SAMER Referandum Anketinde Son Durum!Merkezi Diyarbakır’da bulunan SAMER Araştırma Şirketi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu içeren bir referandum anketi açıkladı. Ankette “kararsız” ve “sandığa gitmeyecek” seçmenler göze çarpıyor.

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER) anketinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Ankete katılanların yüzde 57.4’ü “Hayır” derken, yüzde 25.1’i de “Evet” dedi.

SAMER Referandum Anketinde Son Durum!

7-12 Şubat tarihleri arasında aralarında Diyarbakır, Van, Adıyaman, Kars, Iğdır, Bingöl ve Şanlıurfa’nın da bulunduğu 16 il merkezinde, 1112 kişiyle yüz yüze görüşmeye dayalı yapılan ankete göre yurttaşların yüzde 68.3’ü OHAL koşullarında yapılacak referandumu doğru bulmadığını belirtti.

Araştırma, yurttaşların yüzde 7.6’sı kararsız olduğunu, yüzde 4.4’ünün ise sandığa gitmeyeceğini ortaya koydu. Buna göre 1 Kasım 2015 seçimlerinde CHP’ye oy verenlerin yüzde 8.6’sı, MHP’ye oy verenlerin yüzde 8’i, HDP’ye oy verenlerin de yüzde 3.5’i sandığa gitmeyeceğini beyan etti.

YALNIZCA YÜZDE 13,7 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ

Doğu ve güneydoğu bölgelerindeki yurttaşların sadece yüzde 13.7’sinin anayasa değişikliği metnine hakim olduğu ortaya konan araştırmada, yüzde 42.2’nin teklifle ilgili bilgi sahibi olmadığını, yüzde 21.8’in de yorum yapacak kadar bilgi sahibi olmadığı saptandı.

Araştırmaya katılanların yüzde 61.2’si anayasa değişikliğinin Türkiye’nin sorunlarını çözmeyeceğini söylerken, yüzde 21.9’u aksini dile getirdi.

YÜZDE 61,3 BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI

Buna göre ‘partili cumhurbaşkanlığı’na ihtiyaç olmadığını beyan edenler yüzde 61.3’ü bulurken, yüzde 52.3’lük kesim parlamenter sistemin değişmesi gerektiği fikrine katılmıyor.

Araştırmaya göre AK Parti seçmenlerinin yüzde 39.7’si, CHP seçmenlerinin yüzde 81.4’ü, HDP seçmenlerinin yüzde 90.4’ü, MHP seçmenlerinin de yüzde 64’ü OHAL koşullarında yapılacak referandumu doğru bulmuyor.

HAYIR’DA BİRİNCİ HDP

HDP’ye oy verenlerin yüzde 89.7’si, CHP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 75.7’si, MHP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 68’i referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacağını söyledi.

İki bölgede bu pazar seçim olduğu takdirde yurttaşların yüzde 41.7’si HDP’ye, yüzde 24.9’u AK Parti’ye, yüzde 7.9’u CHP’ye, yüzde 1.9’u da MHP’ye oy verecek.

YORUMLAR - 36 YORUM
 1. Fikri dedi ki:

  Muhalefet dediğin iktidara memlekt için yardım eden yol gösteren olur,bizde aklı başında muhalefet varmı-

 2. HAYIR SEVEN VATANDAŞ dedi ki:

  İŞTE BU,SÜPERRRR,TEBRİKLERR.HELALLLL OLSUNNN.

 3. müslüman dedi ki:

  hayır hayır hayır batıla hayır

 4. hırsız olmayan müslüman dedi ki:

  bin defa hayır hayır hayır hayır akp li dinbazlar hırsızlar bu refarandum hak ile batılın davasıdır. inşallah

  1. HAYIR SEVEN VATANDAŞ dedi ki:

   TEBRİKLERRRR,MÜSLÜMAN KARDEŞ.MÜSLÜMANA DA BU YAKIŞIR ELBET.SONSUZA DEK TALANA,YAĞMAYA,HAKKA,HARAMA,YALANA,DOLANA,PLANA,PROJEYE,ENTRİKALARA,VS.VS.BUNLARI SAYMAYA ÖMRÜM YETECEK GİBİ GÖRÜNMÜYOR.ONUN İÇİN KISA KESİYORUM,SONSUZA DEKKKK HAYIRrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.NOKTA.

  2. MELEK dedi ki:

   Sen müslüman falan değilsin sen ne katiyorsun Müslümanlığı, elin gavurunun hiristiyanligi seçime katıyorumu yuceltiyor, muslumana hırsız diyorsun duaniz yok namazımızı yok. bu yüzden oy topluyum derken oy kaybediyonuz. Dini değerlerle bir CHP birde HDP zihniyeti oynuyor. Vatan dinini seni kurtarmaz.din vatanını seni kurtarır. Bu yüzden evet diyoruz.

