Türkiye Erken Seçime Gidiyor

14.08.2015
1.509
A+
A-


AKP-CHP görüşmesinin sonuçsuz kalmasıyla, Türkiye erken seçime gitmeye hazırlanıyor. AKP son olarak MHP’nin kapısını çalacak. Eğer bu görüşmeden de bir sonuç çıkmazsa, erken seçim kaçınılmaz hale gelecek!

Hükümeti kurma görevini aldığı 9 Temmuz gününden beri koalisyon arayışını sürdüren AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun “koalisyon için daha yakınız” dediği CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “teşekkür” etmesiyle AKP-CHP hükümeti seçeneği sona erdi.

Türkiye Erken Seçime Gidiyor

Bu sonuçta, AKP’nin kısa süreli bir seçim hükümeti, CHP’nin ise 4 yıllık restorasyon hükümeti istemi etkili oldu.
Hükümet kurulması için anayasada öngörülen sürenin dolmasına yalnızca 10 gün kalırken, Davutoğlu’nun “Milli iradeye başvurma ihtimali yükselmiştir, hatta tek ihtimal haline gelmiştir” sözleriyle ibre erken seçime döndü. CHP tarafı ise kalan süre içerisinde hükümeti kurma görevinin kendilerine verilmesi gerektiği görüşünde.

Görüşme tarihi binada

AKP ile CHP arasında bir hükümet kurulup kurulmayacağı konusundaki “final” görüşmesinin yeri, Cumhuriyetin kuruluşunun ilan edildiği Meclis’in hemen karşısındaki Ankara Palas’tı.

Kurucu lider Atatürk’ün yılbaşı kutlamalarını yaptığı, yabancı misyon temsilcilerini ağırladığı Ankara Palas’taki görüşme 1.5 saat sürdü.

Hükümet neden kurulamadı?

İlk toplantıyı yapan Ahmet Davutoğlu, AKP-CHP hükümetinin kurulamamasını dış politika ve eğitim başta olmak üzere bazı alanlardaki görüş ayrılıklarına bağladı.

Bu seçeneğin ortadan kalkmasının ardından atılacak adımı ise Davutoğlu “Erken seçim güçlü bir ihtimaldir. Hatta tek ihtimal de diyebiliriz” sözleriyle duyurdu.

MHP seçeneğini neden düşünmediğini ise Devlet Bahçeli’nin azınlık hükümetine mesafeli duruşuna bağladı.

CHP’ye ne teklif edildi?

Görüşme masasının diğer ucundaki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüşmelere ilişkin “Bize şu ana kadar bir koalisyon önerisi gelmiş değildir” çıkışı yaptı.

AKP tarafından kendilerine yalnızca 3 aylık bir seçim hükümeti önerisi geldiğini ve bunu kabul etmediklerini duyurdu. AKP kanadı “seçim hükümeti” dediği noktada taraflar da yol ayrımına geldi.

Edindiğimiz bilgiye göre, CHP görüşme masasına 4 yıllık bir restorasyon hükümeti önerisini getirdi ve bunda ısrarcı oldu.

CHP çözülmesi gereken öncelikli konuları, eğitim, ekonomi, dış politika, yeni anayasa ve toplumsal barış beş madde olarak sıraladı. Ancak Davutoğlu’nun da açıkladığına göre özellikle dış politika ve eğitim başta olmak üzere pek çok konuda uzlaşılamadı.

Cumhurbaşkanından son dakika yorumu

Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesine saatler kala bir süredir koalisyon konusunda suskun kalmayı tercih eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan altı çizilmesi gereken iki önemli açıklama geldi.
İlki, “Benim 45 günün dışına taşan esnetme yetkim yok” sözüydü.

Erdoğan’ın gönderme yaptığı Anayasanın 116. Maddesinde yer alan 45 günlük süreydi.

İkincisi ise olası bir AKP-CHP koalisyonuna ilişkin “Kendi ilkeleriyle de karşı düşüncenin örtüşmesi lazım. Herhalde örtüşmüyorsa intihar edecek hali yoktur” vurgusuydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu söylemi, uzunca süredir Ankara’da dile getirilen “koalisyona mesafeli” yorumlarını güçlendirdi.

Hükümetin kurulması sürprizdi

Hafta başında Ahmet Davutoğlu ile biraraya gelen Kemal Kılıçdarolu kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmede kullandığı “Kırmızı plakayı verelim, iktidar bizde kalsın anlayışındalar” ifadesi koalisyon ihtimalinin zayıfladığı biçiminde yorumlanmıştı.

Bu değerlendirme bir yönüyle bugünkü sonucun ilanıydı.

Öyle ki, Kılıçdaroğlu, Davutoğlu ile görüşmesinden bir gün önce partisinin genel merkezinde bütün milletvekillerini toplayarak, alanlara çıkma talimatı verdi.

10 gün süre kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esnetmeyeceğini açıkladığı hükümet kurulması için öngörülen 45 günlük süre ve hükümeti kurma görevini verdiği 9 Temmuz tarihi dikkate alındığı hükümetin 23 Ağustos akşamına kadar kurulması gerekiyor.
Ahmet Davutoğlu’nun çıkışından sonra artık erken seçim kararının nasıl alınacağı konusu ağırlık kazanacak.

ETİKETLER:
YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.