Önde Gelen 5 Araştırma Şirketinin Referandum Anketi Sonuçları16 Nisan Referandumuna geri sayım başlarken, anketler de birbiri ardına gelmeye devam ediyor. Referandum öncesi farklı araştırma şirketlerinin yaptığı anketlerde, seçmenin “evet” mi “hayır” mı dediği ölçülmeye çalışılırken, liderlerin referanduma yönelik olarak mitingleri de hız kesmeden sürüyor.

A&G, AKAM, GEZİCİ, KONSENSUS, ORC gibi ünlü araştırma şirketlerinin yaptığı anket sonuçlarını sizler için derledik:

Önde Gelen 5 Araştırma Şirketinin Referandum Anketi Sonuçları

– ORC ANKETİ

36 ilde 3140 kişiyle 1-7 Mart arasında gerçekleştirilen anketin sonuçları. ORC anketine göre ‘evet’ oyları yüzde 57,2 çıkarken, ankete katılanların yüzde 42.8’i ise ‘Hayır’ oyu kullanacağını söyledi. Anayasa değişikliğinin kabul edileceğine inananların oranı da yüzde 59,6 oldu.

– A&G ANKET SONUÇLARI

Son genel seçimleri bilen A&G araştırma şirketinin referandum anket sonuçlarına göre evet oyları yüzde 54 oldu. Adil Gür’ün anketine göre hayır oyları da yüzde 46 civarında. Adil Gür, “Evet oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan’a duyduğu güven” olarak, “Hayır” oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor’ bilgisini verdi.

– GEZİCİ ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKETİ

Bir diğer araştırma şirketi olan Gezici’nin referandum anket sonuçlarına göre ise halkın yüzde 41.2’si ‘Evet’, yüzde 58.2’si ise ‘Hayır’ diyecek.

– AKAM ANKET SONUÇLARI

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı referandum anketi 3-9 Mart arası 26 il ve ilçede 8 bin 120 katılımcıyla gerçekleştirildi. Cumhuriyet Gazetesi’nin manşetten verdiği bu anket sonuçlarına göre hayır yüzde 57.57, evet oyları ise yüzde 42.43 civarında.

– KONSENSUS ANKET SONUÇLARI

Sektörün bir başka araştırma şirketlerinden Konsensus araştırma şirketinin sitesinden verdiği referandum anket sonuçlarında Evet diyenlerin oranı yüzde 59, Hayır diyenlerin oranı yüzde 41 olarak görülüyor.

YORUMLAR - 22 YORUM
 1. Türkoğlu dedi ki:

  Bahçeli ” Fiili durum hukukileşsin, Anayasa değişsin” diyor. Mevcut durumda bile anayasal kuralları çiğneyerek kendine fiili bir hareket alanı yarattı. Peki sevgili arkadaşlar soruyorum. Evet çıkarsa yine yeni kazanılacak yetkiler dar gelerek yeni fiili durumlar oluşturulursa ? Belki o zaman yeni yetkilerin referandumla istenmesine yeni yetkilerin halka sorulmasına tenezzül bile edilmeyecek. Bu durumun adının ne olduğunu biliyorsunuz.
  Bu döngünün sonu yok. Kimseye bu tarz yetkiler verilemez.
  Yarın bir gün birisi çıkıp ” Federasyon sistemine geçmeliyiz. Mevcut sistemde bürokratik engeller işleri yavaşlatıyor. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri federasyon sistemine göre yönetiliyor. Bırakalım herkes kendi bayrağını kullansın herkes kendi marşını söylesin. Haydi gelin Milli kavramını lugatlarımızdan çıkartalım. Biz yerli ve milli vurgusunu yerinde milli olduğu için yaptık zaten… Bakın Amerika`ya her Eyalette farklı kural var. Kel başa tarak olmaz. Her kültürün kendi kuralları olsun. Biz 7 bölge 7 kültürüz. ” derse buna kimse itiraz edemez. Nereye itiraz edeceksiniz ?
  Bu şekilde bölünme gerçekleşir. BOP planı tıkır tıkır işliyor. Gençliğe Hitabe resmen bu günler için yazılmış.

 2. Ülkücü İrade dedi ki:

  Pkknın kurucusu barzani evet diyorsa leyla zana evet diyorsa bizimde sandıkta bir cevabımız var 16 madde A bendi 123 yasa CUMHURBAŞKANI KENDİSİ İSTERSE YEREL YÖNETİM İLAN EDEBİLİR . KENDİSİNE VE BAKANLARINA SORUŞTURMA AÇAN SAVCIYI GÖREVDEN ALABİLİR . PEKİ BU YASAYI KULLANIRMI ? CEVAP VERELİM. KULANMAYACAKSA NE İŞİ VAR BU YASANIN ÇIKARSINLAR İÇİNDEN EVET DİYELİM MİLLETÇE HEPİMİZ.

