Referanduma Az Bir Süre Kala 12 Anket Sonucu!Referanduma kısa bir süre kala anketler birbiri ardına gelmeye devam ediyor. Anketlerin bir kısmında “evet” oyları önde giderken bazıları da “hayır” oylarını önde gösteriyor.

Konsensus, Gezici, A&G, ORC, MAK, Metropoll, SONAR gibi farklı araştırma şirketlerinin anketlerini sizler için derledik.

İşte o anket sonuçları:

Referanduma Az Bir Süre Kala 12 Anket Sonucu!

ORC referandum anketi sonuçları : ORC Araştırma en son referanduma anketini1-7 Mart arasında 36 ilde 3 bin 140 kişiyle yaptı. ORC referandum anketi sonuçlarında ‘evet’ oyları yüzde 57,2 çıkarken, HAYIR oyları yüzde 42,8’de kaldı. ORC anketinde anayasa değişikliğinin kabul edileceğine inananların oranı da yüzde 59,6 oldu.

AVRASYA anket sonuçları : Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı referandum anketi 3-9 Mart arası 26 il ve ilçede 8 bin 120 katılımcıyla gerçekleştirildi. Cumhuriyet Gazetesi’nin itibar edip manşetten verdiği bu anket sonuçlarına göre hayır yüzde 57.57, evet oyları ise yüzde 42.43 civarında.

MAK referandum anketi sonuçları : Cumhuriyet gazetesinin manşetinden ‘çarpıtılarak’ yayınlanan MAK anketi sonuçları olay oldu. Cumhuriyet gazetesi “AK Parti’de gizli hayırcılar var” başlığıyla verdiği ankette ‘evet’ oylarının yüzde 45-47 bandında olduğunu duyurdu. Ancak Cumhuriyet’in manşetine anketi yapan MAK Araştırma’dan yalanlama geldi. MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat’ın verdiği bilgiye göre son anket sonuçlarında EVET oylarının oranı yüzde 52, HAYIR oylarının oranı da yüzde 48 çıkmıştı. MAK’ın iddiasına göre son 10 günlük süreçte EVET oyları yüzde 58’e çıkabilir.

Referanduma Az Bir Süre Kala 12 Anket Sonucu!

Metropoll referandum anket sonuçları : Metropoll araştırma şirketinin Şubat ayı içinde yaptığı ve DW Türkçe ile paylaştığı son anket sonuçlarına göre, Türkiye genelinde katılım yüzde 83 civarında görünüyor. Eğer bu seviyede kalırsa ‘evet’ ve ‘hayır’ oylarının şansı eşit. Türkiye genelinde sandığa gitmeme oranı yüzde 18 iken 18-24 yaş arasında bu oran yüzde 46’ya çıkıyor. Anketlerde genç seçmenlere sorulan “Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna katılımcıların yüzde 56’sı “Evet çıkar”, yüzde 31’i ise “Hayır çıkar” yanıtını verdi.

Konsensus referandum anket sonuçları : Konsensus araştırma şirketinin yaptığı referandum anketinin sonuçlarını Twitter hesabından paylaştı. Yapılan anketin sonucuna göre; seçmenin yüzde 51,2’si ‘HAYIR’ derken; yüzde 48,8’i ‘EVET’ dedi. Eğilimlerinin referandum gününe kadar değişip değişmeyeceği sorulan yurttaşların yüzde 89’u oylarında kararlı olduğunu belirtirken, yüzde 8’i tercihinin değişebileceğini belirtti.

SONAR anket sonuçları : SONAR, 10-24 Mart tarihleri arasında 26 ilde 5 bin seçmenle yüz yüze ve telefonla görüşme yaptı. Görüşmelerde seçmenlere “16 Nisan 2017 referandumunda oy tercihleri” soruldu. SONAR’ın yayınladığı anket sonuçlarına göre ‘evet’ oyları yüzde 49, ‘hayır’ oyları yüzde 51 çıktı.

Referanduma Az Bir Süre Kala 12 Anket Sonucu!

