SONAR Anketinde Çarpıcı Referandum Tablosu!SONAR Araştırma Şirketi son referandum anketini açıkladı. Mart 2017’ye ait anketin sonuçları oldukça çarpıcı oldu. Toplam 26 ilde, 10-24 Mart tarihleri arasında ve 5 bin kişi ile yapılan ankette “Hayır” oyları önde gidiyor.

Sonar Araştırma sahibi Hakan Bayrakçı; “Araştırmada kararsızlar ve görüşünü belirtmeyenlerin, yüz yüze anket yapılırken, ifadeleri ve tutumları incelendi ve bu kişilerin daha çok ‘Hayır’ eğilimlerini söylemeye çekinen vatandaşlar olduğu saptandı.” dedi.

SONAR Anketinde Çarpıcı Referandum Tablosu!

İşte o sonuçlar:

Sonar Araştırma’nın Mart ayı referandum anketine göre; “Evet” oyu verecek olanlar %48,98’de kalırken, “Hayır” oyu verecek olanlar ise %51,02 ile önde gözüküyor.

SONAR Anketinde Çarpıcı Referandum Tablosu!

KARARSIZLAR “HAYIR”A DAHA EĞİLİMLİ

Sonar Araştırma A.Ş.’nin sahibi Hakan Bayrakçı, araştırmada kararsızlar ve görüşünü belirtmeyenlerin, yüz yüze anket yapılırken, ifadeleri ve tutumları incelenmiş ve bu kişilerin daha çok “Hayır” eğilimlerini söylemeye çekinen vatandaşlar olduğu saptandığını belirtti.

SONAR Anketinde Çarpıcı Referandum Tablosu!

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ

Araştırma 5.000 kişi ile, 10-24 Mart tarihleri arasında, Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre (NUTS-2), 26 ilde gerçekleştirilmiştir.

İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay İllerinde “Yüz yüze anket yöntemi” ile; Ağrı, Van ve Mardin “CATI” ile yapılmıştır.

Çalışma, farklı sosyo-ekonomik e sosyo-demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve il/ilçe/kır kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş kişiler ile görüşülerek gerçekleştirilmiştir.

Araştırmanın Hata Payı: 0,95 güvenlik sınırı içinde (%)+/- 1,34’tür.

YORUMLAR - 17 YORUM
 1. Dila dedi ki:

  Ulkemi seviyorum hicbir siyasi partiye yakinligim yok ancak sozkonusu vatan ise 5 yasindaki minik kizimin gelecegi ise gerisi teferruat , kesinlikle HAYIR !

 2. Ferhat dedi ki:

  BU VATANA SAHİP ÇIKIN KURUCUSU M KEMAL ATATÜRKTÜR

 3. çayli dedi ki:

  evet sonuna kadar vatanın birliği dirliği icın evet evet

 4. RASİM dedi ki:

  zavallı yobazın birisi biz hayırcılarada kendi vatanımızdA yaşama hakkı lütfedecekmiş uykucu cahil biz bu vatanı ta 1000 yıl evvel alıp türk yurdu yaptpk seningibileride bu topraklardan öteledik yine gerimi geldin uyan artık bu vatan türk vatanıdır iVE BİZ ZATEN BURADA YAŞIYORUZ SENİN GİBİ HAYIRSIZLARADA YAŞAM HAKKI VERİYORUZ AMA ŞİMARMA

  1. MEHMET dedi ki:

   SİZ BU VATANI BİN YIL ÖNCE ALMADINIZ BU VATANI YÜZ YIL ÖNCE İNGİLİZ LERE ALMANLARA YAHUDİLERE SATTINIZ ŞİMDİ BİZ EVETÇİLER GERİ ALMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ . BU VATANI TÜRK YUDU YAPAN BENİM ECDADIMDIR SENİN DEYİL

   1. C☆ ÖNCE VATAN C☆ dedi ki:

    Tarih yoksunu kardeşim Vahdettin Allahtan sonra İngilize güvenirim demişti Ve sıkıya gelince İngiliz gemisiylede kaçtı Biz bir yokoluştan ATATÜRK sayesinde kurtulduk.Bizlere o morali kurtuluş azmini verdi O olmasa bugünkü toprakları zor görürdünüz ! Nankör olmayın okuyun cahilsiniz birde inatlaşıyorsunuz.İlla bu vatan buzimde diyirsanız Bunu biz hakettik siz bu üljeyi yok etmek isteyen emperyalist İngilizlerin safında duran Padişahın yanında duranlarsınız.

    1. Alican dedi ki:

     Hayır diyen chp zihniyetinin genel başkanın dedesi gazi mustafa kemal atatürk.kün düşmanıdır atatürk ke kılıç ceken kişidir arastir bak öyle tarih yoksunu de

 5. BETÜL dedi ki:

  etmızdaki Müslüman ülkelerin perişanlığına bakın perişanlık içerisindeler hem gavur deyip hemde o ülklere gitmek için hayalarını hiçe sayarak denizlerde telef olan binlerce insan vardır bu devletler içerisinde insanlarının azda olsa yüzü gülen tek ülke türkiye cumhuriyetidir büyük Atatürk ün getirdiği parlameter SİSTEMDİR ALLAH AŞKINA ÇOMAK SOKMAYIN YENİ SİSTEM DİBİ GÖRÜLMEYEN KÖR KUYU KUYUNUN DİBİNDE CENNET BAÇESİMİ YOKSA YILAN ÇİYANMI VAR BİLİNMİYOR İÇİ BİLİNMİYENE HAYIR

  1. Oktay dedi ki:

   Bana göre sen uzuleceksin.

