Referandum ve Yeni Anayasa

27.01.2017
1.142
A+
A-


Uzun bir süredir kamuoyunun gündeminde olan fakat Aralık ayından beri mecliste görüşülmelerine başlanan anayasa teklifinde geçtiğimiz günlerde sonuca varılmıştır. TBMM kapsamında yapılan iki tur süren görüşmeler 21 Ocak tarihinde yapılan anayasa değişikliği genel oylamasıyla kabul edilmiştir.

339 oyla kabulü gerçekleşen teklife, son kararı Cumhurbaşkanı’nın da onay vermesiyle sandık başında halk verecek. Bu sebeple, 2017 Nisan ayı içerisinde referandum ile sistemin uygulanmasıyla ilgili karar netleşmiş olacaktır.

Referandum ve Yeni Anayasa

18 maddelik bir değişimi içeren bu anayasa teklifi, şu anki mevcut düzen üzerinde çok ciddi değişikliklere neden olacaktır. Bu değişikliklerle aynı zamanda yeni yönetim sisteminin de önü açılmaktadır.

Yeni Anayasayla Neler Değişecek?

Bilindiği üzere, yeni anayasayla beraber Cumhurbaşkanı aynı zamanda seçildiği partinin de liderliğine devam edebilecek. En büyük değişim şu an için budur. Çünkü sistemin de değişeceğinin göstergesidir. Cumhurbaşkanı odaklı bir sistem olacaktır.

Şu anki anayasaya göre değişen başka birçok kanun bulunmaktadır. TBMM, isterse beşte üçlük bir oy toplayarak vekillerin seçiminin yeniden yapılmasını isteyebilir. Aynı şekilde TBMM ve cumhurbaşkanına karşılıklı olarak fesih etme yetkisi verilmektedir. Askeri yargı tamamen kaldırılacak ve Anayasa Mahkemesi dahilinde yer alamayacakları için üye sayısı 15’e düşecektir. HSYK üye sayısı ise 13 olarak belirlenmiştir. Genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri aynı anda yapılacaktır. Cumhurbaşkanına koşulsuz olarak meclisi feshetme ve seçimleri yenileme hakkı verilecektir. Bunların yanı sıra, istenildiği zaman Cumhurbaşkanı OHAL kararı verebilme yetkisine sahip olacaktır.

Başkanlık sistemi dahilinde, Anayasa Mahkemesi üyelerinin 15’inden 12’sini cumhurbaşkanı seçecek ve geri kalan üyelere meclis karar verecektir.

Nisan ayında yapılması planlanan referandumda son kararı elbette halk verecektir. Halk, sandık başına giderek “evet” veya “hayır” diyerek, Türkiye’nin kaderini belirleyecek çok önemli bir karar verecektir.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.