SONAR ve ORC’nin Başkanlık Sistemi Anketleri

SONAR ve ORC’nin Başkanlık Sistemi Anketleri

Önde gelen iki araştırma şirketi SONAR ve ORC araştırma şirketleri, başkanlık sistemi ve anayasa değişikliği referandumu ile ilgili kapsamlı anketlerini yayınladı.

SONAR BAŞKANLIK VE REFERANDUM ANKETİ

Sonar Araştırma şirketi başkanlık referandumu araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Anket sonuçlarına göre, halk başkanlığı onaylamıyor. Sonuçlara göre, ‘başkanlık sistemi’nin de içinde olacağı bir referandumda ‘hayır’ diyenlerin oranının yüzde 44,6, ‘evet’ diyenlerin ise yüzde 42,3 olduğu görülüyor.

Ankete cevap vermeyenler oransal olarak dağıtıldığında da ‘hayır’ diyenlerin oranı yüzde 51,3’e çıkıyor ve ‘başkanlık’ referandumdan geçmiyor.

Sonuçlara göre, referandum sürecinin başlamasıyla ‘başkanlık’ yolunda MHP oylarının AKP ve Erdoğan için kritik derecede önemli olduğu görülüyor.

5000 kişi ile, 1 – 25 Aralık tarihleri arasında, Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre gerçekleştirilen araştırmanın, İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak ve Kastamonu illerinde “Yüz yüze anket yöntemi“ ile; Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay illerinde ” CATI anket yöntemi” ile yapıldığı bildirildi.

Farklı sosyo–ekonomik ve sosyo–demografik gruba mensup kişilerden, yaş, cinsiyet ve İl/ilçe/kır kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş kişiler ile görüşülerek gerçekleştirilen anketin hata payı ise 1,34 olarak açıklandı.

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

SONAR ve ORC'nin Başkanlık Sistemi Anketleri

ORC’NİN 30 BÜYÜKŞEHİRDE YAPTIĞI BAŞKANLIK ANKETİ

ORC anket sonuçlarına göre, başkanlık sistemine vatandaştan yüksek oranda destek var.

ORC Araştırma, 10-16 Ekim tarihleri arasında, 30 büyükşehirde 21 bin 980 kişi ile yaptığı anket yaptı.
Ankette katılımcılara, “Başkanlık sistemine geçiş ile ilgili referandum yapılacak olsa tercihiniz ne yönde olur?” sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 60.7’si referandumda ‘evet’ oyu vereceğini söylerken, ‘hayır’ oyu kullanacağını söyleyenlerin oranı yüzde 30.3’te kaldı.

BAŞKANLIK SİSTEMİNE EN ÇOK DESTEĞİ HANGİ İL VERİYOR?

Anket sonuçlarına göre, başkanlık sistemine en çok destek yüzde 81.5 ile Konya’dan geldi. Konya’yı yüzde 76.4 ile Erzurum takip ederken, yüzde 72.5 Kahramanmaraş en çok deste olan iller sıralamasında yer aldı.

İSTANBUL’DA DESTEK YÜZDE KAÇ?

Anket sonuçlarına göre, olası bir referandumda İstanbul’daki oylar yarı yarıya dağılmış durumda. ORC anket sonuçlarına göre İstanbul’da evet oyu kullanacaklarını söyleyenlerin oranı yüzde 58.5 çıktı. Ankara’da ise başkanlık sistemine katılımcıların yüzde 61’i destek verdi.

EN DÜŞÜK DESTEĞİ DİYARBAKIR, VAN VE MARDİN VERİYOR

Başkanlık sistemine en az destek veren büyükşehirler ise Diyarbakır, Van ve Mardin oldu. Diyarbakır’ın yüzde 58’i, Van’ın yüzde 57’si, Mardin’in ise yüzde 55.8’i ‘hayır’ oyu kullandı. Güneydoğu’daki büyükşehirlerden sonra başkanlık sistemine en az destek veren iller Muğla ve İzmir oldu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 191 YORUM
 1. kul dedi ki:

  bir daha asla allah yasdıysa bozsun hayırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 2. Murat dedi ki:

  Evet
  Bunlar palavra %60 evet çıkacak ve sizde sadece iftiralarınızla kalacaksınız

 3. mustafa kemal dedi ki:

  HAYIRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR

 4. esen dedi ki:

  hayırlı cumalar

 5. Kaptan dedi ki:

  Yenilenen pehlivan güreşe doymazmış,; alıştınız yenilmeye nasıl olsa “Hayırcılar.” Bir kez daha sandıkta alırsınız cevabı.

 6. mihriban kayacıklı dedi ki:

  yebetam ……
  sormaya ne gerek elbette evet

 7. hakan demir dedi ki:

  oyum parlementer demokrasiden yanadır,başkanlık sistemi yerine siyasi partiler yasası değişmeli dolayısı ile hayır daha hayırlı olacaktır….

 8. ali ihsan dedi ki:

  terör kime destek veriyor kimin ekmeğine yağ sürüyor anket sonuçları açık…

 9. Kandırılanlar dedi ki:

  Madem HAYIR oyu verenler “terörist” ise referandum neden yapılıyor? Bu ülkenin oldukça büyük bir kısmı terörist ülkesi olmuş demek ki de haberimiz yokmuş… FETÖ’yü de hayır oyu verenler ve verecek olanlar besledi zaten… Ama “Kandırılmış” olabiliriz bizde…. Bizim de hakkımız değil mi “Kandırılmak” ne dersiniz???

 10. ahmet gülgeç dedi ki:

  yorum yok o gün gelsin atanamayan öğretmenler ne olacak evet atanacak hayır atanamayacak nasıl ama

 11. Bundan Sonra!!! dedi ki:

  bundan sonrasını tahmin etmek hiçde zor değil; bir sandık daha eyalet sistemine geçilsinmi,geçilmesinmi, bir sonraki adım bölünmedir, yıllar öncesinden uhde leri,özenişleri var!!!!!!!!!

  1. yaşar oruç dedi ki:

   Evet yaşar oruç

 12. bekdikoğlu güven dedi ki:

  iç ve dış güçlerin desteklediği terör örgütleri , R.T. ERDOĞAN BEYİN TOKADINI HEM SİYASİ HEM ASKERİ yediler onlarda kuyruk acısı var . bu terör örgütlerine 2. tokatı milletimiz EVET diyerek verecektir . millet uyandı doğruyu eğriyi seçecek seviyeye geldi . ERDOĞAN BEY’i sevsenizde sevmesenizde doğuştan liderlik vasıfları var elini taşın altına koydu ülkenin 30-40 yıllık sorunlarına çözüm üretiyor muhalefetin çözümü varsa cumhurbaşkanının kapısı onlara açık, fikirleri olumlu olacaksa ifade etsinler

1 5 6 7