Seçimler yaklaşırken adaylar netleşmeye başladı

02.02.2015
1.631
A+
A-


Genel Seçimlere yaklaşık 4 ay kala, AK Parti, CHP ve HDP’nin muhtemel adayları belli olmaya başladı.

CHP ve AK Parti kulislerine yakınlığı ile bilinen Sabah gazetesi yazarı Mahmut Övür, yaklaşan seçimler öncesi CHP’deki aday arayışında daha çok eski merkez sağcılar ve AK Parti’den ayrılanların ön plana çıktığını yazdı. Övür HDP’de ise Hasan Cemal, Cüneyt Özdemir ve Şirin Payzın gibi ünlü gazetecilerin isimlerinin ön plana çıktığını iddia etti.

Seçimler yaklaşırken adaylar netleşmeye başladı

Övür, daha önce Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın karşısında yarışan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bu defa 7 Haziran’daki genel seçimlerde CHP’den milletvekili adayı olacağını yazdı. Övür’e göre konuşulan bir diğer isim eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu. Sabah yazarı AK Parti’nin Ermeni kimliği ile bilinen bir aday çıkarabileceğini yazarken HDP’de öne çıkan isimlerin ise gazeteciler olduğunu öne sürdü.

İşte Övür’ün yazısındaki ilgili bölüm:

AK PARTİ’DE MAHÇUPYAN VE ESAYAN’IN ADI GEÇİYOR

İlk kez gayri Müslim birinin de aday olması bekleniyor. Yazar Markar Eseyan veya Başbakan Davutoğlu’nun danışmanı Etyen Mahçupyan’ın adları geçiyor.

Gelelim bürokratlara…

İlk sırada MİT Müsteşarı Hakan Fidan var. Fidan’ın 7 Şubat darbesini yapanlara inat istifasını o gün vereceği konuşuluyor. Daha önce Cumhurbaşkanı’nın, şimdi de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yakın ekibi içinde yer alan Ertan Aydın ve Doktor Celil Göçer’in de istifa edeceği bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, Adalet Bakanı Başdanışmanı Adnan Boynukara, Tarım Bakanlığı’ndan Strateji Başkanı Ömer Bülent Arslan da aday olacaklar arasında adı geçenlerden.

Akil İnsanlar Heyeti’nden ise şimdilik iki isim öne çıkıyor: yazar Erol Göka ve Avukat Mehmet Uçum.

CHP’DE EKMELEDDİN İHSANOĞLU SÜRPRİZİ

CHP’de sular durulmadığı için kulisler de sessiz. Daha çok eski merkez sağcılar ve AK Parti’den ayrılanların ön plana çıktığı bir durum var. Bir de cumhurbaşkanı adayıEkmeleddin İhsanoğlu ve eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’nun adı geçiyor.

CHP tabanında en çok konuşulan ise ön seçim olacak mı ve kim nereden aday yapılacak? Bu konuda en iddialı çıkışı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultaylar sürecinde gözü kulağı olan Gürsel Erol yaptı:

Erol, memleketi Tunceli’den adaylığa hazırlanırken Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak ve Tekin Bingöl gibi partinin “güçlü” isimlerine meydan okuyan çıkışında şöyle diyordu: “2011 seçiminde merkez yoklamasıyla birçok partilimiz milletvekili yapıldı. Şimdi bu arkadaşlarımız partilerine karşı siyasi sorumluluklarını yerine getirerek CHP’nin zayıf olduğu kendi illerinde, partimizin oyunu yükselterek CHP’nin iktidar olmasına katkı sağlamalıdırlar.”

HDP’DE HASAN CEMAL, CÜNEYT ÖZDEMİR VE ŞİRİN PAYZIN İDDİASI?

HDP’nin nasıl bir aday profili ile çıkacağı da çok merak ediliyor. Henüz netleşmiş bir şey yok ama Diyarbakır’da sürpriz sayılabilecek birkaç gazetecinin adı geçiyor; Hasan Cemal, Baskın Oran, Cüneyt Özdemir ve Şirin Payzın…

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.