Son Referandum Anketi Sonuçları16 Nisan Referandumuna yaklaştıkça anketler birbiri ardına gelmeye devam ediyor. Adil Gür’ün başkanlığını ettiği ünlü araştırma şirketi A&G, 7 coğrafi bölgede ve 42 ilde toplam 3.022 denekle yüz yüze görüşme yöntemiyle yeni bir anket açıkladı.

Son anketlerde göze çarpan en önemli detay kararsızların durumu. Adil Gür’ün anketinde de benzer sonuçlar ortaya çıktı. Kararsız seçmenler, anketlere göre seçimin sonucunu belirleyecek gibi görünüyor.

Son Referandum Anketi Sonuçları

Adil Gür’ün yaptığı son anket sonuçlara göre erkeklerin yüzde 12.4’ü, kadınların ise yüzde 15.5’i kararsız. 18-30 yaş arası nüfus ise 46 yaş ve üstüne göre daha az kararsız çıktı.

İşte Adil Gür’ün Son Referandum Anketi Sonuçları:

– Üniversite mezunlarının kararı belli

Son Referandum Anketi Sonuçları

Eğitim yükseldikçe kararsızlar azalıyor. Ev kadınlarının yüzde 17.4’ü kararsız.

– MHP tabanı hala kararsız

Son Referandum Anketi Sonuçları

MHP tabanındaki kararsız oranı diğer partilere göre daha yüksek.

– Güneydoğu Anadolu bölgesi henüz kararını veremedi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan seçmenlerin yüzde 23.9’u kararsız.

“1 Kasım’da Ak Parti’ye oy verdim” diyenlerin yüzde 90.4’ü, “CHP’ye oy verdim” diyenlerin yüzde 93.9’u 16 Nisan’daki referandum oylamasında ne yönde oy kullanacağına karar vermiş.

– Kentler daha hazır

Kentlerde kararsızlar genel ortalamanın üzerinde.

Erkekler kadınlardan daha kararlı. Kadınların yüzde 15.5’i, erkeklerin yüzde 12.4’ü kararsız.

Son Referandum Anketi Sonuçları

– Yaş arttıkça kararsızlar artıyor

Son Referandum Anketi Sonuçları

Yaş yükseldikçe kararsızların oranı bir miktar artıyor.

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ

Araştırma, 28-30 Ocak günleri Türkiye sınırları içerisinde 7 coğrafi bölgede, 42 ilde, 126 mahalle köy ve belde de 18 yaş ve üstü 1509’u kadın toplam 3 bin 22 denekle hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapılmıştır.

Örneklemin seçilmesinde çok aşamalı-tabakalı-tesadüfi yöntem, görüşülecek deneklerin belirlenmesinde ise cinsiyet ve yaş kotası uygulanmıştır. Örneklem seçilirken TÜİK ve Maliye Bakanlığı verilerinden faydalanılmıştır. Örneklemde ilçe, kır-kent ağırlığına uyulmuştur.

Araştırma raporunda yer alan Büyükşehir verileri, statü olarak büyükşehirleri değil nüfusu büyük olan şehirleri yani metropolleri ifade etmektedir.

Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutulmuş, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın hata payı güven sınırları içinde %1.8’dir.

ARAŞTIRMADA GİDİLEN İLLER

Araştırmada gidilen iller Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Isparta, İzmir, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak, Van ve Zonguldak’tır.

YORUMLAR - 46 YORUM
 1. metin mert dedi ki:

  görkem bey çok cahil bir toplum gördük bu seçim sayesinde ama bunlarla savaş a gidilir bunlar hiç ses te çıkarmazlar yürü cepheye dersin gelir yürü sandığa dersin gider çok güzel bir memleket yaa )) kim ne demiş ne anlatmış çanakkale ruhu hak getire bi tuturmuşlar osmanlı da osmanlı yazık çok yazık neyse avusturyayı kuşatmaya giderken çok askerişmiz olacak o yönden çok mutluyum .

 2. mehmet ekin dedi ki:

  EVET 100MİLYAR DOLAR DIŞBORCLA VE BU KADAR ÖZELLEŞTİRME İLE DEGİL Mİ komiksin :) endiselendigim kurunun yaninda yaşta yanacak.yazik guzel ulkeme.

 3. MERT dedi ki:

  FILIZ HANIM BIRAKIN BU SIYASET AGIZLARINI,YERLI ARABA YERLI TANK YERLI UCAK BILMEM NE DIYE DIYE YILLARDIR ULKE NE HALE GELDI ,BANA BI TANE YERLI UCAK VEYA ARABA GOSTERSENIZE GUYA URETIYOZ HANI NERDE.MADDELERI OKUDUM DIYOSUN AMA ANLAYAMAMISSIN BI TANE MADDE VARMI BU HALKIN LEHINE OLAN.O SANIGA VARDIGINDA GELECEKTEKI COCUKLARINIZA BIRAKACAGINIZ BI ULKENIN NASIL YONETILMESI GEREKTILECEGINIDE UNUTMYIN VICDANINIZA GORE OY VERIN LUTFEN TAKIM TUTAR GIBI PARTI TUTARAK GELECEGINIZI MAHVETMEYIN ULKE SURUYE GIBIMI OLSUN ESAT TA TEK BASINA YONETIYORDU ULKENIN HALI ORTADA BASKA NE DEYIM.

 4. Samsun dedi ki:

  Hangi tank? Hangi uçak? Ne ile beslenirsin bilmem.

 5. Filiz dedi ki:

  1982 den kalma bir anayasayla ancak bu kadar yol gidiliyor anayasa da çok fazla boşluklar var.
  Suçlu olanlar maalesef gerektiği gibi yargılanmıyorlar.
  Değişen dünya ile islam coğrafyası içinde Türkiye çok önemli bir pozisyonda çok kritik bir süreçteyiz.
  İşte bu süreçten geçebilmek için birçok alanda yerli üretime geçiyoruz Tanktan tut uçağa kadar elimizden geldiğince emin adımlarla yerli ve milli olmaya çalışıyoruz.
  Bu adımları sağlamlaştırmak için Evet denmeli.
  Bu maddeleri inceledim hiç bir zarar göremedim.
  insan Hiç birşey bilmiyorsa bile Terör örgütü hayır diyorsa Evet demesi gerektiğini anlar.

  1. GÖRKEM DENİZ dedi ki:

   FİLİZ HANIM SİZ BİLDİKLERİNİZİ,DAHA DOĞRUSU HİÇBİRŞEY BİLMEDİKLERİNİZİ KENDİNİZE SAKLAYIN,BELKİ SİZ YİNE LAZIM OLUR.TERORORİSLER,HAYIR DEĞİL,EVET DİYOR,FETOCULAR EVET DİYOR,BARZANİ VE YANDAŞLARI EVET DİYOR.KISACA NE KADAR VATAN VE MİLLET DÜŞMANI VARSA HEPSİ EVET DİYOR.OLMAYAN BİLGİLERİNİZE EKLERSENİZ AZICIK TA OLSA AYDINLANIRSINIZ.İLK EMİR (OKU)HER KÖTÜLÜĞÜN VE EDEPSİZLİĞİN MAYASI (CEHALETTİR) ALGILAYABİLENLERE.NOKTA,NOKTA,NOKTA.ONUN İÇİN MİLYARLARCA KERE,HAYIRrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr..

  2. o ne dedi ki:

   geçen gün yerli arabayla tür atarken bir de ne göreyim.bizim ürettiğimiz ucak havada tür atıyor..:)