Referandum Anketinde Çarpıcı Sonuçlar! MHP Seçmeni İkiye Bölündü!

Referandum Anketinde Çarpıcı Sonuçlar! MHP Seçmeni İkiye Bölündü!

Optimar Araştırma Şirketi, meclisten geçen Başkanlık sistemi ile ilgili bir anket yayınladı. 3-10 Ocak tarihleri arasında 26 ilde gerçekleştirilen anket toplamda 2043 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapıldı.

Ankete göre, MHP’li seçmen adeta ikiye bölündü. Referandumda “evet” oyu vereceğini ifade edenler ise yüzde 53’ü geçti.

Araştırmada halkın başkanlık konusuna yaklaşımında ortaya çıkan oranlar, son 3 yıldaki verilerle de karşılaştırıldı.

Referandum Anketinde Çarpıcı Sonuçlar! MHP Seçmeni İkiye Bölündü!

Buna göre 2014’te yüzde 38.5 olan destek 2015’te yüzde 41,2’ye 2016’da ise yüzde 46,3’e çıktı. Karşı olanların oranı ise yüzde 44.3’ten 3 puanlık azalışla yüzde 40’a düştü, sisteme olumlu bakanların oranlarında 7.8 puanlık artış dikkat çekti. Kararsızlar dağıtıldığında ise 3 yıldaki artış 12 puanı buldu.

“Türkiye’nin mevcut yönetim biçimi olan parlamenter yönetimden, Anayasa değişikliğine gidilerek Başkanlık / Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmesini ister misiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 46.3’ü ‘evet’, yüzde 40’ı ‘hayır’ yüzde 13,7’si ise ‘kararsızım’ cevabını verdi.

Referandum Anketinde Çarpıcı Sonuçlar! MHP Seçmeni İkiye Bölündü!

Sistem değişikliğine karşı olanların oranı sadece yüzde 4.4 azalırken, destekteki 8.3 puanlık artış, kararsızların başkanlık sistemi konuşuldukça tercih yapmaya başladığını ortaya koydu. 2015’te yüzde 17.8 olan kararsızların oranı 2016’da yüzde 13.8’ye düştü. İhanet şebekesi FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine hem hükümetin hem de milletin verdiği tepki ve sonrasında başkanlık sisteminin tartışılmaya açılması kararsızların oranında yüzde 4.1’lik düşüşe neden oldu. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra Anayasa değişikliğini ve Cumhurbaşkanlığı sistemini isteyenlerin oranı yüzde 53,6, istemeyenlerin oranı ise yüzde 46,4 oldu.

MHP’Lİ SEÇMEN İKİYE BÖLÜNDÜ

Araştırmada katılımcıların yaptığı tercih, parti aidiyetine göre de analiz edildi. Buna göre, oyunun rengi ‘evet’ olanlar AK Parti seçmenleri arasında yüzde 80,3, CHP’liler arasında ise yüzde 7,8. MHP’li seçmenler arasında ise bu oran kararsızlar dağıtılmadan değişiklik için ‘evet’ diyenlerin oranından (46.6) yaklaşık 5 puan düşük. MHP’lilerin yüzde 41.87’si sistem değişikliğini destekliyor. MHP’deki bu tablo Devlet Bahçeli’nin AK Parti’ye anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı sistemi için verdiği destek konusundaki tercihe de yansıdı. Bunu olumlu bulanların oranı yüzde 46,9, olumsuz bulanların oranı yüzde 38.1 olarak gerçekleşti. Fikri olmayanların oranı ise % 14,9. Sadece MHP tabanının ise Bahçeli’nin bu tercihine verdiği destek yüzde 49,5 oldu. MHP’deki desteğin genel seçmen içindeki destekten 3 puan fazla olması dikkat çekti.

ERKEKLER VE ORTA YAŞTAN DESTEK

Araştırmada başkanlık konusuna yaklaşımda cinsiyet faktörü de masaya yatırıldı. Buna göre Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişe kararsızlar dağıtılmadan kadınların yüzde 39.8’i Türkiye ortalamasının yaklaşık 13 puan altında ‘evet’ derken bu oran erkeklerde yüzde 50.3 oldu. Gençler ve orta yaşlı seçmenler arasında desteğin belirgin şekilde Türkiye ortalamasının altına düşmesi dikkat çekti. 18-24 yaş arasında yüzde 34.5, 25-34 yaş arasında ise yüzde 43.1 sistem değişikliğine ‘evet’ dedi. 35-44 yaş arasında ise ‘evet’ cevabı verenlerin oranı yüzde 56.5 oldu. Bu oran 45-54 yaş arasında 48.2, 55 yaş ve üzerindekilerde ise 47.3 olarak geçekleşti. Genç ve yaşlı seçmenin sistem değişikliğine diğer yaş gruplarına göre mesafeli olması dikkat çekti.

