Murat Gezici Son Başkanlık Anketini Açıkladı!

26.01.2017
28.296
A+
A-


Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, son başkanlık anketini açıkladı. Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede “hayır”cıların önde olduğunu ileri sürdü. Buna göre Referandumda hayır diyenler yüzde 58 olurken, evet diyenlerin oranı yüzde 42’de kaldı.

Gezici’nin açıklamaları şu şekilde:

‘HAYIR’ NORMAL, ‘EVET’ SÜRPRİZ

Şu anda referandumda “evet” oyları yüzde 42, “hayır” oyları yüzde 58 seviyesinde. CHP’nin yüzde 93’ü “hayır” diyor. Yüzde 7’si ise sandığa gitmeyeceğini ifade ediyor. MHP’nin yüzde 70 civarındaki seçmeni Bahçeli gibi düşünmüyor.

Murat Gezici Son Başkanlık Anketini Açıkladı!

“Hayır” oyu kullanacağını söylüyor. HDP’nin yüzde 20’si sandığa gitmeme eğiliminde. Referandumda “hayır” çıkması normal, “evet” çıkması sürpriz olur.

AK PARTİ’DE DURUM

AK Parti seçmeninin yüzde 20’si “hayır” diyor. Bu kesim kararlı. Sandığa da gidecek. Eğitim seviyesi yükseldikçe AK Parti seçmeninde “hayır” diyenlerin oranı artıyor. Ayrıca batı illerinde de “hayır” oranı yüksek. AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 65’i ideolojisi nedeniyle, yüzde 35’i de yaşam konforunu daha da arttırmak için oy veriyor. Yaşanan ekonomik kriz yüzde 35’lik kesimde etkili oluyor. Ayrıca rejim kaygısı ve bölünme endişesiyle referandumda “evet” vermeyecek AK Parti’li seçmen de var.

İSTANBUL’DA ‘HAYIR’ YÜZDE 50-55

İstanbul’da “hayır” oyları “evet” oylarından yüksek. Şu anda İstanbul’da “hayır” oyları 50-55 arasında. Bu durumun fazla değişeceğini sanmıyorum.

BAŞKANLIK BÖLER

“Başkanlık bölünme yaratır” diyen bir seçmen kitlesi var. AK Parti ve MHP içinde de böyle düşünen ciddi bir kesim bulunuyor. Bu kesim Erdoğan’a ve AK Parti’ye “Her şeye sahipsiniz, ne istersen yapıyorsunuz, daha ne istiyorsunuz” tepkisi gösteriyor. Seçmenin yüzde 76’sı oy vereceği anayasa değişikliğinin içeriğini bilmiyor. Değişikliği iyice anlayanlar arasında “hayır” eğilimi güçlü.

SELVİ: “HAYIR”CILAR ÖNDE

Öte yandan hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de “hayır”cıların önde olduğunu belirterek “referanduma gidilirken evet cephesinin yüzde 46 seviyesinde olduğu tespiti yapılıyor. Kürt oylarını kazanmaya yönelik olarak ayrı bir strateji oluşturulması öneriliyor.” diye yazdı.

YORUMLAR - 138 YORUM
 1. Er dedi ki:

  Akp ye oy vermiş vatandaş olarak kesinlikle hayır diyorum

 2. VATAN EVLATLARİ dedi ki:

  PKK ve FETO evet çıkarsa biz BİTERİZ diyor ve HAYİR KAMPANYASİ BASLATİYORLAR. Bizde Türkiye vatandaşı olarak hayır diyeceğiz vay be O zaman TÜRKİYE’NİN sonu geldi. Hayır denecekse asker polis dağda neden savaşıyor ölüyor, savaşmasin dagdan insin, polis sokaktan çıksın, hayır diyelim VATANİ PKK FETO ye bırakalım. Bu nasıl bir menemen iş yav, partiler kafayı yemiş. HAYİR DİYECEGİME, ÖLÜRÜM DE HAYİR DEMEM, EVET DERİM PKK VE FOTO GEBERSİN. Anayasa dediğin ne tekrar yazılır. BU NE S.A.L.A.K BİR İS YAV. BU AKP, CHP, MHP….VB İSİ DEGİL. BU VATAN İCİN MİLLETİN İŞİ, MİLLET UYANSİN. BU GİDİSATA DUR DEMEK İÇİN EVET BASKA YOLU YOK GARDAŞLARIM.