 6. ÜÇ HİLAL CCC* dedi ki:

  YUNUS Kardeş ne kandırmasından bahsediyorsun sen ! Ben doğru söylüyorum Ya Akp-Rte bile kabul etti araştır Youtube de bile videoları var pekçok Akp li başkan bakan Akp ye yakınlığı ile bilinen gazetelerin yazarları bile ! Sen hep kendi tarafından gördüğün medyayı izle dur Asıl onlar sizi kandırıyor bize laf diyeceğine gitte sizi kandıranlara laf et.

 7. gelibolulu dedi ki:

  Mhpli hic bir arkadasim evet demeyecegini soyluyor. Ama hala ak parti ile hdp uzlasmis degil hdp den evet diyenler de ciddi bir oranda cikabilir. Kararsizlari ve fikrini soylemeyenleri dusunurseniz su an yuzde 50 evet yuzde 50 hayir. Hdp nin ic8nde gizli evetciler akpnin icinde gizli hayircilar var. Sonucu da mhp tabani belirliyecektir. Az bir farkla hayir cikmasi muhtemeldir o yuzden. Konsensus orc gibi anket firmalarinin ayaklari yere basmiyor her zamanki gibi. Hukumetinde surekli strateji degistirmesi durumun bicak sirtinda oldugunu gostrriyor. Ha oldu hayir cikti diyelim. Baskanlik icin dahaa makul bir sistemle yenilir yutulur bir oneriyle tekrardan referandum yapicaklardir. Federasyon fikrinden uzaklasir ve kanun hukmunde kararnamelerle donatilmis bir baskan fikriyle de gelirse hukumet belki ozmaan baskanlik kabul edilebilir. Yoksa zaten bildigimiizi okuyoruz bari bunu hukuki zemine oturtalim dercesine bir baskanlik onerisini halk yemiyor acikcasi. Hukumet bir adim atmis. Ama ayagi yere basamamis. Basmak istiyor hatta basmiscssina bu yetkileri kullaniyor ama ilerde bunun hesabi sorulacagi icin o sorumluluktan kurtulmak istiyor. Olay bundan ibaret. Hayir cikarsa burunlari surtulur ve daha makul bir bicimde halka daha iyi hizmet ederler. Evet cikarsa bu sistem akp nin omruyle sinirli kalir ilerki secimlerde halk hayiflanir ve maceraya gerek yokmus der. Olan onumuzdeki yillarda cektigimiz sıkıntilar olur. Az mantikli olalim arkadaslar. Tek parti iyi bir seydir istikrar getirir elbet. Ama tek adam olursa dis gucler dahaa kolay kontrol edebilir. Guc insani da simartabilir. Bu bir risktir ve vatan topraklari risklerle degil saglam adimlarla yonetilmelidiir. Getirisi olabilir ama goturusu olursa bunun ggeri donusu olmayabilir. Daha kucaklayici bir kampanya ile yapilsaydi daha makul anayasa maddeleri olsaydi kabul gorurdu belki ama istemisken daha fazlasini isteyelim dersen yangindan mal kacirir gibi ohal altinda sistem degisikligine gidersen bu da tutmaz ise karizmayi cizdirirsin ve sanirim olacak olanda bu . Sonrasinda da hukumet silkelenip dogru islerle ugrasmaya basliyacaktir bu da herkeesin hayrina olacaktir. Tekrardan baskanlikmi isteniyor kutuplastirici degil butun partilerle ortak bir bicimde uzlasici butun halki arkasina alarak yuzde yuzu arkasina alarak yapilacak bir ana yasa iste ozaman kimse duramaz karsimizda. Istikrar budur. Evet yada hayir mi vericeksiniz kisi sevdiginiz yada sevmediginiz icin degil bu ulkeyi sevdiginiz icin verin. Kisiler gecicidir ulke kalici. Lutfen nesnel bir bicimde arastirip her kesimi dinleyip oyle karar veriniz.

 8. hıdır dedi ki:

  hayr

 9. YUNUS dedi ki:

  %60 ın üstü evet gelir. milleti kandıramazsınız :))

  1. Oktay dedi ki:

   Aynen kardeşim

 10. YUNUS dedi ki:

  üç hilal çok üzüleceksin. %60 ın üstü gelir

 11. Vatan 7/24 dedi ki:

  Herşeyin tek bir kişinin elinde olması çok tehlikeli Allah göstermesin iç savaş bile çıkatabilir bu kim olursa olsun bugün olmasa yarın ülkeyi kaosa götürebilir bununda ötesinde götürecektir bu kesin gibi birşeydir çünkü zıt kutuplu bir ülkede yaşıyoruz bu iki farklı düşüncede insanları en az sıkıntılı rejim Cumhuriyettir.Rejim değişti varsayalım bugün olmasa 20 25 yıl sonraki Türkiyede kaosun olmaması içten bile değildir. Ve bir partinin başında olarak Başkan olunması ve kendi taraftarlarının savunulması çok daha tehlikelidir diğer seçmenler ezilir ve ezilmiş aşağılanmış hakir görülen bu kesim iktidara baş kaldıracak ve sonuda maallesef kaos ve iç savaş olacaktır her partiden kardeşim bu korkutma degil maallesef hakikat bunların olmaması için kardeşlerimizin ölmemesi için gelin HAYIR demelidir ve unutmayınki bu bir parti seçimi değildir ülkenin geleceği seçimidir.

 12. ÜÇ HİLAL CCC* dedi ki:

  Bana göre şu an % 55 – 56 ‘larda kararsızlar % 80 -85 Hayır diyecektir çekimserler ve oy kullanmayacağım diyenlerde giderse % 60 a yakın veya 60 ın biraz üstü yani 1-2 puanla %61 -62 gibi çıkacağını düşünüyorum Yüce Rabbiminde izniyle Hayır çıkacaktır HAYIR da Hayır vardır.