KÜRTLERİN YÜZDE 38.3’Ü EVET DİYOR

Araştırmada etknik kökene göre Cumhurbaşkanlığı sistemine destek de analiz edildi. Kürtlerin yüzde 38.3’ü sistem değişikliğine ‘evet’ karşılığını verirken ‘hayır’ diyenlerin oranı 39.5 oldu. Türk seçmenlerde destek kararsızlar dağıtılmadan Türkiye ortalamasının (46.3) 2 puan üzerine çıkarak 48.7 oldu. Kürt seçmenler arasındaki kararsızların oranı Türkiye ortalamasının (13,8) 5.7 puan üzerinde çıkarak yüzde 19.5 olarak gerçekleşti. Türk seçmende bu oran 11.8.

BUGÜN SEÇİM OLSA…

Referandum Anketinde Çarpıcı Sonuçlar! MHP Seçmeni İkiye Bölündü!

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ

Bu araştırma, Türkiye genelini temsilen NUTS 2 kapsamında Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Zonguldak olmak üzere 26 ilde gerçekleştirilmiştir. 3 Ocak – 10 Ocak 2017 tarihleri arasında, 2043 kişi ile görüşülerek yapılmıştır. Araştırmada yaş cinsiyet kotaları uygulanmış veriler 1 Kasım 2015 seçimlerine göre ağırlıklandırılmıştır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 60 YORUM
 1. alparslan dedi ki:

  MHP li olmayan içinde olmayan herkes konuşuyor Ülke bazında açık ve net olarak kesin olan tekşey %75 hayır diyor evet diyen bahçeli bey hayır diyen meral hanım sinan bey mansur bey

 2. Ahmet ELAZIĞLI dedi ki:

  Karga asla Güvercin ile uçmaz çünkü her sürü kendi sürüsüyle uçar. Bundandırki pkk-pyd-hdp-dhckp-fetö-kandil- chp benim sürüm değil ben bunlarlan uçamam kardeş GAKKOŞLAR EVET der.

  1. Muhalif 01 dedi ki:

   İyide cozum surecinde pkk ile el eleyken de siz oy veriyordunuz simdi milliyetcimi oldunuz basimiza fetonun bu duruma gelmesini saglayan kim haberin var mi acaba

 3. Ant dedi ki:

  Başkanlık ülkemiz icin şart ama erdoganla degil akp nin başında artık olmamalı erdoganla başkanlık kabus olur bence bin ali yıldırım başkanlık yolu acılmalı ülkemizin bölünmezligi icin Başkanlıga evet erdogana hayır .

 4. emekli.osman dedi ki:

  evet.evet.yüzbinkere evet

 5. ercan dedi ki:

  gerçek mhp liler 3-5 bakanlık uğruna vatanı satmaz. kapalı kapılar ardındaki pazarlıklar biz gerçek ülkücüleri kandıramaz.biz kimsenin payandası olamayız.lütfen oyuna gelmeyelim.tertemiz ülkücüler alnlmızın hakkıyla iktidar olalım.büyük Türk vatanı için hayır…

 6. Savas dedi ki:

  Ülkem için HAYIR tek adamlık ülkeyi kaosa sürükler

 7. Vatan Bekçisi dedi ki:

  Ülkücülük Vatana, Cumhuriyete ve Atatürk kavramlarına tüm benliğiyle sadakattir bu kavramlara bağlı kalınaraktan her ülkücü veya Vatansever Mhp li bu sistemle Mhp yi bitiren Eyalet sisteminin yolunu açan bu sisteme evet demeyecektir.(Bizler çakma ülkücü değiliz bazıları !!! gibi)Akp li bazı troller Alparslan Türkeş in başkanlık sisteminin yanında olduğunu söykeyip Mhp li kardeşlerlerimizi kandırma ve evet Lehine oy kullandırma derdindedirler ve bunlar yalandır olayın asıl hedefi üste saydığım tüm değerleri yıkmak için yapılan bir oyundur.Konusu geçen Alparslan Türkeş le ilgili başkanlığı desteklediğine dair bir belge bile varsa ispat etseler dahi bu Alparslan Türkeş’in tarif ve kabul ettiği veya edeceği bir sistem değildir ve olmayacaktır o Aptal bir insan değil zeki vatansever ve Atatürkçü bir insandır yaşamış olsaydı bile desteklemeside ihtimal dahilinde bile değildir bu onun Vatanla ilgili düşüncelerinede aykırı düşer. Bizlerde hepimiz onun yolundan gideceğiz ÜLKÜCÜ CAMİA EN ÜSTTE TÜM SAYILAN DEĞERLEREDE BAĞLI KALARAKTAN VE BİRİLERİNİNDE TESİRİNDE KALMAYARAKTAN BU VEBALEDE ORTAK OLMAYARAKTAN NET BİR ŞEKİLDE HAYIR DİYECEKTİR.

