Son Yapılan 10 Referandum Anket Sonucu

Son Yapılan 10 Referandum Anket Sonucu

16 Nisan Referandumuna 42 gün kala araştırma şirketleri anketlerine hız verdi. Son yapılan 10 anketin bazılarında “Evet” sonucunun çıktığı görülürken, bazılarında da “Hayır”ın önde olduğu görüldü.

Gezici, A&G, Metropoll, MAK, Andy-Ar, Konsensus, ORC, Optimar ve Konda gibi araştırma şirketlerinin yaptığı anketlerin sonuçları ne diyor? Haberin devamında sonuçları görebilirsiniz.

İşte o sonuçlar:


GENAR ANKETİ

genar

GENAR anketinde referandumda ‘EVET’ diyenlerin oranı %55. Hayır diyenlerin oranı yüzde 45. Ankete katılanlardan AK Parti seçmeninin yüzde 96’sı, MHP seçmeninin yüzde 46’sı referandumda “evet” diyeceğini belirtirken, CHP seçmeninin yüzde 10’u, HDP seçmeninin de yüzde 4.5’i “evet” diyeceğini ifade etmesi dikkat çekti.

A&G ARAŞTIRMA ANKET SONUÇLARI

adil gür

A&G araştırma şirketinin referandum anket sonuçlarına göre evet oyları yüzde 54 oldu. Adil Gür’ün anketine göre hayır oyları ise yüzde 46 civarında. Adil Gür, “Evet oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan’a duyduğu güven” olarak, “Hayır” oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor’ bilgisini verdi.

GEZİCİ REFERANDUM VE BAŞKANLIK ANKETİ

GEZİCİ'nin Kapsamlı Referandum Anketi Sonuçları

Referandumda hayır çıkacağını gösteren anketlerden birini de GEZİCİ Araştırma Şirketi yayınladı. Gezici’nin referandum anket sonuçlarına göre halkın yüzde 41.2’sinin ‘Evet’, yüzde 58.2’sinin ise ‘Hayır’ diyecek.

BAŞBAKANIN MASASINDAKİ ANKETLER

Referanduma 42 Gün Kala Yapılan 10 Anket Sonucu

Geçtiğimiz hafta Abdülkadir Selvi, Başbakan Yıldırım’ın masasında bulunan 3 anketin sonuçlarını paylaştı. Anketleri yapan firmalar hakkında bilgi vermedi ancak anket sonuçları şu şekilde oldu:

Yüzde 53.8 evet, yüzde 46.2 hayır.
Yüzde 54 evet, yüzde 46 hayır.
Yüzde 54.5 evet, yüzde 45.5 hayır.

ORC REFERANDUM ANKETİ

orc

ORC’nin Ankara referandum anketi sonuçlarına göre, evet oyları yüzde 55 ile önde. Ankara’da hayır tercihinde bulunacak seçmenin oyları ise yüzde 38.1’de kaldı. Ankaralı seçmenlerin parti tercihi ise yüzde 51 ile AK Parti olurken, CHP oy oranı yüzde 32, MHP oy oranı yüzde 13.6 çıktı.

KONSENSUS ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKETİ

Konsensus'un Referandum Anketinde Evet mi, Hayır mı çıktı?

Bir başka araştırma şirketi olan Konsensus anketinde, “Evet” diyenlerin oranı yüzde 59, HAYIR diyenlerin oranı ise yüzde 41 olduğu görüldü.

MAK ANKET SONUÇLARI

MAK Araştırma'nın Son Anket Sonuçları

Anket sonuçlarına göre referandumda ‘Evet’ diyeceğini belirtenlerin oranı yüzde 13 olan kararsızların dağılımasıyla yüzde 59,77 olarak ortaya çıkıyor.. Hayır diyenlerin oranı ise yüzde 40.23. “Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna gençlerin yüzde 56’sı “Evet çıkar”, yüzde 31’i ise “Hayır çıkar” yanıtını veriyor.

METROPOLL ARAŞTIRMA REFERANDUM ANKETİ

metropoll anketi

Metropoll araştırma şirketinin Şubat ayı içinde yaptığı ve DW Türkçe ile paylaştığı son anket sonuçlarına göre, Türkiye genelinde katılım yüzde 83 civarında görünüyor. Eğer bu seviyede kalırsa ‘evet’ ve ‘hayır’ oylarının şansı eşit. Türkiye genelinde sandığa gitmeme oranı ise yüzde 18 iken, 18-24 yaş arasında bu oran yüzde 46’ya çıkıyor.

Anketlerde genç seçmenlere sorulan “Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna katılımcıların yüzde 56’sı “Evet çıkar”, yüzde 31’i ise “Hayır çıkar” yanıtını verdi.