 3. Çok yazık dedi ki:

  Düşünmeden evet ama düşününce kesinlikle Hayır

  1. Ata dedi ki:

   Sen düşünme CHPLİ kardeşim bak kilictaroglu düşündu SSK Yİ batırdi. Sen düşünme EVET DE

   1. Ata Türk dedi ki:

    Döner dolaşır hep ssk dersiniz oda kabul etti peki yolsuzluğu varmı zamanında siz nereleri batırdınızda o az nice yerleri götürdünüzde fakir fıkaranın paralarîñı bir Müslüman olarak bir kez olsun delikanlıca evet şuraları (Çok daha fazlasını) batırdınız dedinizmi utanın bence Oğlum sizler nasıl müslümansınız.

    1. emre dedi ki:

     Pardon hangi banka battı da fakirin fukaranin paraları yağmalandı o senin partinin başta olduğu zamanlardı kardeş

 4. Kara dedi ki:

  Başkanlık sistemi chp nin 50 yıl daha beklemede kalması demek dert deva bu

  1. VATANDAS dedi ki:

   Aynen

 5. Parma dedi ki:

  Türkiye’de çok insanın canı yandı ekonomi batmış durumda terör desen başka bir sorun işsizlik hat safhada evet demem için sebep söyleyin evet dicem

 6. Nejdet dedi ki:

  Açılıma ne oldu akil adamlar nerede buzdolabına kaldıran kim millete hiç soruldu mu.? Feto ile senelerce yürüyen beraber yağan yağmurda ıslanan ne istedin de vermedik gel bitsin artık bu hasret diyen kardeşlerim size nasıl güvenelim bırakın chp. Akp. Mhp meselesini ben Vatanım ve Milletimin Bölünmez bütünlüğü için tek adama HAYIR diyorum HAYIR.

  1. Ah ahh dedi ki:

   Hatasını gördü bu adam uğraşıyor o saydiklarinla, peki şuan CHP kimle uğraşıyor boyu yetmez ama RTE ile kimle el ele o saydıklarınla, millet gördü yemezler yedirmezler bizler EVET DİYOZ

   1. TURK VATANDASLARİ dedi ki:

    Estağfurullah ben CHP Yİ terörle yan yana koymuyom. Böyle birşey demedim. CHP yönetimi ve birkaç millet vekili kendi ağızlarıyla kendileri dedi.. Hatırla hdppkklilarla seçime GETTİGİnde biz AKPYİ nasıl sarstik diyen, doğuda hendek açan PKK lilara arkadaşlar diyen, İngiltere’de pydpkk terörist toplantısına gidip pydpkk terörist değil diyen iki milletvekili. Türkiye asker polis şehit ve gazi hastalarımız varken bunlara sebep olan PKK ve İBDA-C mahkumların ziyaret ettik diyen, İran Türkiye savaşında ben İran tarafının safında yer alırım diyen ben değilim. Millet duydu ses çıkarmıyor secimi bekliyor. İşte bu yüzden EVETCİYİZ. BİRCOK CHPLI VE DSPLİ VE MHPLİ ARKADASLARİM VAR. BENLE AYNİ DUSUNUYOR. VE EVET DİYORLAR. UZGUNUM AMA BOYLE YAPMA ETME DUNYASİ. BEN AKPLI DEGİLİM BUNUDA BİLESİN

 7. Taha dedi ki:

  Ahahah Gezici herzamanki gibi sevenlerini hüsrana uğratacak.Bıkmadılar hala ve eşşek gibi bu anketlere inananlar var.Ahahahahahahahaha

 8. Aziz ELDEMIR dedi ki:

  Vatanin ve milletin huzuru icin HAYİR

 9. şengul gulen. dedi ki:

  Hayır

  1. batu dedi ki:

   bende size helal olsun diyorum

 10. ZAFER dedi ki:

  evet demek vatana ihanettir sonuna kadar hayır hayır vatanınızı seviyorsanız sonuna kadar hayır deyin ülkeniz için çocuklarımızın geleceği için HAYIR HAYIR HAYIR

