Referandum Anketinde Çarpıcı Sonuçlar! MHP Seçmeni İkiye Bölündü!

Referandum Anketinde Çarpıcı Sonuçlar! MHP Seçmeni İkiye Bölündü!

Optimar Araştırma Şirketi, meclisten geçen Başkanlık sistemi ile ilgili bir anket yayınladı. 3-10 Ocak tarihleri arasında 26 ilde gerçekleştirilen anket toplamda 2043 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapıldı.

Ankete göre, MHP’li seçmen adeta ikiye bölündü. Referandumda “evet” oyu vereceğini ifade edenler ise yüzde 53’ü geçti.

Araştırmada halkın başkanlık konusuna yaklaşımında ortaya çıkan oranlar, son 3 yıldaki verilerle de karşılaştırıldı.

Referandum Anketinde Çarpıcı Sonuçlar! MHP Seçmeni İkiye Bölündü!

Buna göre 2014’te yüzde 38.5 olan destek 2015’te yüzde 41,2’ye 2016’da ise yüzde 46,3’e çıktı. Karşı olanların oranı ise yüzde 44.3’ten 3 puanlık azalışla yüzde 40’a düştü, sisteme olumlu bakanların oranlarında 7.8 puanlık artış dikkat çekti. Kararsızlar dağıtıldığında ise 3 yıldaki artış 12 puanı buldu.

“Türkiye’nin mevcut yönetim biçimi olan parlamenter yönetimden, Anayasa değişikliğine gidilerek Başkanlık / Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmesini ister misiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 46.3’ü ‘evet’, yüzde 40’ı ‘hayır’ yüzde 13,7’si ise ‘kararsızım’ cevabını verdi.

Referandum Anketinde Çarpıcı Sonuçlar! MHP Seçmeni İkiye Bölündü!

Sistem değişikliğine karşı olanların oranı sadece yüzde 4.4 azalırken, destekteki 8.3 puanlık artış, kararsızların başkanlık sistemi konuşuldukça tercih yapmaya başladığını ortaya koydu. 2015’te yüzde 17.8 olan kararsızların oranı 2016’da yüzde 13.8’ye düştü. İhanet şebekesi FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine hem hükümetin hem de milletin verdiği tepki ve sonrasında başkanlık sisteminin tartışılmaya açılması kararsızların oranında yüzde 4.1’lik düşüşe neden oldu. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra Anayasa değişikliğini ve Cumhurbaşkanlığı sistemini isteyenlerin oranı yüzde 53,6, istemeyenlerin oranı ise yüzde 46,4 oldu.

MHP’Lİ SEÇMEN İKİYE BÖLÜNDÜ

Araştırmada katılımcıların yaptığı tercih, parti aidiyetine göre de analiz edildi. Buna göre, oyunun rengi ‘evet’ olanlar AK Parti seçmenleri arasında yüzde 80,3, CHP’liler arasında ise yüzde 7,8. MHP’li seçmenler arasında ise bu oran kararsızlar dağıtılmadan değişiklik için ‘evet’ diyenlerin oranından (46.6) yaklaşık 5 puan düşük. MHP’lilerin yüzde 41.87’si sistem değişikliğini destekliyor. MHP’deki bu tablo Devlet Bahçeli’nin AK Parti’ye anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı sistemi için verdiği destek konusundaki tercihe de yansıdı. Bunu olumlu bulanların oranı yüzde 46,9, olumsuz bulanların oranı yüzde 38.1 olarak gerçekleşti. Fikri olmayanların oranı ise % 14,9. Sadece MHP tabanının ise Bahçeli’nin bu tercihine verdiği destek yüzde 49,5 oldu. MHP’deki desteğin genel seçmen içindeki destekten 3 puan fazla olması dikkat çekti.

ERKEKLER VE ORTA YAŞTAN DESTEK

Araştırmada başkanlık konusuna yaklaşımda cinsiyet faktörü de masaya yatırıldı. Buna göre Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişe kararsızlar dağıtılmadan kadınların yüzde 39.8’i Türkiye ortalamasının yaklaşık 13 puan altında ‘evet’ derken bu oran erkeklerde yüzde 50.3 oldu. Gençler ve orta yaşlı seçmenler arasında desteğin belirgin şekilde Türkiye ortalamasının altına düşmesi dikkat çekti. 18-24 yaş arasında yüzde 34.5, 25-34 yaş arasında ise yüzde 43.1 sistem değişikliğine ‘evet’ dedi. 35-44 yaş arasında ise ‘evet’ cevabı verenlerin oranı yüzde 56.5 oldu. Bu oran 45-54 yaş arasında 48.2, 55 yaş ve üzerindekilerde ise 47.3 olarak geçekleşti. Genç ve yaşlı seçmenin sistem değişikliğine diğer yaş gruplarına göre mesafeli olması dikkat çekti.

KÜRTLERİN YÜZDE 38.3’Ü EVET DİYOR

Araştırmada etknik kökene göre Cumhurbaşkanlığı sistemine destek de analiz edildi. Kürtlerin yüzde 38.3’ü sistem değişikliğine ‘evet’ karşılığını verirken ‘hayır’ diyenlerin oranı 39.5 oldu. Türk seçmenlerde destek kararsızlar dağıtılmadan Türkiye ortalamasının (46.3) 2 puan üzerine çıkarak 48.7 oldu. Kürt seçmenler arasındaki kararsızların oranı Türkiye ortalamasının (13,8) 5.7 puan üzerinde çıkarak yüzde 19.5 olarak gerçekleşti. Türk seçmende bu oran 11.8.

