Son Referandum Anket Sonuçlarında Kararsızlar Ne Durumda?GENAR Araştırma Şirketi başkanı İhsan Aktaş, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumla ilgili flaş açıklamalar yaptı. Aktaş’ın yaptığı açıklamalarda kararsız seçmen, son referandum anketi sonuçlarına göre seçim sonuçlarını etkileyecek kadar çok değil!

Referandum iklimine girdikçe meydanlar daha da ısınıyor. Halk oylaması için liderler il il gezerek vatandaşları ikna etmeye çalışıyor.

Son Referandum Anket Sonuçlarında Kararsızlar Ne Durumda?

Anketlerde ‘evet’in önde olduğu bu süreçte kararsızların rolü oldukça konuşuluyor. Siyasi kamuoyu araştırmaları ile tanınan GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş, bu ve buna benzer konularda yaptığı araştırmaları kamuoyuyla paylaştı.

Referandum Anketlerinde seçmenin oy eğilimi hangi yönde?

Eğilim verebilmek için çok erken. Araştırma firmalarının evet oylarının önde olduğuna dair tespitleri var. İnişler çıkışlar bundan sonraki günlerde ortaya çıkacaktır.

Propaganda süreci başladı bundan sonraki gidişat nasıl olacak?

AK Parti’nin pozitif bir dil kullanması yavaş yavaş evet lehine bir fırsat verebilir. Özellikle kampanya başlar başlamaz hayırcıların terörle özleştirilmesi, çok olumlu bulunmadı toplumda… AK Parti pratik bir şekilde söylemini değiştirdi. Hemen hemen 40 günlük bir zaman var. Sürecin evet lehine olacağını tahmin ediyorum.

MHP’de ne kadar fire olacaktır?

MHP konusunda keskin bir oy oranı vermek zor. Ama partinin çoğunluğunda ‘evet’ten yana oy kullanacağını öngörüyoruz. CHP ve HDP’den ‘evet’e oy gelecek mi? Referandum süreci başlar başlamaz yapmış olduğumuz araştırmalarda halk oylamasının Cumhurbaşkanlığı seçimine çok benzediğini gördük. Cumhurbaşkanı seçimi bittiğinde AK Partililerin yüzde 93’ü, CHP’lilerin 8,9’u, HDP’lilerin yüzde 5’i, MHP’lilerin yüzde 18’i Recep Tayyip Erdoğan lehine oy kullanmışlardı. MHP’nin oyları daha fazla olmak kaydıyla bugün de benzer bir tablo var. CHP ve HDP’den ‘evet’e oy verecek bir kitle var. AK Parti’de ise %5-6’lık kararsız bir kesim var.

Referandum sonucunu ekonomi ne kadar etkileyecektir?

Ekonomi, seçimleri etkileyen neredeyse tek faktördür. Baktığımızda 7 Haziran’a giderken ekonomi çok keyifli değildi. Orada AK Parti yüzde 7-8 puan kaybetti. Bugünlerde ekonomiyle alakalı olarak vatandaşın bir tedirginliği olsa da hükûmetin çok büyük gayretleri var. Ekonomik sıkıntılar için hükûmet hızlı çözümler üretiyor. Ekonomide vatandaş uzun vadeli ekonomi ve istikrara bakıyor. Oyları mutlaka etkileyecektir ama çok küçük bir pay.

Güneydoğu’da halk referanduma nasıl bakıyor?

AK Parti referandum sürecinde güçlü bir Türkiye, Doğu’daki terör meselesini de çözer mantığıyla kampanyasını anlatırsa bölgede olumlu bir geri dönüş alacağını düşünüyorum.

Vatandaş, anayasa maddelerine göre mi oy verecek yoksa oylar partilere göre mi şekillenecek?

