Seçim yasakları saati değişti! İşte yeni program

Seçim yasakları saati değişti! İşte yeni program

Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti’nin başvurusu üzerine seçim yasaklarının başlama saatini bugün saat 00.00’dan, yarın 18.00’a kadar uzattı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim yasaklarının başlama saatini AK Parti’nin başvurusu üzerine değiştirdi. Seçim yasaklarının başlama saati bugün saat 00.00’dan, yarın 18.00’e kadar uzatıldı.

Böylece partilerin mitingleri yarın saat 18.00’e kadar televizyonlardan verilebilecek.

Seçim yasakları saati değişti! İşte yeni program

RTÜK’TEN AÇIKLAMA

RTÜK kararı şöyle duyurdu: “Bilindiği üzere Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 30. Maddesi gereğince, seçimlerle ilgili olarak seçim dönemlerinde yapılan yayınlara ilişkin usul ve esaslar Yüksek Seçim Kurulu düzenler.

YSK, TRT ile özel radyo ve televizyon kuruluşlarının seçim döneminde uyacakları yayın ilkelerini belirlemiş ve duyurmuştu.

YSK, 4 Mart 2015 kararında ‘Siyasi partiler veya adayların oy verme gününden önceki yirmi dört saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecekleri’ belirtilmiştir. 19 Nisan kararında, ‘Medya hizmet sağlayıcılarının, seçimin başlangıç tarihi olan 10 Mart 2015 tarihinden oy verme gününden önceki yirmi dört saate kadar (05 Haziran 2015, saat 24.00) olan sürede siyasi reklam yayınlayabilecekleri’ ifade edilmiştir.

YAYINLAR YARIN 18’E KADAR DEVAM EDECEK

2 Haziran kararında ise miting yayınlarının 6 Haziran 2015 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar yayınlanabileceği belirtilmiştir.

YSK’nın söz konusu kararlarından görüleceği üzere, yayın yasakları 5 Haziran 2015 Cuma gecesi (bu gece) saat 24.00’den itibaren başlayıp, oy verme günü olan 7 Haziran 2015 Pazar günü Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanacak saate kadar sürecektir. Bu süre zarfında televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yayın yasağı kapsamındadır. Miting yayınları ise 6 Haziran 2015 Cumartesi günü saat 18.00’e kadar yapılabilecektir.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.