Murat Gezici Son Başkanlık Anketini Açıkladı!Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, son başkanlık anketini açıkladı. Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede “hayır”cıların önde olduğunu ileri sürdü. Buna göre Referandumda hayır diyenler yüzde 58 olurken, evet diyenlerin oranı yüzde 42’de kaldı.

Gezici’nin açıklamaları şu şekilde:

‘HAYIR’ NORMAL, ‘EVET’ SÜRPRİZ

Şu anda referandumda “evet” oyları yüzde 42, “hayır” oyları yüzde 58 seviyesinde. CHP’nin yüzde 93’ü “hayır” diyor. Yüzde 7’si ise sandığa gitmeyeceğini ifade ediyor. MHP’nin yüzde 70 civarındaki seçmeni Bahçeli gibi düşünmüyor.

Murat Gezici Son Başkanlık Anketini Açıkladı!

“Hayır” oyu kullanacağını söylüyor. HDP’nin yüzde 20’si sandığa gitmeme eğiliminde. Referandumda “hayır” çıkması normal, “evet” çıkması sürpriz olur.

AK PARTİ’DE DURUM

AK Parti seçmeninin yüzde 20’si “hayır” diyor. Bu kesim kararlı. Sandığa da gidecek. Eğitim seviyesi yükseldikçe AK Parti seçmeninde “hayır” diyenlerin oranı artıyor. Ayrıca batı illerinde de “hayır” oranı yüksek. AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 65’i ideolojisi nedeniyle, yüzde 35’i de yaşam konforunu daha da arttırmak için oy veriyor. Yaşanan ekonomik kriz yüzde 35’lik kesimde etkili oluyor. Ayrıca rejim kaygısı ve bölünme endişesiyle referandumda “evet” vermeyecek AK Parti’li seçmen de var.

İSTANBUL’DA ‘HAYIR’ YÜZDE 50-55

İstanbul’da “hayır” oyları “evet” oylarından yüksek. Şu anda İstanbul’da “hayır” oyları 50-55 arasında. Bu durumun fazla değişeceğini sanmıyorum.

BAŞKANLIK BÖLER

“Başkanlık bölünme yaratır” diyen bir seçmen kitlesi var. AK Parti ve MHP içinde de böyle düşünen ciddi bir kesim bulunuyor. Bu kesim Erdoğan’a ve AK Parti’ye “Her şeye sahipsiniz, ne istersen yapıyorsunuz, daha ne istiyorsunuz” tepkisi gösteriyor. Seçmenin yüzde 76’sı oy vereceği anayasa değişikliğinin içeriğini bilmiyor. Değişikliği iyice anlayanlar arasında “hayır” eğilimi güçlü.

SELVİ: “HAYIR”CILAR ÖNDE

Öte yandan hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de “hayır”cıların önde olduğunu belirterek “referanduma gidilirken evet cephesinin yüzde 46 seviyesinde olduğu tespiti yapılıyor. Kürt oylarını kazanmaya yönelik olarak ayrı bir strateji oluşturulması öneriliyor.” diye yazdı.

YORUMLAR - 138 YORUM
 1. TÜRKAN dedi ki:

  BEN KADINIM BEN ANAYIM HEMDE 6 ÇOCU DOĞURDUM OKUTTUM BÜĞÜTTÜM HEMDE BİR MAAŞIYLA AMA EY BU MEMLEKETTE YAŞAYAN ÇOK MUTLU YAŞADIM KADINIM KOCAMLA EŞİTTİM AYNI ŞARTLARA HAİZİM BİREYŞM OY HAKKIM VAR SEÇME SEÇİLME HAKKIM VAR OTOMOBİL KULLANMA ÖZGÜRLÜĞÜM VAR EY BU VATANDA YAŞAYAN KADINLAR BU HAKLARI BİZE TÜRK, İÇERİĞİ BELLİ OLMAYAN TÜURK İŞİ BAŞKANLIK VERMEDİ BU ÖZGÜRLÜĞÜ MEDENİYET IŞIĞINDA BÜYUK ATATÜRK ÜMÜZÜN LİDERLİĞİNDE KURULAN PARLEMENTER MECLİS TARAFINDAN VERİLMİŞ BİR HAKTIR BU HAKKI VALLAHA KLMSEYE KAPTIRMAM HAYIR BİNKERE HAYIR

 2. rasim balcı dedi ki:

  hayır çıkarsa turkiye rahat bir nefes alır kaedeşlik pekiştirilir halkımız çok ayrıştırıldı bir şemsiye altında birleşmemiz içi demekrasi laiklik cumhuriyet ve özgürlük tek adam yönetimine hayır

 3. ccc dedi ki:

  Ne baskanlığı resmen dıkdatorlük maddeleri bunlar,bu maddeleri okuyup sorgulayan,gelecegini vatanını düşünen aklı başında hiç kimse onaylamaz bu maddeleri.Tek adama Hayır,Diktaya Hayır.

 4. ahmet demir dedi ki:

  Bu bir bagimsizlik mücadelesidir. Avrupanin oyuncagi olmaktan kurtulmak icin en büyük firsattir bu firsati ancak EVET oyu kullanarak yararlanabiliriz

  1. guenay dedi ki:

   kardesin Burda parti final yok bu bir anayasa degisikligidir burda iyi kötü bir anayasa vardir ama siz adama göre
   anayasa yapmak istiyorsaniz obaska bir sey eger bagimsizlik istiyorsan ekonomik olarak güclenmek zorun dasin
   evetle hayirla güclenemezsin dimagini aklini calistir gelecegini düsün bu ülke atatürkten sana bana size bize emanet eger yeni bir ana yasa kökten degisse bagimsis yargi bagimsiz anayasa bagimsiz yürütme bir birini kontrol eden erkler olursa iste o zaman türkiye bagim siz olur .

 5. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

  Sen onaltı Nisan’da evete inan gerisi booosssssss

 6. SAÇMA SAPAN ANKET dedi ki:

  EĞİTİM SEVİYESİ YÜKSELDİKÇE PARTİ SEÇMENLERİ GERİCİLİĞİMİ SEÇİYOR O ZAMAN EĞİTİM SEVİYESİ>=GERİCİLİK..

 7. rizeli dedi ki:

  tabı adil gür diyeceksin çünkü yalacı yalancıya ınanir

 8. Eskişehir dedi ki:

  Adil Gür’ün dışında kimseye inanmayın. Hepsi atıyor hemde desteksiz bir şekilde.

1 3 4 5