ORC’nin Son Referandum Anketinin Sonuçları

ORC’nin Son Referandum Anketinin Sonuçları

Referanduma yaklaşılırken son anketi uzun zamandır anket açıklamayan ORC Araştırma Şirketi yayınladı. Ankete göre, “Evet” oyları 11 puanla önde gidiyor.

ORC, yaptıkları son referandum anketi sonuçlarını yayınladı. ORC referandum anketi sonuçlarına göre, evet ile hayır oyları arasındaki fark açılıyor.

ORC'nin Son Referandum Anketinin Sonuçları

36 ilde 2 bin 740 seçmenle “CATI-Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi” yöntemiyle Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne yönelik halk oylaması öncesi kamuoyunun nabzını tuttu. Son anketle ‘Evet’ ile ‘Hayır’ arasındaki makasın 11 puan açıldığı görüldü.

ORC anketinin sonuçlarına göre, evet oyları oranı yüzde 55.4 olurken, hayır oyları oranı yüzde 44.6 oldu.

Referandum sürecini değerlendiren ORC Başkanı Murat Pösteki, 16 Nisan’a kadar yapılacak çalışmalar ve yurt dışından gelecek oylarla farkın daha da açılabileceğini söyledi.

ORC'nin Son Referandum Anketinin Sonuçları

İşte ORC anketinin sonucu:

EVET: YÜZDE 55,4

HAYIR: YÜZDE 44,6

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Nazlı erdinç dedi ki:

  Bu korku hükümdarlığının yıkıcı, ezici girişimlerine yeter demek bir vatanseverin ilk görevi olmalıdır. Sandığa gidip hayır verelim. Vatan gelecek kuşaklara bırakacağımız emanetimiz. Emanete hıyanet etmeyelim.

 2. ADİL dedi ki:

  EVET DERSEN KERKÜK GİBİ SÜLEYMAN ŞAHIN NAAŞININ GETİRİLDİĞİ TOPRAĞI,EVETLE BÖLÜNECEK VATANIMIZ GİBİ BIRAKIRSIN..EVET DERSEN SEN AKILLA DEĞİL CEBİNLE HAREKET EDİYORSUNDUR..EVET DERSEN SEN HİÇ BİR ŞEY ANLAMIŞSIN DEMEKTİR,HİÇ KİTAP OKUMAMIŞSIN MAKARNA YEMİŞSİN DEMEKTİR..

 3. ÜLKEM İÇİN HAYIRR dedi ki:

  EVETCİLERE SESLENİYORUM GENEL SEÇİMDE YİNE AKP YE VERİN MİLYONLARCA SURİYELİ YÜZÜNDEN SEN KARDEŞİN ABİN EŞİN DOSTUN İŞ GÜCÜ AZALDI EKMEK BULAMIYORSUN YOL-KÖPRÜ-HASTANE YAPTI DİYOSUNUZ BUNU MECBUR YAPACAK ÖVÜNMEYİN DOST ÜLKE SADECE AZERBEYCAN KALDI Bİ SAVAŞ ÇIKSA BU TEK ADAM DEDİĞİNİZ YÜZÜNDEN 10 LARCA DÜŞMAN ÜLKE EDİNDİK

 4. çayli dedi ki:

  sonuna kadar evet ac tavuk kendini dari ambarında sanarmıs

 5. türkan dedi ki:

  bu halk okadarda saf değildir ki bütün geleceğini bir kişinin insiyetifine teslim etsin

  1. Gerçek ler acıtır dedi ki:

   Çavuş senin bahsettiğin tekparty millişef kepazeliği yıllar önce mazi oldu Türkiye daha güçlü demokrasi yolunda emin adımlarla ilerliyor çok şükür

   1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

    MHP ye dil uzatan CHP ve HDP oy kaybediyor. Yüzde 30 bile geçemeyecek hayır. Evelallah yuzde 70 EVET geliyor.?????

    1. Ömer dedi ki:

     %70 Evet gelecekmiş :D buna anca kargalar güler yaz bir kenara; %51-53 arası Hayır çıkacak ;)

 6. Vatan Bekçisi dedi ki:

  Evet demek Eyalet sistemi getirilecek ve özerklik sistemi ileride Vatanım a musallat edilecek bölmek için ellerinden geleni yapacaklar.Evet diyen kardeşlerim siz neye evet dediğinizi biliyormusunuz? ve size göre Vatanmı önemli bir kişimi? Eyalet sistemini okuyun araştırın ben size ön bilgi vereyim Eyalet sistemi ekonomik gücü çok iyi olan yerlerde uygulanır onlarda bile zaman zaman bu sistemin sıkıntıları oluyor bizim durumumuz belli Ekonomik etnik ve doğuda pkk diye hain namussuz bir örgüt var biliyorsunuz ! Eyalet sisteminde dış işlerde ülkeye bağlı iç işlerde serbest kendilerine göre bir sistem getiren bir yapılanmadır yani ülke içinde ülkedir kısacası. Evet derseniz Vatana ve bu Vatan için toprağa düşen yiğitlere ihanet etmiş olursunuz.Bu sağ sol Chp Akp Alevi Sünni Türk Kürt olayı değil bu Vatanın bütünlüğü olayıdır.Çok iyi düşünün okuyun araştırın 18 maddede Türklük le ilgili bayrak Cumhuriyet gibi değiştirilmesi teklif edilemeyecek maddeler var Madem Osmanlıyız diyorsunuz Akp li kardeşlerim bu sisteme beraber karşı çıkalım ! ve şunu asla unutmayın Osmanlı ile Türklük asla birbirinden ayrılmaz iki kavramdır.Osmanlıyım demekle iş bitmiyor yani Osmanlının kurucularının yani Türkleri Türklüğü’de ezdirtmemeniz veya çiğnetmemenizde gerekiyor bunuda unutmayın ben HAYIR diyorum Vatanımın ve her İnsanlarımın (Alevi Sünni Zaza Kürt Türk Sağ Sol vb vs.) bütünlüğü için.

 7. VatanSeveR dedi ki:

  Başarısızlığı sanırım insan içine çıkmadan Masabaşında taraflı kurma anketler yapmasından kaynaklanıyordur !

 8. Güçlü Meclis dedi ki:

  Akp yandaşı bir anket şirketi eski seçimlerde yaptıkları anketlere bakin hic bilememisler

 9. bursalı dedi ki:

  manupilasyon yapmayın

 10. onur dedi ki:

  telefonla evi aranıp evet hayır oyu vereceği kişiler hayır vereceğim mi diyor sanıyorlar ? şahsen ailemin evi aranmış ve sülalecek hayır vereceğimiz halde cevap vermeden kapatmışlar.. böyle bir düzende insanlar anketlere bile rahat cevap veremiyor artık.

 11. gelibolulu dedi ki:

  Secimlerin en basarisiz anket firmalarindan birisi

  1. Asabay dedi ki:

   Tüm kötülüklerin yakasında. Olacak EVET. EVET