  1. omer faruk dedi ki:

   Benim bildiğim ülkücü camia pkkyle aynı amaç doğrultusunda hareket etmezdi ama yanlış mı biliyorum

   1. Muhalif 01 dedi ki:

    Pkk ile ayni amac ugruna hayir diyen yok algi yaratmaktan baska bir ise yaramazsiniz

 8. Mhp-HAYIR dedi ki:

  Kesinlikle Hayır.Mevcut iktidar neyi istedide yapamadı bugüne kadar.Herşey onların elinde.Çoğunluk,bürokrasi vs.Şimdi yapamadıkları nede herşeyi tek bir insana odakliyoruz.Fetö kandırdı.Cozum sürecinde kandirildi.Ve bunlarin sonucunda vatandaş bedelini hem caniyla hem maliyla ödedi.Yarin çıkıp tekrar kandirildik dediklerinde bunun vebalini,hesabını kim verecek.Risk yonetiminde sorumluluk dağıtılarak risk minimuma indirilmeye çalışılır.Sizler devlet yonetiyorsunuz.Kandirilmak gibi bir luksunuz yok.

 9. Hayra giden yol dedi ki:

  Bir kişi için evet deme, vatan için HAYIR de

 10. hasan dedi ki:

  ak partinin %90 kısmı evet mhp nin %60 civarı evet vermesi chp nin 96 hayır hdp nin %87 hayır demesi eveti doğruluyor bunu tüm anketleri toplayıp ortalamaya bölünce ulaştım bu arada oyum evet yönünde

 11. Vatan Bekçisi dedi ki:

  Ben hep Bahçeli yi savundum hatta ülkücü arkadaşlarla bu adam için tartıştım maallesef bu durumlara bu adam bizi getirdi RTE ye hep baston oldu.Bizler sana bunun için oy verdik ey Bahçeli sen ülkeyi ve Mhp yi yok etmek için mi gönderildin? yazıklar olsun sana beni ve pekçoğumuzu Mhp den uzaklaştırdın Ülkücü kardeşlerim beni bağışlayın lütfen.Bu adam ister evet desin ister Hayır biz asla RTE nin yanında olmayacağız sadece Vatanımız ın yanında olacağız Eyalet sistemi getirilecek ve özerklik sistemi ileride Vatanım a musallat edilecek bölmek için evet diyenler siz neye evet dediğinizi biliyormusunuz? ve suze göre Vatanmı önemli bir kişimi? Eyalet sistemini okuyun araştırın ben size ön bilgi vereyim Eyalet sistemi ekonomik gücü çok iyi olan yerlerde uygulanır onlarda bile zaman zaman bu sistemin sıkıntıları oluyor bizim durumumuz belli ve doğuda pkk var biliyorsunuz Eyalet sisteminde dış işlerde ülkeye bağlı iç işlerde serbest kendilerine göre bir sistem getiren bir yapılanmadır yani ülke içinde ülkedir kısaca. Evet derseniz Vatana ve bu Vatan için toprağa düşen yiğitlere ihanet etmiş olursunuz.Bu sağ sol Chp Akp olayı değil bu Vatanın bütünlüğü olayıdır.Çok iyi düşünün okuyun araştırın 18 maddede Türklük le ilgili bayrak Cumhuriyet gibi değiştirilmesi teklif edile më yecek maddeler var Madem Osmanlı’yı diyorsunuz Akp li kardeşlerim bu sisteme beraber karşı çıkalım ve şunu asla unutma Osmanlı ile Türklük asla birbirinden ayrılamaz.Osmanlıyım demekle iş bitmiyor yani Osmanlının kurucularının yani Türkleri de ezdirmemeniz vede çiğnet memenizde gerekiyor bunuda unutmayın ben HAYIR diyorum Vatanımın ve insanlarımın bütünlüğü için.

  1. Ahmet dedi ki:

   Ben kararsizim ama sanki hayir agir basiyor gibi.

