“Yarın Seçim Olsa” Anketinde Son Oy Oranları

19.03.2017
6.516
A+
A-


Referanduma günler kala anketler birbiri ardına gelmeyi sürdürüyor.

Son anket ise Miliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan’dan geldi. Köşesinde anketlerle ilgili bazı bilgiler veren Çevikcan, AK Parti’nin oy oranının yüzde 53.5 olduğunu iddia etti.

AK Parti kaynaklarıyla görüşen Miliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan, referandum değerlendirmelerini ve son anket sonuçlarını köşesinden aktardı.

"Yarın Seçim Olsa" Anketinde Partilerin Son Oy Oranı

YARIN SEÇİM OLSA ANKETİNDE SON DURUM

Hemen söylemek gerekir ki Ak Parti kurmayları, yola çıktıkları güne oranla daha rahat. “Yarın seçim olsa” başlıklı son ankette, partinin oy oranı yüzde 53.5 gözüküyor. Referandum değerlendirmeleri de bu oranlar dikkate alınarak yapılıyor.

HER PARTİDEN OY!

Ak Parti, sadece, “evet” tarafında olduğunu açıklayan partilerden değil hemen her partiden anayasa değişikliğine destek geleceğine inanıyor.

Son seçimde yüzde 10.5 oranında oy alan HDP’den yüzde 4’lük bir “evet” bloğunun çıkabileceği hesaplanıyor.
PKK’ya karşı alınan başarılar, bölgede asayiş olaylarının en aza inmesi, HDP’lilerin tutuklandığı dönemde oluşan tepkinin büyük ölçüde dağılması, halkın devlete ve operasyonlara desteği ve PKK’ya karşı büyüyen öfke bu beklentinin nedenleri.

HDP’nin, “hayır” demeyi düşünen milliyetçi seçmeni ürkütmemek adına agresif bir kampanya yürütmemesinin de bu tabloda etkili olduğu değerlendiriliyor.

BAHÇELİ’NİN MİTİNGLERİ

MHP seçmeninin en az yüzde 50’sinin kesin olarak “evet” oyu vereceği hesaplanıyor. Kötümser hesaplarla bile MHP seçmenlerinin yüzde 4 ila yüzde 6’sının desteğine kesin gözüyle bakılıyor.

“Hayır” diyecek MHP’lilerin tepkisinin anayasa değişikliğine değil parti yönetimine olduğu, parti içindeki tartışmaların bu tabloya yol açtığı ifade ediliyor.

Genel başkan adayı olan muhalif isimlerin kampanyaları, bu isimlerin partiden ihracı gibi süreçlerin de tabloda etkili olduğu değerlendiriliyor.

Desteği artırmanın ancak MHP yönetiminin çabasıyla mümkün olacağının da altı çiziliyor.

Bu noktada mitinglerine yeni başlayacak ve 9-10 yerde miting yapacak olan MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sahaya çıkmasının olumlu etkilerinin görüleceği beklentisi de hakim.

AK PARTİ’DEN YÜZDE 4.5

Ak Partililer, kendi seçmenlerinden, “hayır” diyecek olanların oranına yönelik çalışmalar da yapıyor.
Son hesaplamalar bu oranın yüzde 4.5-5’te kalacağı yönünde.

Ak Parti seçmeni olmasına rağmen, “tek adam” ve “rejim değişikliği” eleştirilerinden etkilenen bu kesimin, “hayır” demeye yakın olduğu, “Ak Parti kalsın ama sistem değişmesin” düşüncesini taşıdığı değerlendiriliyor. Bu kesimin görüşünü değiştirmek için son ana kadar çaba gösterilmesine yönelik bir strateji var.

Ancak referandumlarda genellikle Ak Parti seçmeninin yüzde 5’inin farklı eğilim gösterebildiğine de işaret ediliyor.

Bunun büyük sürpriz olmadığı yorumları yapılıyor.

HEDEF DEĞİŞTİ

Bu rakamlara ek olarak, “evet” diyeceğini açıklayan BBP’den, “hayır” diyeceğini açıklayan Saadet Partisi’nin görüşüne katılmayan tabanından destek alınacağı beklentisi hakim.

