Son Seçim Anketine Göre Erdoğan İlk Turda Seçiliyor!ASARDA isimli Araştırma Şirketi’nin yaptığı ankette oldukça dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı. 81 ilde toplam 8 bin 383 kişiyle yapılan anket, internet üzerinden Onlineveri sistemiyle gerçekleştirildi. Anket sonuçlarında AK Parti birinci sırada yer alırken, ikinci sırada CHP yer aldı.

Seçim Anketi sonuçlarına göre AK Parti yüzde 44.6, CHP yüzde 14.7, İYİ Parti yüzde 13.3, HDP yüzde 7.3 ve MHP yüzde 7.2 oranında oy alıyor.

1 Kasım seçimlerine göre oy oranını en çok koruyan parti AK Parti olurken, en büyük kayıp CHP’de.

Son Seçim Anketinde Erdoğan İlk Turda Seçiliyor!

İYİ Parti, en çok oyu CHP ve MHP’den alıyor. Ankette kararsız seçmenler yanı sıra Milletvekili adaylarına göre de karar verecek ciddi bir kesimin varlığı dikkat çekti.

EN FAZLA OY KAYBEDEN PARTİ

1 Kasım seçimlerine göre hangi parti seçmenlerini ne oranda korurken hangi parti seçmenlerini ne oranda kaybediyor. AK Parti 1 Kasım seçimlerine göre yüzde 76 ile oylarını en fazla koruyan siyasi parti iken MHP 1 Kasım seçimlerine göre oylarını en fazla kaybeden parti.

Son Seçim Anketinde Erdoğan İlk Turda Seçiliyor!

İYİ PARTİ KİMLERDEN OY ALIYOR?

CHP 1 Kasım seçmenlerinin yarısını çatı altında tutabilirken yaklaşık yüzde 25’lik kısım İYİ Parti’ye gidiyor. İYİ Parti’ye MHP’den gidenlerin oranı ise yüzde 30 bandında.

EN KARARSIZ SEÇMEN…

En fazla kararsız seçmen yüzde 12 ile CHP’de. AK PARTİ seçmenlerinde kararsız oranı yüzde 9 bandında. Siyasi partilerin unutmaması gereken en az kararsız seçmen kadar büyük ve önemli bir kitle Milletvekili Adaylarının kimler olduğuna göre oy verecek olan kesim.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM ANKETİ

Anket sonuçlarına göre cumhurbaşkanlığı seçimine girecek adayların oy oranları da şöyle gözüküyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 55.9 ile ilk turda ipi göğüsleyecek görünüyor. Muharrem İnce yüzde 19.7, Meral Akşener yüzde 15.3, Selahattin Demirtaş yüzde 7.6 bandında gözüküyor.

Son Seçim Anketinde Erdoğan İlk Turda Seçiliyor!

AK PARTİ SEÇMENİNİN TERCİHİ

Ankette dikkat çekici hususlardan birisi de 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye oy veren seçmenlerin yüzde 76’sı 24 Haziranda tekrar AK Parti’ye oy vereceğini belirtirken, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 1 Kasım AK Parti seçmenlerinin yüzde 82’si Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini belirtiyor. AK Parti 1 Kasım MHP seçmeninin yaklaşık yüzde 20’sini 24 Haziranda etkilerken bu oran Cumhur İttifakında yüzde 50’lere ulaşıyor.

CUMHUR İTTİFAKININ OY ORANI

24 Haziranda Cumhur İttifakının taban oyu yüzde 49 bandında gözükürken, kararsızların oransal dağılımı ile Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 55-56 bandına çıkıyor.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.