Murat Gezici Son Başkanlık Anketini Açıkladı!

26.01.2017
28.305
A+
A-


Gezici Araştırma Şirketi Başkanı Murat Gezici, son başkanlık anketini açıkladı. Aydınlık’a yaptığı değerlendirmede “hayır”cıların önde olduğunu ileri sürdü. Buna göre Referandumda hayır diyenler yüzde 58 olurken, evet diyenlerin oranı yüzde 42’de kaldı.

Gezici’nin açıklamaları şu şekilde:

‘HAYIR’ NORMAL, ‘EVET’ SÜRPRİZ

Şu anda referandumda “evet” oyları yüzde 42, “hayır” oyları yüzde 58 seviyesinde. CHP’nin yüzde 93’ü “hayır” diyor. Yüzde 7’si ise sandığa gitmeyeceğini ifade ediyor. MHP’nin yüzde 70 civarındaki seçmeni Bahçeli gibi düşünmüyor.

Murat Gezici Son Başkanlık Anketini Açıkladı!

“Hayır” oyu kullanacağını söylüyor. HDP’nin yüzde 20’si sandığa gitmeme eğiliminde. Referandumda “hayır” çıkması normal, “evet” çıkması sürpriz olur.

AK PARTİ’DE DURUM

AK Parti seçmeninin yüzde 20’si “hayır” diyor. Bu kesim kararlı. Sandığa da gidecek. Eğitim seviyesi yükseldikçe AK Parti seçmeninde “hayır” diyenlerin oranı artıyor. Ayrıca batı illerinde de “hayır” oranı yüksek. AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 65’i ideolojisi nedeniyle, yüzde 35’i de yaşam konforunu daha da arttırmak için oy veriyor. Yaşanan ekonomik kriz yüzde 35’lik kesimde etkili oluyor. Ayrıca rejim kaygısı ve bölünme endişesiyle referandumda “evet” vermeyecek AK Parti’li seçmen de var.

İSTANBUL’DA ‘HAYIR’ YÜZDE 50-55

İstanbul’da “hayır” oyları “evet” oylarından yüksek. Şu anda İstanbul’da “hayır” oyları 50-55 arasında. Bu durumun fazla değişeceğini sanmıyorum.

BAŞKANLIK BÖLER

“Başkanlık bölünme yaratır” diyen bir seçmen kitlesi var. AK Parti ve MHP içinde de böyle düşünen ciddi bir kesim bulunuyor. Bu kesim Erdoğan’a ve AK Parti’ye “Her şeye sahipsiniz, ne istersen yapıyorsunuz, daha ne istiyorsunuz” tepkisi gösteriyor. Seçmenin yüzde 76’sı oy vereceği anayasa değişikliğinin içeriğini bilmiyor. Değişikliği iyice anlayanlar arasında “hayır” eğilimi güçlü.

SELVİ: “HAYIR”CILAR ÖNDE

Öte yandan hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi de “hayır”cıların önde olduğunu belirterek “referanduma gidilirken evet cephesinin yüzde 46 seviyesinde olduğu tespiti yapılıyor. Kürt oylarını kazanmaya yönelik olarak ayrı bir strateji oluşturulması öneriliyor.” diye yazdı.

YORUMLAR - 138 YORUM
 1. Türkiye dedi ki:

  ilk defa Hayır diyorum.

 2. Muhsin dedi ki:

  Hayir tam destek

 3. Mds dedi ki:

  Ben de tam aksine öcalan ve çetesinin evt diyeceğini düşünüyorum. Onlar için bulunmaz fırsat ama her zamanki gibi su çılgın Türkler çözüm sürecini bozduğu gibi. Bu oyunda bozacaklar . ALLAH hakkımızda HAYİR lisini versin

 4. Aydin dedi ki:

  Demokrasi icin Hüriyet icin bütün Türkiye Icin HAYIR

 5. Türk Milliyetçisi dedi ki:

  BİR OYUM VAR O DA HAYIR !

 6. Hahmet dedi ki:

  Hayir

 7. Deniz dedi ki:

  Hayır sonuna kadar HAYIR

 8. Bozz kurttt dedi ki:

  Hayir hayir hayir

 9. kaldirima tüküren herif dedi ki:

  Bu millet adama vatan in tapusunumu verir ! Hic sanmiyorum !

 10. batu dedi ki:

  eğitim seviyesi yükseldikçe hayır oyu çıkıyormus.işte budur. hayır hayır

  1. İns.muhendisi dedi ki:

   Hayır diyerek kendini eğitimli görüyorsan.sen FETo eğitimini almışın OZAMAN. PKK Feto hayır diyecek biz okumuşlar hayır diyeceğiz???benim icin dünyanın sonu olurdu Türkiye cumhuriyeti için evet evet

  2. Ogretmen dedi ki:

   Evettttt

   1. ankara dedi ki:

    kesin emekli ögretmensin yoksa atanamıyan bir öğretmen olsan yada yada yada

 11. islam arslan dedi ki:

  evet

 12. muhtar dedi ki:

  Verdikçe isteyene, yeter kardeşim daha ne istiyorsun derim, yeter derim, hayyır derim.

  1. Bursali dedi ki:

   Evet evet evet yetmez yetmez evet evet evet

 13. Leyla dedi ki:

  Evet evet esim ve kendim adina

 14. Leyla dedi ki:

  Evet diyorm

 15. Arda dedi ki:

  Vay bee demek Hayır çıkıyo . Biri bana bu anketin doğru olup olmadığını söylesin. Evet i destekliyorum ama Hayır çıkacak galiba

  1. center77 dedi ki:

   Arkadaşım sen korkma öcalanda başkanlığı destekliyor hayır çıkmaz