SONAR Anketinde AK Parti’den Tarihi Düşüş!

12.03.2015
8.171
A+
A-


Seçimlere 3 ay kala en güvenilen araştırma şirketlerinden SONAR’ın son yaptığı kamuoyu araştırma sonuçları açıklandı.

Ak Parti bu açıklanan sonuçlara göre tek başına iktidara gelemiyor. Ak Parti’nin 276 milletvekilinin altında bir vekile sahip olması bekleniyor.

Geçtiğimiz seçimlerde de en yakın tahminlerde bulunan SONAR Araştırma Şirketi’nin son yaptığı kamuoyu yoklaması Ak Parti’yi çok kızdıracak.

Açıklanan anket sonucuna göre HDP yüzde 10 barajını kıl payı geçmeyi başarıyor. MHP oylarını yüzde 18 bandına çıkarıyor.

SONAR Anketinde AK Parti'den Tarihi Düşüş!

Gül’ün vekilliğine sıcak bakılıyor

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ak Parti’den yeniden aday olmasına kamuoyunun sıcak baktığı ortaya çıktı. “Abdullah Gül’ün yeniden aktif siyasete dönmesini olumlu buluyor musunuz?” sorusuna, katılımcıların yüzde 53,2’si “Evet olumlu bulyorum” yanıtını verdi.

KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIYORLAR?

SONAR Araştırma Şirketi sahibi Hakan Bayrakçı’nın son hazırladığı “Mart 2015-siyasi eğilimler ve gündem araştırması”ndan dikkat çekici sonuçlar çıktı.

12 Haziran 2011 Genel Seçim sonuçlarını yüzde 1’lik yanılma payıyla doğru tahmin eden, 10 Ağustos 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de bilen SONAR’ın son anketinde şu sonuçlar yer aldı:

Ak Parti yüzde 40, CHP yüzde 27.1, MHP yüzde 18, HDP 10.1, Vatan Partisi 2,8 ve diğer 1.8.

Ankete göre Ak Parti 243, CHP 133, MHP 116 ve HDP de 58 milletvekili çıkarıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son dönemde düzenlediği mitinglerde “400 vekil verin başkanlık sistemini getirelim” isteği de bu ankete göre hayata geçemiyor.

Yani, Ak Parti hayalini kurduğu tek başına iktidar için gerekli olan 276 sayısını bulamıyor.

En büyük sorun pahalılık

“Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?” sorusuna verilen cevaplardan en çok olanların sıralanmasıyla ortaya çıkarılan sonuçlara göre “Ekonomik sorunlar, pahalılık” diyenlerin oranı yüzde 34,8 ile ilk sırada yer alırken, yüzde 30,7 ile Terör sorunu cevabı verildi. Yüzde 30,6 oranıyla üçüncü sırada işsizli, istihdam sorunu yer alıyor.

YORUMLAR - 3 YORUM
 1. adıyaman dedi ki:

  Bu anketler akp%38 chp=%27 mhp=17 hdp=%13 sp=%4 Diğerleri=%2 partiler bu şekilde alırsa algı anketleri yapanlarşirketlerini kapatacaklar mı

  1. selim dedi ki:

   hayır çünkü akp hep iktidarda,diğerleride hep muhalefette olacakları için bu çok zor görünüyor bence.

   1. HDP dedi ki:

    RÜYANDA BELKİ OLUR.