dedi ki:

  SURİYELİLER BAŞIMIZA BELA OLDU. KİM GERİ GÖNDERİRSE OYLAR ONA

 3. mustafa dedi ki:

  HAYDAR BAŞ ,3 KATI DAHA FAZLASINI VERİYOR,CHP YE İNANMIYORUZZZZZZZZZZZZZZZZ.

 4. mustafa dedi ki:

  asgari ücretli devletten değil,özel den maaş alıyor,insanları kandırmayın ,foyanız çıktı ortaya ‘muhalefet’!

  1. misafir dedi ki:

   Askeri ücreti devlet belirler kişiler özeller uygular

 5. Necdet dedi ki:

  CHP nin vaatleri gerçekten inandırıcı ve bunuda uygulayacağına inanıyorum sizlerde inanmalısınız

 6. Anonim dedi ki:

  Bencede İnsanlar 946 TL ye çalışıp ev geçindiriyor çocuk okutuyor. 946 TL paramı? sorarım . İnsanca yaşamak varken Nden bu zulum? iş veren zaten iki kişinin yaptığı işi 1 kişiye yaptırıyor. bence Asgari ücretin 2000 TL nin altında olmaması lazım. artık 12 yıldır dinledik bıktık inanın artyık tahammül edemiyorum dinlemekte istemiyorum ben türkiyeyim somalı değilim insanca yaşamak istiyorum .A KP ye verdiğim oylara nalet olsun diyorum. Bundan sonra ben EKMEKÇİYİM yaşamıma ve cüzdanıma bakarım. o kadar.