Türkiye koalisyona gidiyor

25.05.2015
1.577
A+
A-


Anket sonuçları AK Parti için alarm zillerini çaldırırken Türkiye 8 Haziran sabahı koalisyona uyanabilir söylemi ağırlık kazanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ‘7 Haziran sürprizlere gebe’ sözü buna işaret ediyordu.

Peki Türkiye gerçekten koalisyona doğru mu yol alıyor?

Bunun için anket sonuçlarına bakmak gerekiyor. Taraflı olduğu düşünülen anketlerde AK Parti yüzde 40’ın altına inmiş görünse de objektif anket şirketlerinin verileri de iktidar partisi için alarm zillerini çaldırıyor. Anketlerde AK Parti’nin oyu seçim sürecinde sürekli eriyerek yüzde 42-43 civarına inmiş durumda.

Türkiye koalisyona gidiyor

Şu anda kararsız seçmenlerin oranı anketlerde yüzde 20’lere yakın görünüyor. Ve bu kararsızların büyük bir kısmını ‘küskün ve kızgın’ AK Parti seçmeni oluşturuyor. AK parti’den kopan oyların yüzde 2-3 gibi küçük bir kısmı MHP ve HDP’ye yöneliyor.

AK PARTİ YÜZDE 43 ALIRSA NE OLUR?

Bu sorunun yanıtı ‘koalisyon’ demek. AK Parti’nen genel seçimlerden birinci parti olarak çıkması ‘tek başına iktidar’ için yetmiyor. AK Parti’nin HDP’nin barajı geçmesi halinde tek başına iktidarını korumak için en az yüzde 45 ve üzeri oy oranına ihtiyacı var. Anket sonuçları ise iktidar partisi için en fazla yüzde 43 gösteriyor. Tablo 7 Haziran’a kadar değişmediği taktirde 8 Haziran sabahı Türkiye koalisyona uyanmış olacak.

HDP KRİTİK ÖNEMDE

HDP bu seçimlerin kilit partisi olmuş durumda. Zira AK Parti’nin mevcut yüzde 43 oy ile tek başına iktidar olabilmesinin tek yolu HDP’nin barajı aşmamasına bağlı. Böyle bir durumda AK Parti’ye tek başına hükümet kurmak için yüzde 40 ve üzerinde oy alması yetiyor. Ancak son dönemde arka arkaya gelen anketler HDP’nin artık baraj sorunu kalmadığına işaret ediyor. Bu tablo da 8 Haziran sabahı HDP’nin Meclis’e gireceğini Türkiye’nin ‘koalisyonlar’ dönemine adım atacağını işaret ediyor.

AK PARTİ’NİN SEÇİM ANKETLERİNDEKİ SON DURUMU

ANDY-AR ANKETİ:

AK Parti: 43.7
CHP: 23.7
MHP: 17.6
HDP: 10.4

KONDA ANKETİ SONUÇLARI

AK Parti yüzde 40,5
CHP yüzde 28,7
MHP yüzde 14,4
HDP yüzde 11,5

ANDY-AR ANKETİ

AK Parti’nin oy oranı yüzde 43-44
CHP’nin oy oranı yüzde 25-26
MHP’nin oy oranı yüzde 17-18
HDP’nin oy oranı yüzde 9-10 aralığında

KONSENSUS ANKETİ:

AK Parti: 43.9
CHP: 26.7
MHP: 15.8
HDP: 9.7

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.