BUGÜN SEÇİM OLSA…

Referandum Anketinde Çarpıcı Sonuçlar! MHP Seçmeni İkiye Bölündü!

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ

Bu araştırma, Türkiye genelini temsilen NUTS 2 kapsamında Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Zonguldak olmak üzere 26 ilde gerçekleştirilmiştir. 3 Ocak – 10 Ocak 2017 tarihleri arasında, 2043 kişi ile görüşülerek yapılmıştır. Araştırmada yaş cinsiyet kotaları uygulanmış veriler 1 Kasım 2015 seçimlerine göre ağırlıklandırılmıştır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 60 YORUM
 1. İhhli dedi ki:

  İsraile kardeşlerimizi satanlar sandıkta hayırı göreceksiniz

 2. Mehmet Emin Yüksel dedi ki:

  Hayır.

 3. Mesut dedi ki:

  Böyle sistemi destekleyen zaten ülkesine karşıdır hayır

 4. kenan dedi ki:

  Bir ülkücü başbuğ turkesi takip eder.başbuğ videarinda başkanligi desteklemiştir. Basbugum için evet.mhp hiçbir zaman hdpnin yaninda yer almamıştır almayacakta.bunlar trollerdir

  1. Tamer dedi ki:

   Başbuğ Alparslan Türkeş Milliyetçi bir Turkiye’de başkanlığı savunmuştur..9 ışık da Demokratik olmayan Rejimler başlığında ki sayfayı okuyunuz….

 5. Hayır dedi ki:

  Ülkücü vatandaş

 6. cCc dedi ki:

  Ülkücüler hayır diyecek derken? Galiba bazıları bizim yerimize çoktan karar vermiş. Ama bunlar ne Başbuğ ne de Reis bilir. Troller sizi.

  1. MHP Lİ dedi ki:

   İşte gerçek mhpli hll sana arklarada şöyle buraya yazsınlar CHP HDPpkk FETO İBDA-C Burda MHP adına yazıyor bunlara dur diyelim ve EVET DİYELİM

  2. Tamer dedi ki:

   Ülkücüler Evet demeyecek!!!!!! Evet diyen ülkücü değildir Akp’lidir…!

 7. Vatansever dedi ki:

  Milliyetçi Haraket Partili olarak Hayır diyorum.

 8. Joker dedi ki:

  Ülkücü camia Hayır diyecek..

 9. K, SAÇKAN dedi ki:

  18 maddeyi de okudum ülkücüyüm HAYIR DİYORUM / HAYIR /..

 10. AKCUKER dedi ki:

  HAYIR HAYIR HAYIR

 11. Yeni Nesil OSMANLILAR dedi ki:

  Ülkücüler Evet demez derken? hdp liler gibi hayir mi diyecek, gercek ülkücüler osmanlida padisahligi ,,,,yeni nesil osmanlida ise baskanligi destekler…

  1. Vatan Bekçisi dedi ki:

   Osmanlıymış ! Sizi ! komiksiniz :) Bizim atalarımız asıldi biryere girerken izin bile almazlardı.1.Siz peki gece yarısı Süleyman Şahımızın mezarını üstelik Abd ve pyd den izin alarak kaçırdınız toprak çekilmez bu vatan hainliğidir.Hani beş dakikada saldırı olursa uçaklar kalkacak ve vuracak tı işidi hani ne oldu.2.Kıbrıs ı sattınız anlaşma olursa toprakların önemli bir kısmı Rum un eline geçecek hani yeni güçlü Osmanlı idiniz!!! o sevmediğiniz Ecevit bile o zor zamanlar dik durdu Abd ye. 3. Şu an 17 ada ve adacıklarımız Yunan postalları altında adaya çıkardı bayrağını dikti general bile geldi o sevmediğiniz Çiller bile adaya sat komandolarını yolladı ve aldı Ya siz anca kaybettiriyorsunuz bu millete bide yalan yere Yeni büyük Osmanlı diyorsunuz ya kendi kendinizi yada bu büyük milleti kandırma derdindesiniz Bu arada oyum % 100 değiştirmeden HAYIR olacak Eyalet sistemi gelip yeni topraklarda gitmesin diye.

   1. Yeni Nesil OSMANLILAR dedi ki:

    evet dedigin gibi eyalet sistemi gelecek insallah halep eyalaeti musul eyaleti ve dahasida biraz daha sabir….istanbul u fetheden fatih in askerlerini 15 temmuzda hebberaber herkesle birlikte gördük,tankin altina yatmak her babayigidin harci degil, iste yeni nesil osmanlilar onlardir,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, türkiye parcalanacak bu millet parcalatmaz sizler gercek cesur kisilerin televizyonlarda oldugunumu saniyorsunuz gercek cesur kahramanlar vakti gelince ortaya cikar ALLAH in ordularini kendisinden baskasi bilemez…………….,,,,,,,,,,,,,,,,,,sorun baskanlik degil sorun gelecegimiz ve gelecegimiz icin EVET……………………………………………………………………. hayirli aksamlar………………….

    1. Başbuğ dedi ki:

     Sende ki hayal gücü anaokulu cocuklarinda yok vallahi ayrica Türkiye Cumhuriyeti diyeceksin bunu kafana kazı

 12. ABDULLAH dedi ki:

  DEMOKRASİ İÇİN HAYIR

 13. Ailecek ülkucuyuz dedi ki:

  Ülkücüler evet demez .Ülkücüler Hayır diyecek

 14. AKSAVAR dedi ki:

  Vicdanı olan her vatansever Hayır demeli