OPTİMAR ANKETİ

optimar anketi

26 ilde 3 Ocak – 10 Ocak 2017 tarihleri arasında, 2043 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan ankete göre evet yüzde 53,6, hayır ise yüzde 46,4 oldu.

AKAM REFERANDUM ANKET SONUÇLARI

Başkanlık Seçimi Anketinde Çarpıcı Sonuçlar

Referandumda ‘hayır’ çıkacağını açıklayan anket sonuçlarından birini de AKAM şirketi yayınladı. Bu ankete göre de Hayır oyları yüzde 57.6 ile önde görünüyor. AKAM’ın iddiasına göre evet oyları yüzde 42 civarında bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. BAŞKANLIK İŞSİZLİGİ MI ÇÖZECEK SANKİ dedi ki:

  BAŞKANLIK SANKI IŞSIZLIGI,EKONOMIYI,DAG GIBI BIRIKMIS SORUNLARI COZECEK.VATANDASI NE YERINE KOYUYORSUNUZ.IKTIDARDAKILER HER SEYE SAHIP OLACAKLARINA AZICIK VATANDASI DUSUNSUN.UCUZ POLITIKA YAPIP HAYIR VERENLER TERORIST DIYIP KUL HAKKINA GIRMESIN.

 2. AŞA dedi ki:

  Canım, güzel ve cennet vatanım TÜRKİYE’DEN vatan haini, alçak fetö terör örgütü ve işbirlikçileri alçak, vatan haini pkk, pyd, deaş dhkpc gibi terör örgütlerinin tamamen temizlenmesi için başkanlık sitemine EVET, EVET, EVET. TÜRKİYENİN bekası, huzuru istikrari için EVET, EVET, EVET.

  1. Muhalif mhp dedi ki:

   Kardes simdiye kadar niye temizlenmedi be iktidarda mhp vardi da engel mi oldu size basbakan akpli cumhurbaşkanı akpli evet çıkınca baskan eline sihirli değnek mi alacak ne bekliyorsunuz

 3. fatih dedi ki:

  oslo da dolmabahçede pkk ile oturup anlaşan, haburda megri megri diyerek teröristleri davul zurnayla karşılayan, istanbul ve ankaranın göbeğinde kürdistan paçavrasını göndere çeken, cemaat ne istediyse yaptık diyen de hayırcılar sanırım? bölücülük yapar mı? ülkenin yarısından fazlasına terörist der mi? başkanlık gelirse bugün kudretinin yetmediği neyi yapacak? basın, tv, gazeteler elinin altında, iş adamları tamamen biat etmiş, ama’cılar gönderilmiş peki efendimciler gelmiş… bugün ekonomi, tarım, sanayi, teknoloji, eğitim ve sağlık alanlarında hangi kalkınma projesini sundu, hayata geçirdi de buna parlamenter sistem önüne set çekti?

 4. Akın dedi ki:

  pkk nın evet dediğini savunanlar
  eğer evet deseler mecliste evet derlerdi ve referanduma gerek bile kalmazdı. Tüm pkk elebaşları hayır diyor, hdp teşkilatları haır diyor ve çalışmalarıda hayır üzerine, ne saçmalıyorsunuz. diyelimki hayır çıktı pkk lılarla aynı meydanda ne yüzle kutlama yapacaksınız. vatana ihanetten başka nedir

  1. fatih dedi ki:

   oslo da dolmabahçede pkk ile oturup anlaşan, haburda megri megri diyerek teröristleri davul zurnayla karşılayan, istanbul ve ankaranın göbeğinde kürdistan paçavrasını göndere çeken, cemaat ne istediyse yaptık diyen de hayırcılar sanırım? başkanlık gelirse bugün kudretinin yetmediği neyi yapacak? basın, tv, gazeteler elinin altında, iş adamları tamamen biat etmiş, ama’cılar gönderilmiş peki efendimciler gelmiş… bugün ekonomi, tarım, sanayi, teknoloji, eğitim ve sağlık alanlarında hangi kalkınma projesini sundu, hayata geçirdi de buna parlamenter sistem önüne set çekti?

  2. EVET.? EVET.? EVET dedi ki:

   Zaten el ele kol kola lar bunların hepsi yalanya

 5. cre dedi ki:

  Evet Evetttttttttttttttttttt

 6. Salih dedi ki:

  Emekliliğimizi bize çok gördüler.Halleder ise akp halleder dedik.Maalesef güvendiğimiz dağlara kar yağdı.

 7. Sezgin dedi ki:

  TEK BAYRAK ICIN TEK DEVLET ICIN TEK MILLET ICIN <<<<<>>>>>>

  1. CCC☆ dedi ki:

   Siz giderseniz asıl tek devlet tek bayrak kalacak.Siz bu gidişle birşey bırakmayacaksınız !! HAYIR lara vesile olsun.