 5. akpli kalabilecek miyim ? dedi ki:

  bende akpliyim ama akpden koptum kopacağım yazık ediyor kendine akp özellikle dediğim deik ettiğim ettik hesaplarıyla ekonomik krizin alasını bize yaşattı işssizliği damarımıza kadar hissdttik bu haksızlığı haketmedik biz…Akp seçmeni hayır diyor neden israrla bize sormadan birkaç toplantıdaki veya mitingteki kişilerle reklam yapılıyor bugüne kadar akp mitinginde en fazla 100 bin kişi varsa istanbul 17 milyon olduğunu ve bu yüzbinden çok daha büyük olduğunu bilmelidir…madem siz 100 bin akpli bu şehirde başkanlık istiyor diye mitinge katılıyor diye reklam yaparsanız…diğer kişiler başkanlık istemiyor ki katılmıyor demektir!

  1. Zaa evet evet dedi ki:

   Sen AKPLI degilsin, sen CHPLI Bir koyu fanatiğisin yani CHPLIsin ? CHP bitirdiniz.

  2. GERCEKLER ACİ EVETCİ dedi ki:

   AKPLI kalamazsin sen çünkü CHPLIsin, Nisanin 16 sinda artık CHP lide olamayacaksin çünkü CHP adını duymayacagiz.

   1. HAYIR SEVEN VATANDAŞ dedi ki:

    SİZ UZAYDAMI YAŞIYORSUNUZ,AZICIK BİRŞEYLER OKUYUN,İZLEYİN DİNLEYİN.YA BU YORUMLARI BEŞ YAŞINDA ÇOCUKLAR DAHİ YAZMAZ.MESELE PARTİ MESELESİ DEĞİL,VATAN VE MİLLET MESELESİ.

 6. Ak parti dedi ki:

  Evet evet evet milyon kere evet vatan elden gidecek aksi halde

  1. Hayır CCC dedi ki:

   Asıl siz giderseniz Vatanımız kurtulacak.Sanki Varan ın sizde bir anlamı var Siz Ümmetçisniz Vatanım için HAYIR.

 7. ADALET İÇİN dedi ki:

  AKP LİYDİM AMA ŞİMDİ sudan bahanelerle hapise tıkmalara hukuksuzluklara MASUM İNSANLARI DERDES EMELERE HAYIR

  1. Vatan C* dedi ki:

   Dostum sen anlamışsın olayı sen ve senin gibi pekçok Akp li kardeşimizde bu hukuksuzlukları vicdansızlıkları görüp ileride ” ya bana ya kardeşime ya akrabalarıma da olabilir yani işin ucu bizede varacak peki hukuğa işim düşerse ben kime gideceğim her görevli iktidar partisinden ben nasıl hakkımı arayacağım ” endişesi içerisinde. Birdaha dönmemek üzere ( sanırsam ) Akp den uzaklaşacaktır.Bendende bir HAYIR.

   1. GERCEKLER dedi ki:

    Bak ne kadar doğru söyleyip te yanlış düşündüğün yargı sistemi, hükümete ve muhalefette olan partilere bağlı savcı ve hakimi var değilmi.bu zafiyeti goren fetode girmiş yargıya. Başkanlık gelirse sadece yargının savcısı hakimi olacak. Hüküm yargıda olcak partilerde değil. Bu yüzden evet de.

    1. özlem ekın dedi ki:

     yargının savcısı hakımı olacak ıse ısler daha kolay bu hakım savcı memleketı ,yargıyı abd ye daha kölay teslım edebılır.

    2. GERCEKLER ACİ EVETCİ dedi ki:

     BOSUNA uğraşma biz sizi anlıyoruz da siz bizi anlamıyorsunuz. BOSUNA bekleme Türkiye’nin yüzde sekseni doksanı sagci iken CHPYE vermezler Türkiye’nin yargısını.????????????

    3. mehmet ekin dedi ki:

     hukum yargidami.adalet mi kaldi neyi konusuyorsun sen.devletin resmi kanali TRT de evet reklami yapiliyor.devletin butun kurunlari onlardan olmayanlardan arindiriliyor.onlardan degilsen vatan haini olursun.HAYIR sonuna kadar. ülkesini seven HAYIR desin.80 milyonun tek bir adamin agzindan cikacak kelimeye bakmasini istemeyen HAYIR DER.iyi dusunun

  2. HAYIR SEVEN VATANDAŞ dedi ki:

   SÜPERRRRRR,İŞTE BU.TAKIM TUTAR GİBİ,PARTİ TUTULMAZ.TEBRİKLERRRR.

