Oy kullanırken yapılması ve yapılmaması gerekenler

06.06.2015
2.596
A+
A-


7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi’ne 2 gün kala, Anadolu Ajansı Grafik Editörlüğü, siyasi parti temsilcileri ve seçmenleri bilgilendirmek amacıyla oy kullanma sürecini anlatan bir animasyon filmi hazırladı.

Filmde, YSK tarafından sunulan bilgiler seslendirilerek anime edildi.

ADIM ADIM OY VERME İŞLEMİ

Animasyonda, oy verme işleminden sayımına kadar geçen süreçte yaşananlar adım adım anlatılıyor. Böylece toplam 1 milyon 103 bin 258 yeni seçmenin, seçim sonuçları üzerinde önemli ölçüde etkili olması bekleniyor.

YSK verilerine göre; 18 yaşını doldurmuş 1 milyon 103 bin 258 genç ilk kez oy kullanacak.

Oy kullanırken yapılması ve yapılmaması gerekenler

———-

OY KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Seçmenin, sandığa gidip oyunu kullanması kadar, sandığa giden seçmenin oyunu kurallara uygun kullanması da büyük önem taşıyor. Uzmanların bugüne kadar seçimlerde ortaya çıkan “geçersiz” oyların sayısıyla ilgili yaptığı tespitlere göre bazı seçimlerde “geçersiz”lerin oranı, çok iddialı şekilde meydanlara çıkan bazı partilerden daha yüksek bir oy oranına ulaşıyor.

Yanlış oy kullanılması nedeniyle geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlerde yaklaşık 2 milyon oy geçersiz sayıldı. Türkiye’nin yaşadığı son dört seçime ilişkin yapılan analizlere göre her seçimde, geçersiz oyların sayısı bir milyona yaklaşıyor. Geçersiz oy sayısının tavan yaptığı seçim ise, 30 Mart 2014 yerel seçimleri. 40 milyon seçmenin oy kullandığı 2009 seçimlerinde 943 bin, 43.9 milyon seçmenin oy kullandığı 2011 seçimlerinde 973 bin olan geçersiz oyların sayısı, 46.9 milyon seçmenin oy kullandığı 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde 2 milyonu aştı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise kullanılan 41 milyon oyun 737 bini geçersiz sayıldı.

Uzmanlar, 7 Haziran seçimlerinde de 1 milyon dolayında geçersiz oy olacağı tahmininde bulunuyor. Seçimlerde uygulanan yüzde 10 barajı, geçersiz oylar çıkarıldıktan sonra kalan geçerli oylar üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla “geçersiz oy”lar, seçim barajında etkili oluyor. Örneğin 50 milyon seçmenin kullandığı oylardan geçersiz oylar çıkarılarak baraj oranı hesaplanıyor. Yani bir milyon geçersiz oy, kullanılan 50 milyon oydan düşülecek ve baraj hesaplaması 49 milyon oy üzerinden hesaplanacak. Böylece bir partinin barajı aşması için gerekli olan oy sayısı daha da düşmüş oluyor. Örneğin 50 milyon oy firesiz kullanılırsa HDP’nin barajı geçmek için 5 milyon oy alması gerekiyor. Yüzde on barajı 1 milyon gerçersiz oy olduğunda 4.9 milyon oyla geçilmiş oluyor. Böylece daha az oyla baraj aşılmış olacak.

MÜHÜR BASARKEN DİKKAT!

Uzmanların tespitlerine göre oyunu kullanmak için kabine giren vatandaş, oy kullanırken en çok, “mekanizmalı mühür” nedeniyle hata yapıyor. Mührün üst kısmında yazan “evet” yazısının oy pusulasına basılacağını düşünen çoğu vatandaş, pusula yerine “elini” mühürlüyor. İkinci etken, sandık kurulu başkanlarının bilgisizliği. YSK’dan, mühürlü olarak gelen pusula ve zarfların, sandık kurulu başkanları tarafından tekrar mühürlenmesi gerekiyor. Ancak bazı sandık kurullarında bu mühür basılmadığı için, vatandaşın düzgün kullandığı oylar da geçersiz sayılabiliyor.

YORUMLAR - 1 YORUM
  1. pakize dedi ki:

    ………..güzel