Yeni Anayasa Değişikliği Neler İçeriyor?

08.12.2016
1.195
A+
A-


Son dönemin en merak edilen konusu olan “Anayasa Değişikliği”, AK Parti ve MHP arasında geçen görüşmelerle son şeklini almaya hazırlanıyor.

AK Parti genel başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım ile MHP genel başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde ortak basın toplantısı ile anayasa değişikliği teklifinin haftaya TBMM’de oylanacağını duyurdular. Anlaşma sağlanan konular hakkında bilgi vermeyen taraflar, meclis gününü beklemektedirler. Hatta AK Parti gelecek hafta mecliste oylanacak anayasa değişikliği teklifi için şimdiden milletvekillerinden imza toplamaya başladı.

Yeni Anayasa Değişikliği Neler İçeriyor?

Yeni anayasa halk tarafından büyük merakla beklenmektedir. AK Parti lideri Binali Yıldırım, MHP lideriyle görüşmelerinin olumlu olduğu, meclisten de 330 oy alması halinde referanduma gidileceğini belirtti. 2017 anayasa değişikliği hakkında detaylı bilgi vermeyen Yıldırım, aynı zamanda seçim sisteminin getirilmek istenen seçim sistemine göre düzenlenip düzenlenmeyeceği hakkında da bilgi vermedi.

REFERANDUM NE ZAMAN?

Meclisten yeterli oy çıkması halinde (330 oy) referanduma gidip halkın kararına bırakılacaktır. Referandumun ne zaman yapılacağı konusunda ise “Meclis görüşmelerinden sonra yasa açık. 60 gün içinde referandum görünüyor. Her şey olumlu ilerlerse yazın başında böyle bir durum görünüyor. Yakın zamanda bir seçim yapıldı. Seçim söz konusu değildir. Artık halk işine gücüne bakacak. Sürekli seçim yaparak vatandaşın parasını israf etmememiz lazım. Ülkemizin daha fazla büyümeye ihtiyacı var.” diyen Yıldırım kafalardaki soruları bir nebze de olsa cevaplandırdı.

SEÇİM SİSTEMİ NASIL OLACAK?

Anayasa değişikliği “Seçim sistemi nasıl olacak?” sorusunu da beraberinde getirdi. AK Parti genel başkanı Binali Yıldırım’a “Başkan, parti genel başkanı da olacak mı?” sorusu üzerine “Getirilecek değişiklik ile Cumhur seçilen kişinin partisiyle ilişkisi devam edecek. Bu soru yeterli olmuştur.” şeklimde cevap verdi.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.