Türkiye’de oy verenlerin davranışları büyük oranda kendi partisinin tercihine göre belirlenir. Halkın %10-17’lik kesimi kampanyaya bakar ve ona göre oy verir. Bu ülkede değişimi sağlayan da bu kesimdir. Anayasa meselesi normalde entelektüel bir hadisedir. Toplumun %70-80’ini ilgilendirmez ama bizim araştırmalarda bu oran kadar yeni anayasa isteyen bir kesim de var. Bugün sokakta sorduğumuz zaman halkın yarısının maddelerden haberdar olduğunu söyleyebiliriz. Yarıya yakını doğrudan ilgilenmiş, maddeleri okumuş. Bilgilendirme süreci hâlen devam ediyor. Bu oranlar artacaktır.

Kararsız seçmenin oy oranı ne kadar?

Şu anda %5-6 gözüküyor. Dolayısıyla bu kararsızlar seçimi ters düz edecek bir oranda değil.

Anket şirketlerinin halkı, vereceği oylar hususunda yanılttığı söylenir. Bu sizce doğru mu?

Mutlaka toplum içerisinde siyasi fikrini yansıtmaktan çekinen bir kesim olur ama çok azdır. Araştırmalarda yanıltıyoruz söylemi bir araştırmacılık kusurudur. Bu da 1 Kasım seçimlerinde birçok araştırma firması sonucu bilememesinden kaynaklıdır. Aslında herkes bu sonuca açıklama getirmeye çalışıyor. Bu söylem de onun bir ürünüdür.

1 Kasım’da belli bir oranda siz de yanıldınız. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Biz, sahadan 20 gün önce yani erkenden ayrılmıştık. AK Parti bu süreci çok başarılı geçirdi. Bu zaman diliminde araştırma yapmış olsaydık hata payımız %4-5 değil %1-2 olurdu. Yurt dışı seçmenin sandığa ilgisi nasıl? Referandumda da yurt dışı seçmenin sandığa gideceğini öngörüyoruz. Buralarda ‘evet’ desteği %60’ın üstünde…

Evet oylarında bölgesel dağılım yaparsak?

Ege’de ‘hayır’ oranı yükselişte… Geri kalan yerlerde ‘evet’ önde veya başa baş gidiyor. Bu zamana kadar referandumlarda İstanbul, Türkiye’nin özeti olmuş. Bu referandumda da İstanbul oranları Türkiye oranlarıyla yakın olacak mı? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının yüzde 20’si İstanbul’da yaşıyor. Evet oranı İstanbul’un bir iki puan üzerinde seyredebilir kanaatindeyim.

Halk yeni düzenlemeyi kabul ederse, Cumhurbaşkanı’nın kim olmasını istiyor?

Recep Tayyip Erdoğan %60 gözüküyor. İkinci adayın ismi %4 ile geliyor. %80’in üzerinde katılım bekliyoruz İhsan Aktaş “Biz bu halk oylamasında %80’in üzerinde bir katılım bekliyoruz” dedi. (Türkiye Gazetesi)

YORUMLAR - 10 YORUM
 1. Yalnız kurt dedi ki:

  Ey CHP’nin başındaki zat AKP ye 9 fırsat verdin onuncu fırsatı verirsen kurda kuzuyu teslim etmiş olursun bu hataya düşme düşürürsen bu halkın vebalini girmiş olursun su ırkçılığı bırak dağdaki buğdayı savunurken evdeki bulgurdan oluyorsun sen su anda alevileri düşünüyorsun tüm milleti kucakla adeler yerini bulsun taslar yerine otursun muarım incenin yolunu ac yıkama muarım incede ışık var karanlığı aşılarız aklınızı basınıza toplayın elektrik zam su fazlasıyla zam AKP geldi geleli 500 üzerinde anayasa değiştirmiş Türkiye bitmiş bazılarına bakarsan hersey çok güzel

 2. Yunus dedi ki:

  Hayir

 3. hüseyin dedi ki:

  valla onu bunu bılmem evet bundan sonra secmenın mutluğunu düşünmeyen tek bır yonetıcı tutunamaz sıkıyorsa yanlış yapsın sonuna kadar evet