 3. Muratgokcu dedi ki:

  Tabiki bizde evet

 4. Zorunlu zor dedi ki:

  %51 %49

 5. Ugurhan Altun dedi ki:

  Ben en az yuzda60 hayir cikar
  Ben torunlarimi dusunuyorum

  1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

   Sen torunlarını Değil CHP yi dusunuyorsun. CHP ölüye diri desin sizde diri dersiniz, CHP diriye ölü desin sizde ölü dersiniz bu yüzdende kaybediyorsunuz. Açın gözünüzü önünüzede arkanızada bakın birde vatana bakın. Sağcı kesimi yani Müslümanlarıda dinlemeniz görmeniz lazım çünkü onların sayısı çok fazla unuttuğunuz tek gerçek bu. kimseye siz inanmazsaniz sayımız az, tüm muslumanlar size inanmaz ve de seçilemezsiniz, hep azınlık kalırsınız, kendinizi hep soyutlarsiniz. Hep hayel kurtarsıniz yuzde 60 hayır çıkacakmış gibi, turkiyenin yüzde 80_90 ni sagci, sagcilar ne kadar fire verirse yüzde 60 hayır çıkar sizce, hayel hayel hayel, enaz yüzde 55 en fazla 85 EVET çıkar benden demesi ister inan ister inanma nisan16 sini bekle EVETİ gor. Ozaman inanirsin?

 6. C☆ Vatan C☆ dedi ki:

  HAYIR HAYIR lara vesile olsun !

 7. ahmet celik dedi ki:

  Ahmet hayirde hayr var

 8. can dedi ki:

  Evet

 9. can dedi ki:

  Allah in izniylen evet

 10. kamil dedi ki:

  ozaman sizde yandas anlettci bulun niye bos bos oturuyosunuz olmami cokmu dogrucusunuz sizde yuzde 70hayir diye yayinlayin tabi bu aziz millet sizin bos laflariniza kanarsa sunufa belirteyim bu aziz millet oyle eskisi gibi bilincsiz degin bunuda goz onunde bulundurun

 11. Mine yıldız dedi ki:

  Allahın izniyle inşaallah evet

 12. İzzet EKSİLMEZ dedi ki:

  Bazi anketler algı yönetmek için ya evet’i ya hayır’ı aşırı yüksek gösteriyor.

 13. ÜÇ HİLAL 1453 CCC* dedi ki:

  Bütün partilerden kardeşlerim Barzani evet çalışması başlatmış haberiniz olsun !! Bu barzani topraklarımda paçavrası Al Bayrağımın yanında sallandırılan adamın güyya bayrağı.Bunu sallandıran Akp Yani bunlar evet çıkarmak için herşeyi yapacaklar Bu zat kendi kanalı Rudaw Tv de hava durumunda Sivas ve Adanayı da içine alan geniş bir bölgeyi kürdistan toprağı olarak gösteriyor.Ben yalan isem Youtube de aratın ve acı gerçeği görün. Akp bunlarıda çağırdı Bu bayrağı çektiren Akp yakında millete Barzanide beni kandırdı derse şaşırmayın.Ülkemize hainlik eden ve bu pkk ya düşmanıymış gibi gözüken bu düşman Barzani nin yanında yer alanlara kanka olanlara evet mi diyeceksiniz ???!!! Oyunuzu atarken Vicdanınızı da atmayın Oy atarken Bu uğurda toprağa düşen şehitlerimizide düşünün Ben bunun içinde HAYIR diyeceğim.

 14. C☆ Kûva-yî Mîllîye C☆ dedi ki:

  Milli egemenlik devredilemez paylaşılamaz bu hak Milletindir. Uluönderimiz bize vermiştir kimsenin malı değildir olamaz, helede Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarına asla !!! Biz Türkler asla köle kul raiya ne derseniz olmadık olmayacağız.Dinimizide yaşayacak yaşatacak dinci bezirganlara’da teslim olmayacağız. Bu referandum Anayasaya görede suçtur. Meclis huzurunda yemin etmiştir şimdi kendi yemininede çiğnemiştir.Bu Referandum Cumhuriyeti tasfiye özelliğindedir Türk halkı size 16 Nisan’da cevabını iletecektir.bu Cennet vatanı hazırlayan Vatansever bu insanlara ihanet etmeyecek emperyalistler ve uşaklarına bu ülkeyi teslim etmeyecek Vatanına Atalarına ve Cumhuriyetine Türklüğüne sahip çıkacaklardır.Ben ve tüm Vatanseverler Referandumda HAYIR diyerek eskiden dediği gibi bu emperyal özenti ve dayatmasına tokadı basacağız buda böyle bilinsin.

 15. Sıtkı dedi ki:

  Referandum bitişine bekliyoruz sizi yandaş anketçiler. Seçmen kararsızdı, bilemedik yemezler artık. %60 evet çıkıcak algısı yapmayın AKP kendi seçmeninden fire veriyor nasıl %60 evet olucak?

  1. CcCMHPCcC dedi ki:

   Hayır yüzde 35, EVET YUZDE 65 CİKAR