Son ankete göre AK Parti tek başına iktidar olamıyor

17.04.2015
8.990
A+
A-


Metropoll araştırma şirketi son anket sonuçlarını canlı yayında açıkladı. Metropoll anketi kafalarda kuşku yarattı. 2015 Genel seçim anketlerine göre bakın sonuç ne?

Genel seçim anketi sonuçlarını Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programında açıklayan MetroPoll Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar, şaşırtan veriler ortaya koydu.

Sencar’ın iddiasına göre 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra AK Parti tek başına iktidar olamayacak. Bugüne kadar yapılan anketlerde bu sonucu sadece hükümet muhalifi olarak nitelen Gezici şirketi verdi. Son bir ayda yayınlanan diğer hiç bir ankette böyle bir tahmin yer almadığı için Metropoll spekülasyon mu yapıyor soruları gündeme geldi.

Son ankete göre AK Parti tek başına iktidar olamıyor

METROPOLL’ÜN CNN TÜRK’TE AÇIKLADIĞI VERİLER

MetroPoll Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar, yaptığı son anketlere göre AK Parti’nin tek başına iktidar olma şansını kaybedeceğini, HDP’nin ise barajı geçeceğini öne sürdü.

Sencar, “HDP’nin barajı geçme konusunda bıçak sırtında” olduğunun altını çizerken, “AK Parti’nin de kan kaybettiği”ni söyledi.

İşte Sencar’ın o açıklamaları:

-“HDP’nin oy oranları zaten bıçak sırtında gidiyor. En son yaptığımız ankette HDP’nin oy oranı 10.4 çıktı. Ocak ayından bu yana yaptığımı tüm araştırmalarda HDP’nin oy oranı 9.4 ile 9.8 arasında değerler bulduk. Yani 9 bandında fiks olmuş gibiydi. İlk defa 10.4’ü gördük. HDP’nin 9.8 ile 10.4 arasında barajı geçme riski açısından bir fark yok. Barajı geçebilir de kalabilir de.

“ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMİN İKİ KRİTİK AKTÖRÜ”

Önümüzdeki seçimin iki kritik aktörü var. Birisi MHP, diğer ise HDP. HDP barajı aşmadığı sürece hiçbir kuvvet AK Parti’yi tek başına iktidar olmaktan alıkoyamaz.

Ancak HDP barajı aşarsa AK Parti’nin tek başına iktidara gelme şansı yok.
Çünak-parti-logo.jpgkü milletvekili sayısı 260’lara düşüyor. Cumhurbaşkalığı seçiminden hemen sonra yaptığımız araştırmada AK Parti’nin oy oranı, 2011 seçiminin aynısı olan %50 idi.

“AK PARTİ’NİN TEK BAŞINA İKTİDARA GELME ŞANSI YOK”

Ancak AK Parti Eylül 2014’ten bugüne kadar istikrarlı bir şekilde kan kaybediyor. AK Parti’nin oy oranı yüzde 50’den 41.8’e kadar geriledi. Bu durumda CHP’nin oy oranı %26-27, MHP’nin oy oranı ise %16-17 civarında kalırsa, AK Parti’nin tek başına iktidara gelme şansı yoktur.

2015 GENEL SEÇİMLERİ İLE İLGİLİ DİĞER ARAŞTIRMA ŞİRKETLERİ’NİN YAPTIĞI ANKETLER

ANAR Araştırma Şirketi Son Seçim Anketini Açıkladı

2015 Genel Seçimleri üzerine seçmen tercihleri araştırması

Önde Gelen 2 Anket Şirketinin Şok Anket Sonuçları

YORUMLAR - 18 YORUM
 1. engin bilader dedi ki:

  mhp kim. kimseyle görüşmeye yanaşmayan adamlar halk için ne yapacak ! kaç yıldır aynı söylem. bozkurt da bozkurt . millet aç kardeşim.millet şavaşlardan yorgun.şiddetiniz yere batsın.ırkınız yere batsın.adam evine ekmek götürme derdinde siz üzerinde açlıktan geberen kuru topragın derdinde.geçin bunları beyler. gün çanakkale de olduğu gibi küsen kardeşlerle kucaklaşma günüdür.gün onları da anlama günüdür.gün onlara güvenme günüdür.gün artık boş teorilerinizden kurtulma günüdür.kimsenin kürdistan kurduğu yok.kimsenin ülkeyi böldüğü yok.bu halk buna izin vermez de zaten.kürdü başta vermez emin ol.sen verirsin de o vermez.sen ona vurursun da o sana vurmaz ! gelişin bilader. öfkenizi değil fikrinizi çoğaltın