  1. TURK VATANDASLARİ dedi ki:

   CHPLİ kardeşim gül gül ölüyorum ne vatan Perver çıktınız ya.. vatan için RTE AKP MHP asker polis dağda şehirde savaş veriyor. CHP hdppkk ile el ele kol kola. Dahada yazcamda neyse millet sizi gördü duydu ses cikrmasada sizleri biliyor. O yüzden çok gulduruyonuz. NİSANİ BEKLE VE GOR EVETİ

   1. Çok yazık dedi ki:

    Chp yi terör le göster meye çalışana kadar çok kısa akp hatırlayalım Habur .Oslo akil insanlar İmralı görüşmeleri tc kaldirmalari adımızı kaldirmalari Atatürk demokrasi Cumhuriyet düşmanlığı bunlar içimi evet diyelim gülüyorum size ve sizin gibilere

 11. dikarahasanoglu dedi ki:

  Once Turkiye. Diktatorluge hayir. 15 sene yeter artik….

  1. Dr. Cem dedi ki:

   Evet diktatörlüğe hayır PKK feto İBDA-C nin diktatörlüğüne ve buna çanak tutan CHP ve HDPpkk NİN diktatörlüğüne hayır. tek vatan tek millet tek bayrak için RTE ye evet

 12. Suat ali asker dedi ki:

  Hayır hayır yüzbinkere Hayır

 13. irfan dedi ki:

  sonuna kadar hayırrrrrrrrrrrr

 14. Savas dedi ki:

  Hayır kardeşim ülkem için

 15. Hayra giden yol dedi ki:

  Ya bir kişinin bekası için evet, ya da vatanın bekası için HAYIR diyeceksiniz…Vatan birden büyüktür…

  1. TUNCAY dedi ki:

   AYNEN KARDESIM SOZ KONUSU VATAN SA GERISI TEFERRUATTIR

   1. Vatanım icin dedi ki:

    Vay üç beş CHPLİ kardeşlerim bize sormadan vatan için hayır demiş. BİDE BİZE SORSAYDİNİZ VATAN İCİN SİZ MİLYONLAR NE DUSUNUYONUZ DİYE BİZDE DUSUNCEMİZİ VATANİMİZ İCİN ACİKLARDİK. NEYSE VATAN İCİN EVET DİYOM.

  2. milliyetçi dedi ki:

   ülke iş savaşın eşigine geldi. suriyeliler bize girdi. resmi sayı 3 milyon olarak belirtiliyo ama 10 milyondan fazla suriyeli türkiyede şu an!! işsizlik hatsafada!! üretim ülkede sıfır!! atatürk ormançiftliğine kadar herşey satıldı. barış süreci denilen süre de pkk nın silah depolamasına ve propaganda ile taraftar toplamasına izin verildi. bu sebeple bi sürü şehit verdik. sayın erdoganın diploması hala yok!! üstüne üslük seçilme yeterliliği için anayasa mahkemesine müracat etti. yani suç işliyo! ve işlemeye devam ediyo!! kesinlikle hayır diyorum.

   1. CcCMHPCcC dedi ki:

    O Suriyeliler dedigin kurtuluş savaşında ataları turkiyede savaştı. Ama sana ANLATAMAm çünkü siz CHPLİ siniz. Bir deli ile uğraşılmaz birde CHP ile bu yüzden pardon kardeşim. Nişanı bekle EVETİ GOR.

    1. Parmalat dedi ki:

     Ulan Araplar bizi 1.dunya savaşında satan şerefsiz insanlar oy için aralarını destekliyirs hayır sapına kadar

    2. CcCMHPCcC dedi ki:

     Dedimya ha deli ha CHP ikisi ilede uğraşılmaz. biz EVET DİYOZ nokta.

    3. Bengu dedi ki:

     Foto PKK Türkiye’ye saldirdigindada sizler sattiniz Türkiye’yi. Ayrıca onlar Arap değil Türkmen kardeşler keko. CHP içne fazla kaçmış yarılma dikkatli ol kandirilmisin. SAPİNA kadar evet.