Son Seçim Anketlerine Göre Partilerin Oy OranlarıMHP lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısı siyaset gündemine bomba gibi düştü. Bu çağrıdan sonra erken seçim ne zaman yapılacak, cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman yapılacak soruları en çok merak edilen sorular oldu.

Erdoğan – Bahçeli Görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli 18 Nisan saat 13:30’da yaptıkları ve 30 dakika süren görüşme sonrasında erken seçim tarihi olarak 24 Haziran 2018 günü belirlendi.

Son Seçim Anketlerine Göre Partilerin Oy Oranları

Seçimler Nasıl Yapılacak?

Hem milletvekili seçimi hem de cumhurbaşkanlığı seçimi 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda sonuçlanmaması üzerine iki hafta sonra 2. tur yapılacak.

Anketler Ne Diyor?

Erken seçim tarihinin beklenmedik bir şekilde açıklanmasıyla seçim anketi şirketleri sahaya indi ve erken seçim anketi ile cumhurbaşkanlığı seçim anketi yapılmaya başlandı. MAK Danışmanlık şirketinin Nisan ayında 81 ilde yaptığı son seçim anketleri sonuçlarına göre Ak Parti ve MHP’den oluşan Cumhur ittifakının oy oranının henüz %50+1’e ulaşmadığı anlaşılmaktadır.. Cumhur ittifakının şu anki oy oranı %48 civarında bulunuyor. Anket sonucuna göre Ak Parti %41,5, MHP ise %7 civarında görünüyor. Yani toplamda ittifakın oy oranı %50’yi geçmiyor.

İyi Parti yükselişte

MAK Danışmanlık şirketi genel müdürü Mehmet Ali Kulat, “İyi Parti’yi de daha önce yüzde 5’lerde ölçmüştük. Son yaptığımız ankette yükselişte. Yüzde 7’ler düzeyinde gözledik.” dedi.

Saadete İlgi Oy Olarak Dönüyor

Saadet Partisi genel başkanı Temel Karamollaoğlu’nun çıkışları nedeniyle parti ilgi odağı olmuş durumda. Ankete göre, bu ilgiye paralel bir oy artışı görülüyor. Saadet’in oyu %3.5’larda seyrediyor. MAK Danışmanlık şirketi genel müdürü Mehmet Ali Kulat’a göre CHP yüzde 23-25, HDP ise yüzde 8-9 bandında.

Anar: Cumhur İttifakının Oy Oranı Referandumdaki Gibi

ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu ise yaptıkları cumhurbaşkanlığı anketleri sonucunda cumhur ittifakının oy oranının 2016 yılında yapılan referandumda Ak Parti ve MHP’nin aldığı oy oranına yakın bir değerde olduğunu ifade etti. Ayrıca cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın oy oranının %51,5-52 civarında olduğunu söyledi.

SON YAPILAN SEÇİM ANKETLERİ

6 Farklı Araştırma Şirketinden Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi

GEZİCİ Araştırma Seçim Anketi

SİTEMİZDE YAPILAN ANKETE KATILIN

2018 Seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı Adayı Olsa Kime Oy Verirsiniz?

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.