Son Yapılan 10 Referandum Anket Sonucu

Son Yapılan 10 Referandum Anket Sonucu

16 Nisan Referandumuna 42 gün kala araştırma şirketleri anketlerine hız verdi. Son yapılan 10 anketin bazılarında “Evet” sonucunun çıktığı görülürken, bazılarında da “Hayır”ın önde olduğu görüldü.

Gezici, A&G, Metropoll, MAK, Andy-Ar, Konsensus, ORC, Optimar ve Konda gibi araştırma şirketlerinin yaptığı anketlerin sonuçları ne diyor? Haberin devamında sonuçları görebilirsiniz.

İşte o sonuçlar:


GENAR ANKETİ

genar

GENAR anketinde referandumda ‘EVET’ diyenlerin oranı %55. Hayır diyenlerin oranı yüzde 45. Ankete katılanlardan AK Parti seçmeninin yüzde 96’sı, MHP seçmeninin yüzde 46’sı referandumda “evet” diyeceğini belirtirken, CHP seçmeninin yüzde 10’u, HDP seçmeninin de yüzde 4.5’i “evet” diyeceğini ifade etmesi dikkat çekti.

A&G ARAŞTIRMA ANKET SONUÇLARI

adil gür

A&G araştırma şirketinin referandum anket sonuçlarına göre evet oyları yüzde 54 oldu. Adil Gür’ün anketine göre hayır oyları ise yüzde 46 civarında. Adil Gür, “Evet oyu vereceklerin önemli bir bölümü, bunun sebebini “Erdoğan’a duyduğu güven” olarak, “Hayır” oyu verecekler ise “Erdoğan karşıtlığı” ile açıklıyor’ bilgisini verdi.

GEZİCİ REFERANDUM VE BAŞKANLIK ANKETİ

GEZİCİ'nin Kapsamlı Referandum Anketi Sonuçları

Referandumda hayır çıkacağını gösteren anketlerden birini de GEZİCİ Araştırma Şirketi yayınladı. Gezici’nin referandum anket sonuçlarına göre halkın yüzde 41.2’sinin ‘Evet’, yüzde 58.2’sinin ise ‘Hayır’ diyecek.

BAŞBAKANIN MASASINDAKİ ANKETLER

Referanduma 42 Gün Kala Yapılan 10 Anket Sonucu

Geçtiğimiz hafta Abdülkadir Selvi, Başbakan Yıldırım’ın masasında bulunan 3 anketin sonuçlarını paylaştı. Anketleri yapan firmalar hakkında bilgi vermedi ancak anket sonuçları şu şekilde oldu:

Yüzde 53.8 evet, yüzde 46.2 hayır.
Yüzde 54 evet, yüzde 46 hayır.
Yüzde 54.5 evet, yüzde 45.5 hayır.

ORC REFERANDUM ANKETİ

orc

ORC’nin Ankara referandum anketi sonuçlarına göre, evet oyları yüzde 55 ile önde. Ankara’da hayır tercihinde bulunacak seçmenin oyları ise yüzde 38.1’de kaldı. Ankaralı seçmenlerin parti tercihi ise yüzde 51 ile AK Parti olurken, CHP oy oranı yüzde 32, MHP oy oranı yüzde 13.6 çıktı.

KONSENSUS ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKETİ

Konsensus'un Referandum Anketinde Evet mi, Hayır mı çıktı?

Bir başka araştırma şirketi olan Konsensus anketinde, “Evet” diyenlerin oranı yüzde 59, HAYIR diyenlerin oranı ise yüzde 41 olduğu görüldü.

MAK ANKET SONUÇLARI

MAK Araştırma'nın Son Anket Sonuçları

Anket sonuçlarına göre referandumda ‘Evet’ diyeceğini belirtenlerin oranı yüzde 13 olan kararsızların dağılımasıyla yüzde 59,77 olarak ortaya çıkıyor.. Hayır diyenlerin oranı ise yüzde 40.23. “Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna gençlerin yüzde 56’sı “Evet çıkar”, yüzde 31’i ise “Hayır çıkar” yanıtını veriyor.

METROPOLL ARAŞTIRMA REFERANDUM ANKETİ

metropoll anketi

Metropoll araştırma şirketinin Şubat ayı içinde yaptığı ve DW Türkçe ile paylaştığı son anket sonuçlarına göre, Türkiye genelinde katılım yüzde 83 civarında görünüyor. Eğer bu seviyede kalırsa ‘evet’ ve ‘hayır’ oylarının şansı eşit. Türkiye genelinde sandığa gitmeme oranı ise yüzde 18 iken, 18-24 yaş arasında bu oran yüzde 46’ya çıkıyor.

Anketlerde genç seçmenlere sorulan “Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna katılımcıların yüzde 56’sı “Evet çıkar”, yüzde 31’i ise “Hayır çıkar” yanıtını verdi.

OPTİMAR ANKETİ

optimar anketi

26 ilde 3 Ocak – 10 Ocak 2017 tarihleri arasında, 2043 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan ankete göre evet yüzde 53,6, hayır ise yüzde 46,4 oldu.

AKAM REFERANDUM ANKET SONUÇLARI

Başkanlık Seçimi Anketinde Çarpıcı Sonuçlar

Referandumda ‘hayır’ çıkacağını açıklayan anket sonuçlarından birini de AKAM şirketi yayınladı. Bu ankete göre de Hayır oyları yüzde 57.6 ile önde görünüyor. AKAM’ın iddiasına göre evet oyları yüzde 42 civarında bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. Muhammed Erbaş dedi ki:

  EVET İ İSTEMEYENLER LİSTESİ;
  İsrail
  Amerika
  Almanya
  Hollanda
  Avusturya
  Bütün Haçlı İttifakı AVRUPA
  Yani;
  HAKLILAR
  SİYONİSTLER
  EMPERYALİST LER
  KAN EMİCİLER
  BUNLAR DIŞARDA İÇERİDEKİ HAİNLER;
  Fetö
  Pkk
  Dhkpc
  Pyd
  Ypg
  Hdp
  CHP
  İŞTE BU YÜZDEN EVET
  MAZLUMLAR IN UMUDU İSLAM’IN SON KALESİ ÜLKEM
  VATANIM MİLLETİM İSLAM’IN ONURU İZZETTİ İÇİN ŞEHİTLER İÇİN EVET

 2. SALAKO dedi ki:

  VEKİL OL 18000 TL MAAŞ AL.EMEKLİ OL 1300 TL ÇALIŞAN OL 1405 TL YA BİZMİ SALAĞIZ YOKSA BU VEKİLLER Mİ ÇOK AÇIKGÖZ.YOKSA MATEMATİK DE SORUN VAR.NEYİN KAFASINI YAŞIYOSAK…HARAM ZIKKIM OLSUN.