Optimar’ın Son Yerel Seçim Anketi SonuçlarıSeçimlere yaklaştıkça son 2019 Yerel Seçim Anketi Optimar Araştırma’dan geldi.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Hilmi Daşdemir’in başkanlığını yaptığı Optimar Araştırma Şirketi’nin 28 Aralık – 3 Ocak tarihleri arasında toplam 26 ilde 2.523 kişi ile yüz yüze konuşma yöntemiyle yaptığı araştırmayı köşesine taşıdı.

Optimar'ın Son Yerel Seçim Anketi Sonuçları

Ankete göre, Türkiye’nin en önemli sorununun ekonomi olduğunu düşünenler yüzde 35.5. Ekonomiyi yüzde 25.7 ile işsizlik takip ediyor. Terörse yüzde 14.7 ile üçüncü sırada yer alıyor.

“Kararsızlar dağıtıldığında AK Parti yüzde 45.5, CHP yüzde 28.6, MHP yüzde 7.6, İYİ Parti yüzde 7.7, SP yüzde 1.4, HDP ise yüzde 7.6 olarak görünüyor. 24 Haziran’a göre AK Parti ve CHP oylarında bir artış dikkat çekiyor. Ancak seçimlerde sandığa sadece partiler değil, ağırlıklı olarak ittifaklar girecek. Cumhur ittifakı ile millet ittifakı yarışacak. O nedenle sadece partilerin oy oranını değil, artık ittifakların alacağı oyu ölçmemiz gerekiyor.”

– KARARSIZLARIN ORANINA DİKKAT

Ankette benim dikkatimi çeken ise farklı bir veri oldu. Seçim ortamına girdik ama hâlâ kararsız olduğunu ifade edenlerin oranı yüksek. Seçmenlerin yüzde 27’si “Kararsızım” diyor. Partilerin bunu dikkate alması gerekiyor.

YORUMLAR - 1 YORUM
  1. ahmet dedi ki:

    özgurluk adelet barış