Yurt dışından da büyük destek geleceği değerlendiriliyor.

Almanya ve özellikle Hollanda ile yaşanan krizin “evet”e etkileri sahada gözlenmiş. Bu konuda özel bir anket yapılmamasına rağmen bazı kararsız seçmenlerin üzerinde yaşanan krizin etkili olduğu yorumları yapılıyor.
Ak Parti kurmayları, bu değerlendirmelerden sonra referandum beklentisini de revize ettiklerini söylediler.
Başlangıçta, “yüzde 55 evet” olarak konulan çıta artık daha yükseğe çekiliyor.

Bu tabloda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahaya çıkmış olmasının büyük etkisi olduğu ifade ediliyor. Başbakan Yıldırım’ın miting performansının da beklenenin üzerinde bir dönüş sağladığı belirtiliyor.

Erdoğan ve Yıldırım’ın farklı ve birbirini tamamlayıcı biçimde yaptıkları konuşmaların olumlu yansıdığı kesin. Özellikle ortak etkinliklerde yapılan konuşmaların seçmen üzerinde “konsolide edici” etki yarattığı vurgulanıyor.
Referandum tarihi yaklaştıkça sahadan daha net sonuçlar da gelecek.”

YORUMLAR - 4 YORUM
 1. biri dedi ki:

  particilik yapan kişilerin ortalama eğitim düzeyi ilkokul oluyor, yeni nesil ortaokul ve liseyi daha yeni bitiyor ancak kafalarda hep kişiye oynamak, destek vermek var. Kusura bakmayın mezar taşında kimin kaç yıl yaşadığını görebiliyoruz, önemli olan mezarda hiçbir işe yaramadan yatmak yerine herkes BİZİM için bu VATAN için ortak bir fikri desteklemesi gerek ki yarınlara daha aydınlık bir memleket kalsın. Ama nerdeee, oy hakkına sahip olan kişilerin sadece kitap okuyan, dinleyen ve düşünen kişiler olması gerek, tv izleyip, sağın solun gaına gelip, onun bunun lafına inanıp sorgulamadan kendini dünyaya hükümdar sanan kişi için ne aciz bir yaşamdır. Çok mu zor okumak, dinlemek düşünmek, her şeyi biliyorumcular tutup bir tıp kitabını okumaya kalksa günler sürer ama ne hikmetse eğitimli kesimin ona gösterdiği yolu tercih etmek yerine tvden ne duyarsa bu doğrudur deyip işi düşünce muhtaç olunca allah rızası için demeyi de ihmal etmiyor. Kendini tart, onca dil bilip kednini geliştirip türlü türlü yetenekler kazanan insanlar bir toplumu ileri götürmek için çabalarken birileri de izliyor sadece, ne acizlik. Bu ülkeden adam olmaz diyenler de, beton asfalt döküp hizmet yaptık diyen de, uyduruk 2-3 tank gemi inşa ettiler diye milli sanan da, eğitim için en iyisini yapmak yerine işten kayran, umursamayan da aynı kefededir ve sonu çok yakındır. Kim ölümsüz değil, tv izlemekten bıkmadınız mı? dinin varsa kitabını kaç kere okudun ezberledin hayatına uyguladın? bilime mi inanıyorsun kaç kitap yalayıp yuttun? sanatı mı seviyorsun neler yaptın? seni ciddiye almak için kim oldun?

 2. erkiletli dedi ki:

  türkmilletinin istikrarı için çalışan bu iktidara güveniyorum adamlar bizi bizden daha çok düşünüyor hayır diyerek hakkını yiyemem sonuna kadar evet en iyi yöneten ekip bence akp dir helal olsun allah yardımcıları olsun

  1. Memleket sevdalısı dedi ki:

   Allah sana da vicdan nasip eylesin. Amin.

 3. tam bagımsız laik özgür çagdas TÜRKİYE dedi ki:

  ya serpil bırak şu yalakalıkları yaa ülkeyi bitirdiniz şu yalakalıkları bitiremediniz bee !! sen 53 diyosan 40 dan 1 puan fazla degildir o merak etme