 2. BOZKURT. dedi ki:

  MHP geliyo 17,25 Aralik var terörist açilimi var oslo var imrali var Türgev var işimiz çok ALLAHIN izniyle din tüccarlarinin burnundan getircez memleketi eşgiyaya peşgeş çeken alçaklari kan kusturcaz.Çözüm süreci Dolmabahçe sözleşmesi Diyarbakirda terörist konseri teker teker hesaba çekilcekler.Göstercez size bakar kör AKP liler.

 3. misafir dedi ki:

  İNŞALLAH AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDAR.. RABBİM TERÖRİSTLERE FIRSAT VERMESİN

 4. metin duran dedi ki:

  koalisyon kötüymüş. hiç bir şey şu ankinden daha kötü olamaz.

 5. ali dedi ki:

  Saadette birlik zamanı

 6. ötüken dedi ki:

  İster akp mhp veya chp gelsin ama tek başına iktidara gelsin koalisyon olduğu vakit bir bakanlar kurulunu toplayıp bir karara bile varamıyorlar, koalisyon bizi 2000 lere geri götürür.

 7. AK dedi ki:

  Ak parti sayesinde adam olanlar hala nankör . Ak parti inşallah tekrar iktidar olacak chpliler rakı sofralarında efkarlanıp bozkurtlar uluyacak

 8. akp dedi ki:

  Bu mmillete iyilik yaramaz allahtan korkun akp arayacağınız günler gelir.türkiye yi kaldırdı dünya kıskanıyorlar.bunlarmi Yolsuzluk yazık.allahın izniyle alacaz

 9. yetti dedi ki:

  ahirette falan filan o ALLA´HIN BILECEGI;;;;AMA Menderes bu yapilanlarin BiNDE BiRINI BiLE YAPMADI SONU AKIBET:::::cünkü o zamanlar calinacak sey hemen hemen yoktu…..yani ÖZ-ELLE$TiRME (özellestirme) YOKTU
  ALLAH KORKUSU DEGIL ALLAH SEVGISI VARDI;;;;KOMSU AC YATMAZDI HARKES SIN KENDI KAYIGI VARDI;;;;EVLILIKLER KENDI KAYIGINLA OLURDU

 10. koalisyon bela dedi ki:

  koalisyon daha kötü birbirleriyle dalaşmaktan milletin sıkıntılarına bakmazlar bile

 11. DILEK dedi ki:

  INSALLAH ALLAH SEN ONU GOSTER YARABBIM YETER BIKTIK YORULDUK.

 12. tarkan dedi ki:

  Atanamayan öğretmenler için ve diğer atanamayan üniversite mezunları için kualisyon daha iyi.önce işi olmalı insanın!..

 13. Anonim dedi ki:

  Ak parti yine Lider olacak AKSİNİ DÜŞÜNEN yine Hüsrana uğrayacak..

  1. TRABZONLU dedi ki:

   HAKLISINN.. BIZIM HAKKIMIZI YIYEN AKP LILERDEN AHIRETTE HESABIMIZI ALACAGIZ..

   1. anti61 dedi ki:

    Sen sadece Trabzonlu olduğun için bile vebali n ağır sen önce memleketindeki öğrencilere yapılan naertliklerin vebalini söyle

  2. misafir dedi ki:

   halt etmişsin sen

 14. Necdet dedi ki:

  Kualisyon olsa o zaman AKP bu zulmü kimseye yapamayacak meydanı boş buldu bunları bizler çıkarttık ders vermekte bizlerin elinde AKP meydanlarda CHP sen korktuğu için çırpınıyor neymiş emekliye iki maaş vermek in kaynak. Nerden bulacaksınız diyorlar eğer yaşanacak bir Türkiye istiyorsanız adres CHP hayır ben bu düzende yürümek istiyorum derseniz o zaman sizi ALLAH islah etsin demekten başka diyecek sözüm yok

 15. Ordulu dedi ki:

  Boa. Konusmayin. A. K. P. Sade. Yurt. Disi. Medan. Kac. Million. You. Var