 8. S.AKINCI dedi ki:

  Yaw hee ne yazmışsın be bi de oynasan başkanlık sisteminin ne olduğunu okuyun önce teker teker sonra konuşun boş konuşmayın bi de biri allahı kitabı katmış hayır diyecekmiş fettullahçı kafası ancak bunu der allah kitap deyip vatana ihanet eden zihniyettir bu okuyun geleceğiniz için herşeyi sorgulayabileceğiniz bir sistem için EVET

  1. Muhalif mhp dedi ki:

   Neyi sorgulayacaksin baskanin meclisi gerekce gostermeden nasil fesh ettigini mi yoksa kimseye sormadan cikardigi kararnameleri mi bir de okuyun demezler mi adami cildirtirlar ben okudum kardeş sende elindeki akp nin dağıttığı evet kitapçığını bir kenara birak git adam gibi araştır sonra gel konuş belki vereceğin bi hayirla Kürt pacavrasini havaalanimiza astirmaktan kurtuluruz

   1. Miraç , dedi ki:

    Sen okudun da ne oldu acaba meclisi fesh ediyorda kendisimi atıyor gelecekleri yine sen ben seçecegiz ama sen olayı görmek istediğin gibi görmek istediğin için ne okudugundan haberin yok sonra kararname muhabbetti cumhurbaşkanı sadece ekonomi alanında direk kararname çıkarabilecek diğer alanlar yine meclisin elinde olacak başka kafana takılan birşey varsa sor ben cevaplarım

 9. GÖRKEM DENİZ dedi ki:

  VATAN HAYRINA,MİLLET HAYRINA,BİRLİK BERABERLİK HAYRINA,DÜRÜSTLÜK HAYRINA,EDEP HAYRINA,İNSANLIK HAYRINA,HERŞEYDEN EN ÖNEMLİSİDE ALLAH VE RESULU HAYRINA.HAYIRrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR,HAYIRRRRRRRRRRRRrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr,HAYIRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.

 10. ADEM dedi ki:

  KEFENSİZ YATAN ATALARIMIZIN HATIRASA VE DOĞMAMIŞ ÇOCUKLARIMIZIN İSTİKBALİ İÇİN BAŞKANLIĞA HAYIR

 11. ENDTEK dedi ki:

  Hepsi yalan bu anketlerin. İnanmayın. Siz sadece oyunuzu kullanın.

 12. ÜÇ HİLAL CCC* dedi ki:

  Pkk takiye yapıyor kürt hdp li seçmen az olduğu için gözünü akp ve diğer partilere dikti ve düşündülerki İnsanlar bizim hayır dediğimizi duyarsa aa diyecekler ben pkk nın olduğu yerde duramam ben evet in yanında yer alırım diyecekler plan bu ve HdpPkk nın işine geliyor.Hdp’de gizli gizli hdp’li seçmene evet diyeceksiniz telkini yapacak Altan Tan: Apo başkanlığa karşı değil açıklaması yaptı internetten izleyin.Böylece evet çıkaracaklar pkk itlerinin bu ülke için faydalı bir şey yaptığını hiç duydunuzmu? Evet çıkması demek Eyalet sistemi akabindede Özerlik sonrasında ise bölünme demektir.Tekrar ediyirum Takiye yapıyorlar. Uyumayın aklınızı çalıştırın biraz düşünün kardeşler.Evet çıkarsa ülke tehlikede haberiniz olsun Ben Vatan toprağı bütün kalsın şehit Mehmetçiklerimizin mezarda kemikleri sızlamasın diye HAYIR oyu vereceğim.

  1. S.AKINCI dedi ki:

   Güldürme mezarda kemikkleri sızlamyacakmış yazıp oynama yok şöyleymiş yok böyleymiş bi tane ispat göster önce insanların duyguları ile oynayacağına ama ben refarandumda kanıtlı yüzlerce resmi kanıt gösterriririm pkk ve chp lilerin yanayana propaganda yaptığını ypk gizli gizli halkına şöyle diyormuşta çocuklara anlat sen bunu ama bence anlatma onlarda güler

   1. ÜÇ HİLAL CCC* dedi ki:

    Ben diyeceğimi dedim.!! hepside doğrudur hatta sadece birtanesinin örneğini verdim Siz Mehmetçik’tende Vatan duygusundanda anlamassınız önemsemezsiniz çünkü siz Ümmetçisiniz.Sizin Cumhuriyeti Atatürkü yıkmanıza Vatan ı Eyalet sistemi ile bölüp bop projesiyle Büyük İsraili koruma projenize bile sırf HAYIR oyu verilir.