Türk Tipi Başkanlık Sistemi nedir, nasıl olacak?Türk Tipi Başkanlık Sistemi nedir ve neler getirecek?

Milliyet gazetesinden Kıvanç El’in haberine göre; üniter devlet ve tek meclisi esas alan Türk tipi başkanlıkta, başkana ve parlamentoya siyasi kilitlenme durumları dikkate alınarak karşılıklı fesih yetkisi verilmesi tasarlanıyor.

Buna göre başkan ve parlamento, kendi görevini de sona erdirmek şartıyla, “fesih” yetkisini kullanabilecek.

Türk Tipi Başkanlık Sistemi nedir, nasıl olacak?

TÜRK TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ NASIL OLACAK?

AK Parti’nin Türk tipi başkanlık modelinin ana hatlarının şöyle şekillenmesi bekleniyor:

– Cumhurbaşkanının halk tarafından iki turda seçilmesine ilişkin sistemle 5 yıllığına başkan seçilecek. Bir kişi iki dönem başkan olabilecek.

– Son genel seçimde en az yüzde 5 oranında oy almış siyasi partiler ile en az 100 bin seçmen başkanlık seçimleri için aday gösterebilecek.

– Başkan seçilenin oy pusulasında başkan yardımcısı adayı da yer alacak. Başkan seçildiği anda yardımcısı da seçilmiş olacak.

– Başkanlık ve TBMM seçimleri aynı gün yapılacak.

– Yürütme yetkisi başkanda olacak. Bakanları başkan atayıp, görevden alacak.

– Başkan hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının en az üçte ikisinin (367) vereceği önerge ile, soruşturma açılması istenebilecek. Yüce Divan’a sevk kararı ancak üye tamsayısının dörtte üç çoğunluğunun (412) gizli oyuyla alınabilecek.

YORUMLAR - 4 YORUM
 1. orhan dedi ki:

  oyum hayir

 2. erdal dedi ki:

  burada yorum yapmak kolay benim soyliyceklerim muhalefetim diyen muhalefete yahu siz neyin muhalefetini yapiyorsunuz yahu ya hicbirsey bilmiyorsunuz yada oyle davraniyorsunuz iktidara sozum yok cunku iktidar istedigi gibi beyin yikamasini cok iyi beceriyor .ya sizler muhalifler arkaniza yaslanip sadece seyrediyorsunuz uyanin yada birakin sozde muhalefetmis gibi davranmayi
  su evetcilerede bir sorum var neye evet neyi biliyorsunuzda evet diyorsunuz siz futbol takimi tutar gibi parti tutuyorsunuz birkez olsun acip kanunlari okudunuzmu hayir ozaman okuyun ogrenin ondan sonra kararinizi verin su medyanin sizi yonlendirmessiyle ne deniyorsa inanmayin lutfen burasi sadece akp nin cumhuriyeti deyil 15 yil geriye donun ne sozler verdiler ne yaptilar lutfen okuyun ogrenin bu vereceginiz oy hayatidir memleketimiz icin sadece senin benim deyil hepimizin topragi okuyun ve gerekeni ona gore yapin adamlar benden deyilsen atar camuru git temizle temizliye bilirsen uyanin artik ey turk kurt laz ksrdeslerim uyanin hayir deyin hayir birakmayin bunlarin iki dudagina arasina sizin geleceginizi cocuklarinizin gelecegini bu iktidar cokmu akilli atalarimizdan cokmu zeki bence deyil sadece medyanin hepsini saatin almis sizlerin akliyla oynuyorlar yapmayin belki okuyan birileri kufur edicek burdan bana ben siradan bir vatandasim ne sagci ne solcu ne ondan ne bundan sadece topragini seven bir vatandasim inanmayin inanmayin cocuklariniz birgun arkanizdan beddua etmesini istemiyorsaniz hayir deyin hatta bu yaziyi okuyanlardan ricam sadece hicbir parti tutmadan cikicak kanunu baskanlik kanununu okyup iradeleriyle oylarini kullansinlar gercekten inanirlarsa hayirli olucak bu kanun evet desinler eminimki okuduktan sonra fikirleri degisicektir ve kesinlikle hayir diyeceklerdir hayir hayir hayir ey muhalefet denen kilicdaroglu nerden nasil geldin bilmiyorum ama birak o koltugu gercekten konusabilen birileri gelsin. ya sen bahceli sana ne demeli allah icin satma kendini yarin olumde var bela okuycak arkandan insanlar iktidarda acaba birsey bulurmuyum diye inanclarinizi satmayin inanciniz olsun satiyolar memleketi hesap sormasinlar diye kanunlar getiriyorlar inanmayin hayir hayir hayir

 3. Cumhur dedi ki:

  Referandumda Oyum Evet

  1. orhan dedi ki:

   neden