 4. yemliha güneş dedi ki:

  hayırcılar aklınızı başınıza alın erdoğan nefreti gözünüzü kör etmesin bu şanssı bidaha bulamayız evet deyin hayırdan hayır beklemeyin tabii hayırlı bişey yapmak niyetindeyseniz

 5. yavuz dedi ki:

  senuyduruyorsun neyedayanıyorsun cevap ver

 6. C☆ Kûva-yî Mîllîye C☆ dedi ki:

  Milli egemenlik devredilemez paylaşılamaz bu hak Milletindir. Uluönderimiz bize vermiştir kimsenin malı değildir olamaz, helede Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarına asla !!! Biz Türkler asla köle kul raiya ne derseniz olmadık olmayacağız.Dinimizide yaşayacak yaşatacak dinci bezirganlara’da teslim olmayacağız. Bu referandum Anayasaya görede suçtur. Meclis huzurunda yemin etmiştir şimdi kendi yemininede çiğnemiştir.Bu Referandum Cumhuriyeti tasfiye özelliğindedir Türk halkı size 16 Nisan’da cevabını iletecektir.bu Cennet vatanı hazırlayan Vatansever bu insanlara ihanet etmeyecek emperyalistler ve uşaklarına bu ülkeyi teslim etmeyecek Vatanına Atalarına ve Cumhuriyetine Türklüğüne sahip çıkacaklardır.Ben ve tüm Vatanseverler Referandumda HAYIR diyerek eskiden dediği gibi bu emperyal özenti ve dayatmasına tokadı basacağız buda böyle bilinsin.

 7. NURI dedi ki:

  Cumhurbaşkanı başdanışmanı eyalet sistemi getirilsin demişse benden de HAYIR.

 8. Sıtkı dedi ki:

  Yandaş adam gösterip bağımsız anketleri neden göstermiyorsunuz!?? AKAM anket yaptı %60 hayır çıktı o nerede! Odatv’de var şuan! Tarafsız olun yoksa başka site çıkar ona gideriz.

 9. DANIŞMAN EYALET SISTEMI GETIRILMELI DEDI dedi ki:

  Dün bu referandumla eyalet sistemi getirilmelidir diyen danışman bu anayasanın gercek yüzünü ortaya koymuştur.Aman aman ulkenin bölünmemesi icin HAYIR demek şart.

 10. C☆ VatanSever C☆ dedi ki:

  Nerde Evet öndeymiş komik? Onun içinmi Hayır oyu kullanacaklara her yerde zulüm eziyet var geçin bunları.Bir Açıklaması olmayanlar korkar sadece ! HAYIR’ lar önde Akp yandaş şirketler haricinde Tarafsız veya bağımsız şirketlerde hatta siteler vede You Tube deki anketler de bile hayır lar önde ve hatta soru sorulan seçmenlerin çoğu Hayır diyorlar Korkup cevabını söyleyemeyen okadar çokki korkuyorlar işten atılabilecekleri için kararsızız diyorlar Bu arada Kararsızlar ise çok sayıda Bu kararsızlar araştırıyor okuyor Tv dede bu okuduklarının karşılığını ve ne anlama geldiğini görmek istiyor Akp anlatacağı yerde Evet vermeyenler haindir fetöcüdür diyor. Chp lideri Kılıçdaroğlu defalarca ” Herhangi bir kanalda sizin kanalınız olsun hatta sizin gazetecilerinizle yapalım, tartışalım halkımızda anlasın ona göre oy kullansın ” dedi.Fakat tabiri caizse Akp ve Rte yanaşmadı ve kaçtı.Korkmayan Anlatacağı birşey olan ve Millet (Millet millet diyorlaya ) insanlar Tv programına çıkar. 2+2=4 tür bunu ısrarla 5 yapamazsınız doğru heryerde doğrudur. Bunun sonucunda’da kararsız seçmen birşey göremeyince büyük çoğunlukla Hayır a yönelecektir.Ben de Demokrasi Cumhuriyet ve Vatanımın geleceği için HAYIR oyu vereceğim Saygılarımla.