Yeni Başbakan Belli Oldu! İşte O İsim

19.05.2016
1.510
A+
A-


AK Parti’de parti kongresi Pazar günü yapılacak olsa da, bugün yapılan açıklamayla AK Parti’nin yeni genel başkanı ve Başbakan belirlenmiş oldu.

Genel Başkanlık için AK Parti’de yapılan ilk temayül yoklamasında toplantıya katılan 329 kişi ağırlıklı olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ismini yazdı.

Türkiye’nin günlerdir merakla beklediği soru cevabını buldu. AK Parti toplantısında temayül yoklamasında yüzde 80 oranında oy alarak Binali Yıldırım’ın adı öne çıktı.

Yeni Başbakan Belli Oldu! İşte O İsim

AK Parti MKYK toplantısı sonrası yapılan açıklamada AK Parti genel başkanı ve yeni Başbakan’ın Binalı Yıldırım olduğu açıklandı.

Binali Yıldırım Kimdir?

Binali Yıldırım 20 Aralık 1955 yılında Erzincan’ın Refahiye ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’ni bitirip aynı bölümde yüksek lisans yaptı. 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’nde farklı makamlarda görev aldı.

1990-1991 yılları arasında İsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitimi alıdğı sırada toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontroller gerçekleştirdi.

Siyasi Yaşamı

58., 59. ve 60. Hükûmetlerde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM’de 4 dönem milletvekilli seçildi. Bu 4 dönemde farklı şehirlerden aday gösterilerek milletvekilliği görevini üstlendi. 22. dönem AK Parti İstanbul milletvekiliği, 23. dönem AK Parti Erzincan milletvekiliği, 24. ve 26. dönem AK Parti İzmir milletvekilliği yaptı.

2014 Türkiye yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için yarıştı. Oyların %36’sını alarak seçimi ikinci sırada tamamladı. 5 Haziran 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlık görevine geldi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükûmet’e Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak atanmıştır.

Görevde olduğu sürede Türkiye genelinde bölünmüş yol ve otoyol çalışmaları hız kazanmış, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Osman Gazi Köprüsü yapılmış, birçok tünel projesi hayata geçirilmiş ve Yüksek Hızlı Tren hatları döşenmiş ve hattın Ankara – Eskişehir kısmı 13 Mart 2009 tarihinde hizmete açılmıştır. Hattın Ankara-Konya kısmı ise 23 Ağustos 2011 tarihinde hizmete girmiştir.

YORUMLAR - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.