  2. serhat dedi ki:

   Acaba pkk da sizin gibi dusunup de mi hayır diyor yoksa eyalet sistemini bölünmeyi isteyen hainler ve siz farklı dusunup aynı idealde nasıl birlesiyorsunuz akıl almıyor kardeşim dedikleriniz doğru olsaydı herhalde bu sistemi akp değil hdp isterdi ama farkindaysaniz onlarda sizin gibi hayır cephesinde

  3. Yeni Nesil OSMANLILAR dedi ki:

   siz RTE nin ve gercek milliyetci cizgisine geri gelen bahceli nin degil chp nin hdp nin fetö nün pkk nin yaninda olun ve hayir deyin Bizler sultan Alaatinden Osman gaziden sultan Abdülhamitten gelen gelenege baskanliga EVET diyecegiz……….Hakkari Cukurca Köprülü serbest sinir karakolunda nöbet tutmus vatan bekcisinden SELEMLAR…

 12. Ne çektirdi iz be dedi ki:

  :::)))))) geç geç bunları. Tencere dibin kara benimki seninkinden kara PKKLİLAR arkadaşlar diyen, onları cezaevinde ziyarete giden, İngiltere’de pydye terörist değil diyen bendim. Ha saz arkadaşınız seloyu göremez olduk o nerede sahi, İran’la savaşa girersek eğer İran’dan olurum diyende benim DEGİLMİ. TC iftirası standart benim DEGİLMİ geziyide ben yaptım DEGİLMİ. Dolar alanda benim DEGİLMİ.???. Millet uyandı ve gardaş sen korkma kim doğru kim yalan biliyor. Onbeş temmuzda şoka çıkanları gördün DEGİLMİ Bosuna uğraşma oyumuz EVET sadece size gülüyor hep gulduruyorbe. PKK ya RTE ne gömüyor onuda GORMUYONUZ DEGİLMİ. Bu yüzde EVET.

  1. emekli.osman dedi ki:

   helal olsun kardeşim sana ALLAH yolumuzu açık etsin

  2. Muhalif 01 dedi ki:

   Pkklilarla el ele kol kola acilis yapan haburda pkklilari karsilayan çözüm süreci sacmaligiyla milleti oyalayan bu esnada pkknin yiginak yapmasina goz yuman apoya övgü dolu sarkisi olan sivan perveri dinlerken goz yaslarini tutamayan yillarca kpss sorularını polislik askeriye sorularini veren yada verilmesine goz yuman feto elebasina ne olur don diyen ne istedilerde vermedik diyen chp hükümetiydi dogru haklisin uyandigini söylüyorsunda tam tersi rüyadasin hala bir gun uyanman dilegiyle…

 13. Rumuz vatan dedi ki:

  Vatan için HAYIR,koltuk ve ihale benzeri menfaatçiler için evet deme..

 14. Rumuz vatan dedi ki:

  Ak parti içinde demokrat , atatürkçü merkez sağ seçmeni, bu oyuna HAYIR diyecektir, yıllarca sırf ekonomik istikrar adına ak partiye yetkiyi veren bir kesim yine HAYIR verecektir, herşy elinde daha ne istiyorlar deyip ülkenin gerçek gündemi dışına çekilmesini yanlış goren ak partililer HAYIR verecektir, buraya yazıyorum , ne mhp oyları ne de başkası, asıl sonucu yukarıdaki saydığım ak partili en az yüzde 20 lik kesimin HAYIR oyları sonucu HAYIR olarak belirleyecektir, inanmazsanız ,çevrenizde samimi olduğunuz, menfaati olmayıp da ak partiye oy veren tanıdıklarınıza sorun….

 15. Ülkücü vatansever dedi ki:

  Haburda pkklılara şov yaptıran, osloda pkklılarla anlaşan, bebek katili apoya sayın diyenler, bebek katilinin mektubunu nevrozda şov ile okutturan, milliyetçilere kan emici vampir diyen, kafatasçı diyen, fatihayı bilmezler diyen zihniyet, biz aptal değiliz bir kişi için evet değil, vatan için hayır …..

  1. Fatih dedi ki:

   Kardeşim devlet bahçeli bu iktidarı bu zamana kadar getirdi.
   Devlet bahçeli denen adam .
   Ülkücü camianın en büyük katilidir
   40 yaşındayım.kimseye oy vermedim mhp den başka
   Ama birdaha oy vermiycem .bu adama

  2. Muhalif mhp dedi ki:

   Helal valla gerçek ulkuculuk budur iste vatanina yapilan yanlisi hiçbir zaman unutmaz evet diyen ulkuculerin ya kasedi vardir yada bir çıkarı vardir