ORC’nin Son Seçim Anketi

22.01.2015
5.581
A+
A-


2015 Genel Seçimleri yaklaştıkça, seçim anketi yapan araştırma şirketleri anket sıklığını artırıyor.

ORC’nin yaptığı son ankette 2015 Genel Seçimleri için çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Vatandaşlara “Hangi parti ne kadar oy alır?”, “Türkiye’nin “Devlet Başkanlığı” sistemine geçişi hakkında bir referandum yapılsa oyunuz ne olur” gibi sorular soruldu.

ORC Araştırma şirketinin yaptığı Türkiye Siyasi Gündem Araştırması’na göre “Bu Pazar Seçim Olsa Kime Oy Verirsiniz?” diye soruldu. Bunun yanında Başkanlık Sistemi, çözüm süreci, Osmanlıca dersleri gibi konular da ankette yer aldı.

İşte ORC’nin 2015 genel seçim anketi sonuçları:

ORC'nin Son Seçim Anketi

Anket sonuçlarına göre bu pazar seçim olsa AK Parti %48,6 ile en çok oyu alan parti olacak. CHP’nin oyu %23,3 , MHP’nin oyu %13,5 çıkıyor. 2015 seçimlerine parti olarak girme kararı alan HDP’nin oyu ise %8,2. Bu durumda HDP yüzde 10 barajını aşamıyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Başkanlık sisteminin sık sık gündeme geldiği şu günlerde Başkanlık Sistemine olumlu bakanların %56 oranında olması dikkat çekiyor. %32,3 Başkanlık sistemine sıcak bakmazken kararsızların sayısı da az değil.

AB’DEN U DÖNÜŞÜ

Anketin en çarpıcı sonuçlarından birisi de Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili. “Avrupa Birliği’ne tam üyeliği önemsiyor musunuz?” sorusuna vatandaşların %65’i önemsemiyorum cevabını verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Hükümetin çözüm süreci politikasına %63,4 ile büyük destek var. Desteklemeyenlerin oranı ise %30,8.

OSMANLICA DERSİ

Uzunca bir süre tartışmalarla gündeme yer alan Osmanlıca dersleri ile ilgili vatandaş ne düşünüyor? Anket sonuçlarına bakıldığında Osmanlıca dersleri %66 ile olumlu karşılandı.

PARALEL YAPI

Ankette paralel yapıyla mücadele de vardı. Devletin paralel yapıyı etkisiz hale getirmek için yürüttüğü mücadelenin desteklenip desteklenmediği soruldu. Anket sonuçlarına bakılırsa hükümetin paralel yapıyla mücadelesine halktan büyük destek var. Ankete katılanların %71’i destekliyorum cevabını verdi.

ORC Araştırma Şirketi’nin yaptığı son anketin tüm sonuçları:

ORC'nin Son Seçim Anketi

ORC'nin Son Seçim Anketi

ORC'nin Son Seçim Anketi

ORC'nin Son Seçim Anketi

YORUMLAR - 6 YORUM
 1. İlter83 dedi ki:

  Sosyal medya üzerinden yandaş anketler kendi isteği doğrultusunda ilerliyor

 2. İlter83 dedi ki:

  Millete koalisyon diyip akp yandaşlığı yapmayın millet kime isterse ona versin.kimse çocuk değil bu ülkede akp ye verenler kadar vermeyenlerin de kafası çalışıyor.kimsenin sizin akıl vermenize ihtiyacı yok.tabii sizin patronunuz sosyal medya üzerinde çalışın dedi siz de görevinizi yapıyorsunuz.

 3. İlter83 dedi ki:

  Hepiniz piyonsunuz.anlıyorum menfaatiniz neredeyse oraya doğru fikir beyan edersiniz.bırakın millet kime vermek istiyorsa oraya versin sorunlarınızı kendinize saklayın.uydurduğunu yalana kendiniz de inanmıyorsanız yok akp gelirse düzen olurmuş.yok savaş olmazmış,istikrar olurmuş bunların yalan olduğunu siz de biliyorsunuz. 100 tane kanal varsa 99 u akp ye çalışıyor olaya biraz geniş perspektiften bakın.sizin kafanızı karıştırmaya çalışıyorlar.şu anda 6000 tane medya maymunu var bunlar akpnin paralı çalışanları.zaten belli oluyor hangi kanalı açsanız,hangi internet yorumuna başkanı ordalar akp lehine propaganda yapıyor.size tavsiye bu tarz yorumlara aldırmayın ve kanmayın. Diyeceksiniz ki akp şunu yaptı bunu yaptı herşey medyanın yönlendirmesi hiçbirşey yaptığı yok sadece çoğu insan kendince alternatif yok diye oy veriyor.aslında en kötü alternatif bile akp alternatif inden iyidir.Siz ya da biz hayatta kalma mücadelesi verirken onlar daha da zenginleşmiştir. Bu parayı ve saltanatı bırakmak istemiyorlar.Adaletsizliğin hüküm sürdüğü akp döneminde siz de piyon olmayın.veriyorsanız verin bu sizin demokratik hakkınızdır fakat sizin kimseye siz de verin diye baskı yapmaya bakınız yoktur

 4. uveys dedi ki:

  yalanınız batsın, yalakalar

  1. Dede dedi ki:

   ;)))

 5. yusuf dedi ki:

  allah eskı gunlerı gerı getırmesın kolısyon gunlerını turkıye ye herzaman zararı olmusdur