Son Anketler Ne Diyor? İşte MAK Danışmanlık Anketi Sonuçları

Son Anketler Ne Diyor? İşte MAK Danışmanlık Anketi Sonuçları

24 Haziran 2018 seçimlerine az bir süre kala son anketi MAK Danışmanlık Şirketi açıkladı. MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, yaptıkları son anketle ilgili bilgiler verdi.

Kulat: “Seçim ilk tur için bıçak sırtı gibi görünüyor. İkinci tur ihtimali güçlü biçimde var” dedi. Seçim sonuçları için “HDP’nin oy performansının” belirleyici olacağını vurgulayan Kulat, HDP’nin şu an yüzde 8-9’lar düzeyinde olduğunu ifade etti.

Son Anketler Ne Diyor? İşte MAK Danışmanlık Anketi Sonuçları

HDP’Yİ HÜDA-PAR BARAJ ALTI KOYABİLİR

Hüda-Par’ın nasıl bir sonuç alacağının da HDP’nin durumunu yakından ilgilendirdiğini belirten Kulat, Hüda Par’ın oy oranını yükseltmesi durumunda seçime tek başına giren HDP’nin baraja katılma riski doğabileceğini, bu durumda AK Parti’nin en az 60 fazladan vekil çıkaracağını vurguladı. Mehmet Ali Kulat, partilerin oy oranları ve ittifakların son durumuna ilişkin olarak da şunları söyledi:

İYİ PARTİ DÜŞMÜŞTÜ TEKRAR YÜKSELİYOR

“İyi Parti, kurulduğunda daha yüksek bir oy oranına sahipken, belli bir süre sonra oylarında düşüşler oldu. Ancak seçim süreciyle birlikte tekrar toparlanma içindeler. Biz İyi Parti’yi yüzde 10’lar düzeyinde görüyoruz.

CHP OY KAYBEDER AMA ÇOK CİDDİ DEĞİL

CHP’de belli bir oranda oy kaybı olabilir ama çok ciddi bir oran olmayacağı görüşündeyiz.

SAADET YÜKSELİŞTE

Saadet ise en son 1 Kasım seçimlerinde yüzde 0.6 oranında oy almıştı. Şimdi Karamollaoğlu’nun son öne çıkışı ve ittifak sonrası oylarında ciddi bir yükseliş var. SP, seçimi yüzde 2’ler, hatta biraz daha üstü ile bitirirse şaşırtıcı olmaz.

MHP, AK PARTİ’DEN OY ALIYOR

MHP ise bize göre yüzde 7-8’lerde. Ancak MHP, İYİ Parti gittikten sonra 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye kaptırdığı seçmeni bir miktar geri alıyor. Yani aslında ortağından oy alıyor. Bu da dışarıdan bir seçmen girişi değil. İttifakın kendi içindeki seçmenin yer değiştirmesi olarak görülüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.