   1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

    Yüzde 35 hayır yüzde 65 EVET cikar

  3. CHP muhalif i dedi ki:

   Nede CHPLİYİM veturkiye cumhuriyeti icin evet diyorum, kilictaroglundan ve yönetiminden bir papuc olmaz evet evet evet

 8. ilhan dedi ki:

  Hayir hayir diyoruz mhpliyim ama hayir diyorum

  1. Gerçek ülkücü evet dedi ki:

   Hayır diyon birde mhplisin???? artık MHPLİ değilim desen anlatımda, sen git chppkk ve CHPYE kaydol hiç yoktan ne olduğunu biliriz

  2. Evetci sagci dedi ki:

   mhpliyim diyorsun devletli evet derken dinlemiyor PKK Feto İBDA-C hayır diyor sende bir MHPLİ olarak hayır diyorsun. MHP ye hainlik eden vatanına napar yatmadan beş saniye düşün.

 9. Türkiye cumhuriyeti dedi ki:

  Yanlış düşünüyorsunuz sizler yumurtanın dışına bakıp karar veriyorsunuz içini bilmiyorsunuz ABD referandumdan vazgeç rakkayı vereyim diyor iyi düşünün

  1. Perinçekçi dedi ki:

   ABD neden referandumdan vazgeç desin ki ? B.O.P kapsamındaki son aşamalardan biri başkanlık. Ardından fedaral yapı-özerklik ve kürdistan. Büyük israilin egemenliğindeki bir kürdistan tabii. Rakka konusu karışık, pyd kuzey suriye mevzuu o. Adım adım B.O.P gerçekleşiyor maalesef.

   1. HAYIR SEVEN VATANDAŞ dedi ki:

    KARDEŞİM BUNLAR,YA GERÇEKTEN SAF APTAL,YADA AT GÖZLÜKLERİNİ JAPONLAN YAPIŞTIRDILAR ÇIKARAMIYORLAR.BU KADAR CEHALET OLMAZ YAAAA,HAYIRRRR,HAYIRRRRR HAYIRrrrrrrrrrrrrrrrr.

    1. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

     Sen gül gül CHP kemik topluyor sen gül????

  2. HAYIR SEVEN VATANDAŞ dedi ki:

   HİÇ GÜLESİMİZ YOKTU,YAA BUNLARI SİZE KİM SÖYLÜYOR.SİZİN AKLINIZ,MANTIĞINIZ,İRADENİZ,İRDELEMENİZ YOKMU.İLK EMİR (OKU) HER KÖTÜLÜĞÜN MAYASI CEHALETTİR.

 10. VATANDAŞ DURDU dedi ki:

  Oha he he…Yalancının.

 11. hasan dedi ki:

  nerede yaptınız bu anketi.

  1. Halit dedi ki:

   Sizin gibiler türkiyenin ilerlemesini istemeyen kişiler ne o kötü amaçlı yapcaginiz işlerin önümü kesilecek onon için evet evet evet ben sizin kalbinizi okuyorum siz müslüman dahi dryilsiniz muslumanligi alet eden yalanci muslumanlardansiniz ama kimse yutmaz

 12. Murat dedi ki:

  AKP liyim ama dikta istemiyorum yani memlekette muhalefet olmalı. Yanlış varsa dur demeli.onun için hayir

 13. Ahmet Bilir dedi ki:

  Her yerde hayır inşallah.

 14. samimi müslümanlar dedi ki:

  AKP doğu ve güneydoğuı halkını çok aldattı şimdi ise akp hakettiği cezayı çekmeli.ve birlikte HAYIR demeliyiz.

 15. C☆ ÖNCE VATAN C☆ dedi ki:

  Hani pkk hdp hayırcıydı geçin bunları 2 ayda bu seçmen kitlesine “siz oy vermeye gitmeyin yada giderseniz evet diyin ama sorana hayır verdim dersiniz “telkini yapılacaktır ortada Eyalet sistemi gerçeği var çünķü! bölmek için bundan iyi fırsatmı olur Altın tepside sunuluyor bunlara özerklik Eyalet sistemi ile Halkım bu numaralara gelmeyin bu bir BOB PROJESİDİR Yani Büyük Ortadoğu projesidir Özellikle İsrail ve Amerikanın sistemidir bu uyanık olun Eyy Akp trolleri Atatürkten Cumhuriyetten bu denlimi nefret ettinizki tek kininizden dolayı gerekirse bu toprakların bölünmesine seyirci veya sevinen insanlar durumuna geldiniz eyyy Akp trolleri bence utanın benden değil O toprağa düşen sizin abileriniz kardeşiniz yaşındaki gençlerin şehit bedenlerinden utanın!!! Akp li kardeşlerim saf temiz kardeşlerim sonradan inanın çok pişman olacaksınız Kanla sulanmış bu Toprakları bir kişinin hırsları yüzünden böldüreceksiniz şehitlerinize ihanet edeceksiniz istemeyerekte olsa.Tekrarlıyorum şimdi olmasa gelecekte kesin olacak referandum akabindede büyük oyla bölünmek olacaktır bu. ihanete ortak olmayın bu Vatan uğruna Toprağa düşen MEHMEDİMİZE İHANET ETMEYİN.Lütfen Sizin olana Atanızdan yadigar olana sahip çıkın Ve Lütfen HAYIR deyin.Saygılarımla.