Gelelim herkesin merakla beklediği Adil Gür anketinin sonuçlarına. Adil Gür EVET mi HAYIR mı önde sorusuna farklı bir yanıt getirdi. A&G referandum anketi, 11-13 Mart 2017 günleri Türkiye genelinde 7 coğrafi bölgede, 42 ilde, 126 mahalle köy ve belde de, 18 yaş ve üstü 2.946’si kadın, toplam 5.912 denekle, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapıldı. A&G’nin en son referandum anketi sonuçlarına göre, eğitim seviyesi yükseldikçe, ‘İstikrar için evet diyeceğim’ diyenler hızla artıyor.

Referanduma Az Bir Süre Kala 12 Anket Sonucu!

Adil Gür, referandum kampanyasında evet oylarındaki artışın nedenlerinden birinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahaya çıkması olarak yorumladı. İki ay öncesine göre ‘Cumhurbaşkanı ERDOĞAN EVET dediği için, Ülkemizde Darbe olmaması için EVET diyeceğim’ diyenlerde artış gözükmekte.

Gezici referandum anket sonuçları : Seçim anketlerini manipüle etmekle itham edilen Gezici, referandum anketlerinde daha temkinli rakamlar veriyor. Gezici’nin son anket sonuçlarını şirketin sahibi Murat Gezici açıkladı. Murat Gezici Türkiye genelinde yaptıkları anket çalışmalarında kararsız seçmenlerin yüzde 10’larda bulunduğunu söylerken evet diyenlerin oranının yüzde 43.7 iken hayır diyenlerin ise yüzde 45.7 kararsız olanlarınsa yüzde 10’6 olduğunu ifade etti.

Politics referandum anket sonuçları : Politics Araştırma tarafından 6-13 Mart tarihleri arasında yapılan referandum anketi Türkiye’nin 12 ilinde 2 bin 753 kişiyle yapıldı. Bu referandum anketi sonuçlarına göre EVET oyları yüzde 46. 25, HAYIR oyları 36.85 , kararsızların oy oranı yüzde 16.90 seviyesinde. Anket sonuçlarına göre ortaya çıkan bir diğer tablo kararsız seçmenlerin büyük bir çoğunluğunun AK Parti ve MHP seçmeni olduğunu ortaya koydu.

Referanduma Az Bir Süre Kala 12 Anket Sonucu!

Optimar referandum anket sonuçları : 26 ilde 3 Ocak – 10 Ocak 2017 tarihleri arasında, 2043 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan ankete göre evet yüzde 53,6, hayır ise yüzde 46,4 oldu.

AKAM referandum anket sonuçları : Referandumda ‘hayır’ çıkacağını iddia eden anketler sonuçlarından birini de AKAM şirketi yayınladı. Bu ankete göre de Hayır oyları yüzde 57.6 ile önde görünüyor. AKAM’ın iddiasına göre evet oyları yüzde 42 civarında bulunuyor.

Peki Kürtler EVET mi HAYIR mı diyecek? Bu konuda Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (SAMER) yaptığı bir anket bulunuyor. SAMER anketini 7-12 Şubat 2017 tarihleri arasında, bin 112 kişi ile yüz yüze hanede görüşmeye dayalı, tesadüfi anket tekniği ile gerçekleştirmiş. Anket sonuçlarına göre de Kürt halkının yüzde 57,4’ü “hayır” derken, yüzde 25,1’i de “evet” diyor.

YORUMLAR - 23 YORUM
 1. Eyt hayir dedi ki:

  Bizim ulkemizde boyle koyunlar oldugu surece emeklide olamazsiniz kadroda alamazsiniz siz oyunuzu vermeye devam edin surunun boyle

 2. Bülent dedi ki:

  Degerli arkadaslar bu bir parti oylamasi deyil
  Düsününki akp nin basinda kilicdaroglu var yine ewet dermiydiniz.. yani kisi icin ewet yada hayir demeyin
  Türkiye icin oy verin
  Ben bir mhp li olarak hayir diyorum

 3. Hayirci berat dedi ki:

  Türkiye için hayirlısı hayırdır kararım hayir

 4. faşo ağa dedi ki:

  Alışmışda don durmaz, yüz kızarmaz.. Yine de bildiklerini oku, gerçekleri değil. Gerçekler onlar için nefret edicidir.. Gecici cennetlerinde bile huzursuz ve mutsuzlar.

