Saadet Partisi Referandumda Ne Oy Verecek?

18.01.2017
2.273
A+
A-


Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti olarak referandumda ne oy vereceklerini açıkladı.

“DEĞİŞİKLİK TEKLİFİNİN MEVCUT HALİNE HAYIR DİYECEĞİZ”

Mecliste ilk tur görüşmeleri tamamlanan anayasa değişikliği teklifinde kuvvetler ayrılığı ilkesine özen gösterilmediğini savunan Karamollaoğlu, yetkinin tek elde toplanmasının milli iradenin temsili noktasında sorunlara neden olacağını öne sürdü.

Saadet Partisi Referandumda Ne Oy Verecek?

Parti olarak değişiklikle ilgili görüşlerini daha önce açıkladıklarını, bu konuda yaptıkları çalışmaları ise Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve ilgi kurumlara gönderdiklerini anlatan Karamollaoğlu, “Teklif, referanduma götürülmeden endişelerimizi doğrular gelişmeler yaşandı. Anayasa değişikliğini içeren teklifin mevcut haliyle referanduma sunulması durumunda, böyle bir teklife destek vermemiz mümkün değil. Biz bunu desteklemeyiz, yani ‘hayır’ oyu veririz. Sorumluluğumuz buna imkan vermez. Bunun, bugünden bilinmesinde fayda görüyoruz” diye konuştu.

Reina saldırısının failinin yakalanmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti. Karamollaoğlu, olayın birden fazla şüphelisinin olduğuna dair, doğruluğu kesinleşmemiş haberlerin yayıldığını kaydederek soruşturmanın selameti için bu belirsizliğin bir an önce giderilmesini istedi.

Kıbrıs müzakerelerine de değinen Karamollaoğlu, Türkiye’nin, “Ada’daki garantörlüğü” konusunda taviz vermemesi gerektiğini belirterek, Rumların geçmişte olduğu gibi bugün de yapılacak olası bir antlaşmaya uymayacaklarını ifade etti.

Karamollaoğlu, Türkiye’nin enerjisini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) uluslararası alanda tanınması için harcaması gerektiğini dile getirerek, “KKTC’nin tanınması için Türkiye bir atak başlatmalıdır. Türkiye stratejik konumu ve doğal kaynakları açısından Doğu Akdeniz’in en önemli bölgesindedir. Bu nedenle Kıbrıs’a verdiğimiz desteği çekemeyiz” dedi. (Hürriyet)

YORUMLAR - 4 YORUM
 1. VATANINI SEVEN TOPLUMDAN dedi ki:

  HER HAYIRDA BİR HAYIR VARDIR

 2. Muhammed dedi ki:

  Hayır demekte haklı Saadet partisi ??

 3. osman çamur kızanlık köyü hendek sakarya dedi ki:

  saadet partisi cumhur başkanlığı sistemine hayır oyu vereceğini söylüyor bence saadet partisi eski çizgisinden ayrılıp fetö çizgisine daha yakın görüntü veriyor zaten küçük partilerin bu sistemde kendilerinin bir ilerleme kayddemiyeceklerini bildiklerinden olumsuz oy vermelerini anlıyorum ama bulanık suda balık avlamaya çalışmalarını anlamıyorum.

  1. abdullah güner dedi ki:

   Birilerine fetö göndermesi yapmadan önce fetö bu güzel ülkenin başına kimler tarafından peydah edildi, ülkenin her kurumuna nasıl sızdı, kimlerle ”beraber yürüdük biz bu yollarda” şarkısı söyleyip durdu bir dur düşün bakalım. bir kere aldandınız diye bu halk tankların önüne yatarak kovdu düşmanı, bunca yetkiyi size verip aynı senaryoyu bidaha görecek kadar cahil değiliz. Bu evde 7 kişiyiz. 7 tane HAYIR!