 5. çoban dedi ki:

  Vah vah vah ben galatasaraylıyım sen beşiktaşlı diğeri fenerli bu hale gelmiş güzel ülkemiz yazık!!!!

 6. Canisiminicisi dedi ki:

  Bir tarafinizida yirtsaniz evet cikacak aydinlik bir gelecek icin hayir diyen agustos böcükleri evet cikinca nasil bir cark edecekler merakla beklerim.

  1. Muhalif mhp dedi ki:

   Nasil aydınlık gelecek olacak kardes bir anlatsana 17 yildir niye aydinlanamadik

   1. Necip dedi ki:

    Senin aydinlanma ihtimalin sifir, cünkü beynin Erdoganin kötü olduguna odaklanmis karrdes. Gel avrupa ve teröristlerinden yanindan bu tarafa
    Bak terazi kefesinin evet tarafindayim ve benim yanimdaki dostlarimin hepsi Vatansever. Simdi birde senin gibi hayir tarafindakilerin yanindakilerine bir bak. yaninda kimler var görebiliyormusun kardesim?

 7. Malatya44 dedi ki:

  Saglikli dusunenler hayir diyecek

 8. Ülkücü CCC dedi ki:

  Dahada kutuplaşmış dahada zorba şımarık bir iktidar görmemek için biraz dizginleri ele almak dur demek gerekiyor ! Birilerine bu ülkenin asıl sahiplerinin Milletin olduğunu hatırlatması gerekiyor Biz Ülkücü gençler olarak Vatan için HAYIR diyeceğiz !

 9. DAVUT BÜLENT ŞAHAN dedi ki:

  Geçen seçimlerden aklımızda kalan AK PARTI yi yüzde 35 gösteren araştırma şirketleri ,15 puan yanılmamı olur.bunlar düpedüz maniplasyon yapıyorlar, bu şirketler şimdide Hayır oylarını yüksek gösteriyorlar tabi yersen, bu şirketlere inanan hayırcı kesimi aptal yerine koyuyorlar galiba, çok yazık.

 10. gelibolu dedi ki:

  Yuzde 55 gibi hayir cikabilir.

 11. Avrupali Türk dedi ki:

  Size garanti veriyorum yüzde 75+1 Evet cikacak allahin izniyle…

  1. Vatan 1923 C☆ dedi ki:

   Bide ben sana % 25 daha verim de % 100 de bari ! Gerilerdesiniz haberin yok herhalde % 45 i bul öp tepene koy.

 12. Oktay dedi ki:

  Varmışin iddaya Tokatlı

 13. TOKATLI dedi ki:

  YÜZDE 70,LE HAYIR GELECEK

  1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

   CHP ve HDPNİN oyu yuzde 29-30 okadar hayır çıkar. yüzde 70 akp MHP ve BBP toplamı evet çıkar. Sen iyi hayel kurmuşsun her zamanki gibi boş???

   1. Hayırlısı olsun dedi ki:

    Sizin gibi zihniyet neyseki %3 %4 kadar barzani geldi ülkemizde kürdistan bayrağı astılar bu halk gerçek yüzlerini gördü sandıkta en iyi cevabi verirler rahat ol

    1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

     Onu boş ver sen CHP yönetimini.nezaman değiştiriyorsun. Sen onu hdppkk ile Elele sirtsirta CHP liderine sorcak.

 14. talat dedi ki:

  akp yüzde altmış beş alırda anketler hikaye

 15. talat dedi ki:

  gezici anket bukaçıncı yalan se chp iktidara yüriyor demedinmi palavrayınan peynir gemisi yürümez